12 Aralık 2018

Plansız Alışveriş Devrinin Sonu

Özellikle mobil internetin ve akıllı telefonların yaygınlaşması ile, tüketicilerin mağazalarda alışveriş yaparken bile fiyat karşılaştırma sitelerini ziyaret etmeleri ve barkod okutmaları, en uygun fiyatlı ürünleri alabilmek adına tüketicilerin ne kadar bilinçli olduklarını açıkça gözler önüne seriyor.

Deloitte tarafından yeni yayınlanan bir araştırma da bunun bir kanıtı.

4086 katılımcı ile gerçekleştirilen araştırmanın sonuçlarına bakılırsa, tüketiciler artık anında karar verip alışveriş yapma devrini geride bıraktılar.

Araştırmada, 10 tüketiciden 9’unun bir mağazaya girdiklerinde ne satın alacaklarını önceden bildiklerini, %83’ünün ise satın alacağı markaları bile belirledikleri paylaşılıyor.

Araştırma katılımcılarının %80’inin mağaza alışverişi yapmadan önce online ortamda araştırma yaptıkları, mağazalara adımlarını atmadan önce satın alacakları ürünlerin ne kadara mal olacağını aşağı yukarı planladıkları belirtiliyor.

Katılımcıların %75’i geçen seneye kıyasla daha akıllı alışveriş yaptıklarını da belirtirken, %86’sı satın alacakları ürünleri önceden daha kesin belirlediklerini paylaşıyorlar.

Araştırma ile, tüketicilerin son yıllarda yaşanılan ekonomik sıkıntılar ile alışverişlerinde ne kadar dikkatli oldukları da ortaya çıkarken, online ve mobil fiyat karşılaştırma hizmetleri ile mağazaların özellikle fiyat rekabetinde ne kadar dikkatli olmaları gerektiğinin altı çizilmiş oluyor.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Fikrini söyle

*