20 Kasım 2018

Pinterest’in API’ı E-ticaret Şirketlerine Nasıl Katkı Sağlıyor?

Pinterest API eticaret
Geçtiğimiz günlerde API’ını halka açık hale getiren Pinterest, böylelikle şirketlerin kendi e-ticaret sitelerine embed kodu ile Pinterest panolarındaki ürünleri eklemelerine olanak sağladı.

Sosyal ticaret konusunda Facebook’tan sonra ikinci önemli sosyal ağ olarak öne çıkan Pinterest, ortalama sipariş bedellerine bakıldığında ise ortalama 169 dolar ile, Facebook’un da önüne geçiyor. Şirketin sunduğu bu özellik ile e-ticaret şirketleri Pinterest panolarındaki en çok beğenilen, en son yayınlanan ve ilgili pinl’leri kendi internet siteleri üzerinde yayınlayabilecekler ve bunun yanı sıra Pinterest’teki “arama” özelliğinden de yararlanabilecekler.

Pinterest’in API’ı markalara analitik ve mobil SDK (software developer kit) gibi hizmetler de sunuyor. Böylelikle markalar içeriğin kaç yıldız ve oy aldığını, ürünün fiyatını, gerçek zamanlı olarak ürünün markanın elinde olup olmadığı bilgisini ve nereden satın alınabileceği bilgisini paylaşabiliyorlar.

Pinterest API’ın e-ticaret şirketlerine etkisi ise yine sosyal tarafta olacak. Kullanıcılar Pinterest üzerinde beğendikleri ürünleri pin’leyerek arkadaşlarıyla ve çevrelerindeki diğer kullanıcılarla paylaşmayı seviyorlar ve bu da markaların ürünlerinin daha geniş çaplı bir kullanıcı kitlesine ulaşmasını sağlıyor.

Bunun yanı sıra kullanıcıların beğendiği ve yorum bıraktığı ürünler de en çok ilgi çeken ürünler arasında yer aldığı için, Pinterest’te bu ürünleri gören başka kullanıcıların da ilgisini çekebiliyor. İlgili pin’ler şeklinde bu ürünler diğer arama sonuçlarında da kullanıcıların karşısına çıkabileceği için markalar farklı tüketicilere ulaşma fırsatı yakalıyor.

Pinterest bu özelliği şimdilik 20 büyük marka ile kullanmaya başladı ve bu markaların arasında Target, Walmart, Zappos ve ModCloth gibi markalar bulunuyor.

Walmart bu sistemi internet sitesinde “trending” kategorisi altında en son eklenen, en son satılan, en uygun fiyatı veren ve en çok satılan ürünlerin pin’leri şeklinde gösteriyor. Kullanıcılar dilerlerse bu pin’leri kategorilere göre de filtreleyebiliyorlar.

walmart pinterest
Target ise pin’li ürünleri kategori sayfalarında gösteriyor ve kullanıcının aramalarına yönelik uyumlu sonuçları da onların karşısına çıkarıyor. Gösterilen ürünlerin altında “pin it” butonu bulunuyor ve kullanıcılar dilerlerse bu ürünleri pin’leyebiliyorlar ve aynı zamanda bu ürünlere kaç yıldız verildiğini de görebiliyorlar.

target pinterest
Pinterest API’ı satışa yönlendirmenin yanı sıra içerik pazarlama için de kullanılabiliyor. Markalar, howto rehberlerini, videoları, blog yazılarını ya da tarif gibi içerikleri de bu API sayesinde internet siteleri üzerinde gösterebilecekler.

Pinterest üzerindeki içerikler, aynı Google+’ta olduğu gibi Google’ın arama sonuçlarına katkı sağlıyor. Bu nedenle markalar PageRank’lerini artırmak için Pinterest üzerinde de içerik çalışmaları yapıyorlardı ve bu pin’leri artık kendi sitelerine de embed ederek kullanıcılara farklı bir içerik sunarak içerik pazarlaması çalışmalarına katkı sağlayabilecekler.

pinterest içerik pazarlamaSosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Yorumlar

  1. fırat der ki:

    iyi hoş güzelde bunlar yabancı ülkelerin istatistikleri belkide çeviri türkiye için burası için faydalı haber ?

Fikrini söyle

*