18 Kasım 2018

Pinterest’i Kendinize Çalıştırmanın 4 Yolu

Pinterest artık göz ardı edilmesi imkansız bir sosyal güç. Yapılan tahminlere göre sosyal paylaşım konusunda e-postanın önüne geçtiğini düşünürsek, ne kadar önemli olduğunu daha iyi anlarız. Bu çok büyük bir değişim.

Doğru Pinterest stratejisini uygulamak veya bu hizmeti kullanıp kullanmamaya karar vermek gerçekten zorlu bir süreç olabilir. İyi haber ise, birkaç basit yönergeyi kullanarak kendiniz veya şirketiniz için bu süreci oldukça kolaylaştırabilirsiniz.

Lifestyle markasıysanız, Pinterest zaten sizin için

Pinterest zaten özellikle lifestyle markalar düşünülerek kurulmuş bir sosyal paylaşım platformu. Eğer müşterileriniz, ürünlerinizin harika fotoğraflarını görmek istiyorlarsa, elektronik, triko veya yiyecek olması fark etmez, Pinterest zaten sizin için.

Pinterest’in markanızı yalnızca ürünler ile ifade etmek zorunda bırakmadığını unutmayın. Örneğin müzik sistemleri yapan Sonos’un Pinterest sayfasında, müzik ile ilgili dövme koleksiyonları da bulunuyor; yalnızca birbirinin aynı gibi görünen sıkıcı hoparlör resimleri değil.

1403824670-1-ways-make-pinterest-work-brand

Eğer ‘sıkıcı’ bir markanız varsa, yaratıcı olun

Pinterest ile farkındalık yaratmak için illa bir lifestyle markası yönetmeniz gerekmiyor. Önemli olan paylaştığınız şeylerde yaratıcı olmanız ve müşterileriniz ile aynı kafadaki Pinterest kullanıcıları arasında bir nevi partner gibi davranmanız.

Aşağıdaki görselde görebileceğiniz gibi, espri yapmaktan kaçınmayın. General Elektrik firmasını hem çok iyi temsil eden hem de online kültüre göz kırpan paylaşımlar.

1403824677-2-ways-make-pinterest-work-brand

Grafikleriniz mi var?

Veri görselleştirme konusunda Pinterest biçilmiş kaftan. Hele hele veri görselleştirmeleriniz ve infografikleriniz eğlenceli, zamanı yakalayan ve ilgi çekiciyse.

Her paylaşımınızın bu üç özelliği de içermesine gerek yok ama marka imajınız ile bağlantılı olsalar iyi olur. Aşağıdaki görselde The Wall Street Journal’ın paylaşımlarından örnekler, iyi bir fikir verebilir.

1403824682-3-ways-make-pinterest-work-brand

Ya çarpıcı renkler kullanın, ya da siyah beyaz kalın

En çok göze çarpan tasarımlar hemen dikkat çeken parlak renkler ve karşıtlık yaratan renklerdir. Bol bol kullanmaktan kaçınmayın.

Başka bir strateji ise, kalın şekiller ve iyice karşıtlık yaratan renkler olabilir. Örneğin tamamen siyah beyaz karşıtlığında kalmak. One Kings Lane’in paylaşımları bu konuda iyi bir örnek.

1403824716-4-ways-make-pinterest-work-brandSosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Yorumlar

  1. Pinterest aslında tam bir muamma. Her ne kadar yazdığınız gibi e-postanın önüne geçen bir uygulama olsa da okyanusta kaybolmak gibi bir şey bu. Öne çıkma yollarında bahsettiklerinizin çoğunu uygulamış olmama rağmen istediğim verimi hiç yakalayamamış durumdayım. Pinterst sanki biz Türkler’i engelliyor diye düşünmekten alıkoyamıyorum kendimi 🙂

Fikrini söyle

*