17 Kasım 2018

Playstore’dan Özlen Tanrıverdi: “Sektörel hacmimiz 75 milyar dolar” [Röportaj]

Bilgisayar oyunları her nedense çoğu zaman vakit kaybı, çocukların gerçeklikten kaçma amacı ve gerçek hayatı sekteye uğratan yaratımlar olarak kötü bir üne sahiptir. Fakat bu asılsın önyargı, günümüzde hızla değişiyor; bunun en büyük nedenlerinden birisi de, bilgisayar oyunları pazarının elde ettiği hacim. Cirosal, ürün adedi, kullanıcı sayısı, her ne istatistiki karşılaştırma yaparsanız yapın, bilgisayar oyunları dünyanın en büyük ilk 10 sektörü içerisinde. Eğlence sektöründe de 1. sırada. Örneğin hacim ve ciro olarak tüm Hollywood ve sinema endüstrisini geride bırakalı birkaç yıl oluyor.

Bu kadar büyük bir endüstrinin e-ticarette yansımalarının olmaması mümkün değil. Dünyada yıllardan beridir doğrudan internet üzerinden bilgisayar oyunları satışı yapılıyor. Bunlar gerek oyunu doğrudan indirme, gerek kargo ile kullanıcının adresine postalama, gerekse oyunun full sürüm oynanmasını sağlayacak dijital kod satışları oluyor.

Türkiye’de bilgisayar oyunlarının e-ticareti üzerinde uzmanlaşmış, arkasına TTNet’in gücünü de alan büyük bir firma var: Playstore.

Playstore İş Geliştirme Direktörü Özlen Tanrıverdi ile, bilgisayar oyunlarını, sektörü, e-ticaret süreçlerini konuştuk. İyi okumalar.

TTNET İş Geliştirme Direktörü Özlen TanrıverdiTürkiye’de online satılan oyunlar ile mağazalarda satılan orijinal kutu oyunların oranı nedir?

Dijital oyun pazarı hızlı bir şekilde büyüyerek, eğlence sektöründeki payını her geçen gün artırıyor.  Dünyada ve Türkiye’de oyun pazarının gösterdiği gelişime ilişkin geçtiğimiz yıl TÜDOF bir rapor yayınlamıştı. Buna göre dünyada 1 milyarın üzerinde insan dijital oyun oynuyor. Sektörün büyüklüğü yaklaşık 75 milyar dolar olarak ifade ediliyor. Türkiye’deki oyuncu sayısı ise yaklaşık 22 milyon. Oyun severler kutulu oyunlarla birlikte dijital oyunlara da yönelmeye başladı. Dijital oyun alışkanlığı yaygınlaşmaya ve büyümedeki payını artırmaya devam ediyor.

Bu oranı dünya geneli ile karşılaştırdığımızda nasıl bir tablo ile karşılaşıyoruz?

Dünyada gelinen durumla Türkiye’yi kıyasladığımızda gidecek daha çok yolumuzun olduğunu görüyoruz.  Öte yandan oyuncu sayımızın 22 milyon gibi önemli bir rakama ulaşması, ciddi bir potansiyel taşıdığımızı da gösteriyor. Türkiye’de internetin kullanımının yaygınlaşması ile dijital servisler kullanıcılar için çok önemli hale geldi. Playstore’un gördüğü ilgiden bunu anlayabiliyoruz. Dijital oyunların önümüzdeki dönemlerde en çok tercih edilen servisler arasında olacağını düşünüyoruz.

Online oyun perakende sektörünün genel dinamikleri nedir? Sektöre giriş için ne gibi ön koşullar gerekiyor?

TTNET olarak Türkiye’nin dijital dönüşümüne öncülük ediyoruz. Buradaki rolümüzü sadece internet servis sağlayıcı hizmetiyle sınırlamak istemiyoruz. İnternet tabanlı tüm dijital platformlarda güçlü bir şekilde var olmak ve dijital ekosistemi büyütmek önceliklerimiz arasında ilk sıralarda geliyor. Dijital oyun platformumuz Playstore, dijital ekosistemi büyüten en önemli servislerimizden biri. Bu sektörde kullanıcılar en popüler oyunlara dünyayla aynı anda ulaşmayı, kolay ve avantajlı alışveriş olanaklarını talep ediyorlar. Biz de Playstore olarak bu taleplerin ötesine geçen hizmetler sunuyoruz.

Korsan oyun kullanımının azaltılması yönünden online oyun satışları bir çözüm olabilir mi?

Korsan oyun kullanımı sektörün büyük bir sorunu. Online oyun satışları burada bir çözüm olarak görülüyor. Playstore’da sunduğumuz hizmet ile korsan oyunların önemli oranda önüne geçtiğimizi düşünüyoruz. Sunduğumuz indirim kampanyaları, taksit seçenekleri ve diğer kolaylıklar sayesinde oyun severleri keyifli alışveriş yapmaya teşvik ediyoruz.

Online alınan oyunlar nasıl bir fiyat avantajı sunuyor?

Playstore’da hemen hemen her hafta sonu, ilgiyle takip edilen indirim kampanyaları yapıyoruz. Bu kampanyalarda oyunseverler hayranı oldukları oyunlara uygun fiyat ve taksit seçenekleriyle sahip olmanın keyfini yaşıyor. En popüler oyunlara %75’e varan cazip indirimler uyguluyoruz. Playstore’da oyunlar 9,90 TL’den başlayan fiyatlarla satın alınabiliyor.

Online oyun perakendesi, fiyat avantajı haricinde ne gibi avantajlar sunuyor?

İnternetin yaygınlaşmasıyla dijital uygulamalar ve dijital servisler ihtiyaç duyduğumuz her alanda hayatımızı kolaylaştırmaya başladı. Tıpkı dijital müzik, dijital sinema ve e-kitaplar gibi dijital oyunlar da, kullanıcıların dijital kütüphanelerinin vazgeçilmezi haline geldi. Playstore olarak en popüler dijital oyunları dünyayla aynı anda Türkiye’deki oyuncularla buluşturuyoruz. Oyunseverler sevdikleri oyunları zaman kaybetmeden deneyimleme konusuna büyük önem veriyor. Bununla birlikte oyunseverler, bazı oyunları çıkış tarihinden önce Playstore’dan ön sipariş ile alıp, bilgisayarlarına kurmaya başlayabiliyorlar, oyun çıktığı anda dünyadaki diğer oyuncular gibi oyunu oynamaya başlıyorlar.

Playstore, Türkiye online oyun satış pazarında ne kadar paya sahip?

Playstore’u oyun pazarını büyütmeyi hedefleyen bir platform olarak geliştirdik. Amacımız öncelikle sektörün hak ettiği noktaya gelmesi için katkıda bulunmak. Ürün portföyümüz ve kampanyalarımızla oyun pazarına büyük bir hareketlilik getiriyoruz. 2013 yılında 100’den fazla oyunu dünyayla aynı anda satışa sunduk. Kampanyalarımızla yıl boyunca kişi başına 5000 TL indirim sağlandık.

Müşteri ilişkileri konusunda diğer perakende sektörlerine göre ne gibi farklılıkları var?

Kullanıcılarımızın en önemli özelliklerinden biri, sevdikleri oyunlara tutkuyla bağlı olmalarıdır. Dolayısıyla kullanıcılarımız için oyunlar, herhangi bir ürünün ötesinde farklı anlamlar taşıyor. Günlerini, saatlerini ayırdıkları oyunları hayatlarında ayrı bir yerde konumluyorlar. Biz de kullanıcılarımızla kurduğumuz ilişkiyi, bu hassasiyete özen göstererek geliştirmeye çalışıyoruz. Onlardan gelen bildirimlere en kısa sürede çözümler geliştiriyoruz.

Online oyun perakendesinde, diğer perakende sektörlerinden farklı ödeme şekilleri de kullanıldığı oluyor. Bunların gerekçelerini ve nasıl işlediklerini anlatabilir misiniz?

Kullanıcılarımıza ödeme konusunda seçenekler sunuyoruz. Oyunlar, TTNET faturasına yansıtılarak 12 ay taksit avantajı ile kolayca satın alınabiliyor. Bunun yanında TTNET abonesi olmayan kullanıcılar da kredi kartı ve mobil ödeme ile istedikleri oyunu satın alabiliyorlar.

Ürün portföyünüzde kaç oyun bulunmakta? Oyun haricinde sattığınız ürünler var mı?

Playstore’un kataloğunda 1.000’den fazla farklı oyun yer alıyor. Bu yıl “Dükkan Sizin” uygulaması ile lokal ve bağımsız oyun yapımcılarının oyunlarına Playstore’da yer vererek destek vermeye başladık. Satılacak konuma gelmiş “PC” ve “Mac” platformunda çalışan yeni oyun projelerine Playstore’da yer veriyoruz. Bu oyunlara Playstore’da yer alan diğer popüler oyunlar gibi yer ayırıp, pazarlama desteği vermek ve bu oyunların pazarda yer almasına destek olmak istiyoruz. Pazarlama desteğine ek olarak bu oyunların satışından hiç komisyon almadan, geliri oyunun yapımcısı ile paylaşıyoruz.

Tüketici haklarında yer alan 14 günlük ürün iade hakkı sizin ürünlerinizde de bulunuyor mu?

İnternet üzerinden satın alınan ve fiziki bir teslimat olmayan ürünlerde iade hakkı bulunmuyor ancak müşterilerilerimize satın aldığı oyun ile ilgili her türlü desteği hızlı bir şekilde sağlıyoruz.

Müşterileriniz hakkında demografik bilgi verebilir misiniz?

Playstore’da en çok satan oyunlar kategori olarak incelendiğinde Türk oyunseverlerin spor oyunlarıyla beraber first-person shooter (FPS) oyunlarını tercih ettiği görülüyor. Ardından aksiyon, Role Playing Game (RPG) ve strateji oyunları geliyor. Oyuncu kitlemizin yüzde 87’sini erkekler oluşturuyor. Türkiye genelinde sıralama yapıldığında oyun satın almada İstanbul, Ankara ve İzmir gibi büyük şehirler öne çıkıyor. Playstore’dan günün en çok 20:00 – 21:00 saatleri arasında alışveriş yapılıyor.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Fikrini söyle

*