19 Kasım 2018

Türkiye’nin Aynası: Polonya E-ticaret Pazarı

PolonyaTürkiye, finansal olarak genellikle Brezilya veya Rusya ile karşılaştırılır. Aslında pazar durumu ve demografik yapısı bakımından ülkemizde oldukça yakın bir Avrupa ülkesi daha var: Polonya!

2012 yıl sonunda 300 milyar Euro’yu aşan pazar hacmiyle Avrupa e-ticaret sektöründe, önümüzdeki 3-4 yıl en büyük patlamanın İtalya, İspanya ve Polonya’da gerçekleşmesi bekleniyor. Ülkedeki internet sektörü ile ilgili dikkat çekici bazı bilgileri paylaşmak gerekirse; 38 milyonu aşan nüfusa sahip Polonya’daki hane halkının yüzde 67’sinin, iş yerlerinin ise yüzde 96’sının internete erişimi bulunuyor. Ülkedeki internet kullanıcılarının yüzde 70’i en az bir kez online alışveriş yaptığını belirtirken, birçok kişi ise, fiziki mağazalarda ürünleri araştırdıktan sonra, online olarak sipariş verdiğini belirtiyor. Ürün yorumlarının etkisinin Polonya’da da oldukça yüksek olduğunu anlıyoruz: Online alışveriş yapanların yüzde 69’u fiziki mağazadaki satış temsilcisinden ziyade, e-ticaret sitelerindeki ürün yorumlarını daha güvenilir bulduğunu belirtiyor.

E-ticaret sitelerinin yüzde 50’si en fazla 2 yıllık

Dinamik ve her geçen gün büyüyen ekonomisi ve artan internet kullanım oranlarıyla Polonya, Avrupa e-ticaret pazarının son zamanlardaki en büyük itici güçlerinden biri. Kaldı ki 2011 yılında, birlik genelindeki ekonomik büyüme yüzde 1.6 civarındayken, Polonya aynı dönemde yüzde 4’lük bir büyüme başarısı gösterdi. Avrupa e-ticaretinin yüzde 70’ini oluşturan Almanya, İngiltere ve Fransa’nın aksine nispeten yeni bir pazar olan Polonya, 5.6 milyar Euro’luk e-ticaret hacmiyle 2010’dan 2011’e kadarki süreçte yüzde 33.5’lik bir büyüme sergiledi. Ülkedeki online alışveriş sitelerinin yüzde 50’sinin en fazla 2 yıllık ve yüzde 11’inin ise en fazla 5 yaşında olduğunu göz önünde bulundurursak, pazarın ne kadar yeni olduğunu daha iyi anlayabiliriz. 2009-2011 yılları arasında ülkedeki e-ticaret sitelerinin sayısının 7,500’den 10,800’e çıktığını da eklemekte yarar var. Hatta bu rakamlara 2012 yılında ise 3,000 yeni online alışveriş sitesinin daha eklenmiş olduğu tahmin ediliyor.

İlgili Haber: Avrupa’nın Girişim Fabrikası Almanya’da E-ticaret Sektörü

Polonya Eticaret

Polonya’nın en popüler e-ticaret sitesi Allegro.pl

Peki Polonyalı’lar internetten en çok ne sipariş ediyor? Ülkede online alışveriş yapanların yüzde 17’si giyim ve ayakkabı satın alırken, yüzde 15’i ise ev eşyasını tercih ediyor. Yüzde 11’lik bir kesimin hobi ve spor malzemeleri sipariş ettiği ülkede, online alışveriş yapanların çoğunluğu; daha ucuz olduğu, kendilerine zaman kazandırdığı ve yüksek kalitedeki ürünlere kolayca erişebildikleri için e-ticareti tercih ettiklerini belirtiyor. Ülkedeki en popüler e-ticaret sitelerinden olan  Allegro.pl ve Merlin.pl, yükseliş trendini aralıksız bir şekilde sürdürürken, küçük online perakendecilerin de özellikle niş pazarlarda oldukça başarılı işler çıkarıp, ciddi karlar elde ettiklerine de şahit oluyoruz.

Uluslararası dev oyuncular da Polonya’daki bu büyük potansiyeli görmüş olmalı ki, ülkedeki yatırımlarını her geçen gün artırma eğilimine sahipler. Fransız süpermarketler zinciri Carrefour Group da bunlardan yalnızca birisi. Carrefour, geçtiğimiz sene içerisinde Polonyalı tüketicilerin market ürünlerini online olarak sipariş etmelerine olanak tanıyan yeni hizmetini hayata geçirmişti. Elbette ki, dünya e-ticaret devi Amazon ve İngiliz perakendeci Tesco da ülkede oldukça aktif durumda. Geçtiğimiz yıl; ürün karşılaştırma, grup satın alma ve tavsiye sitelerinin oldukça ilgi gördüğü ülkede Allegro.pl, B2C alanında tartışmasız liderliğini sürdürürken, Groupon.pl ise hemen ardında yer alıyor. E-ticaret gelirlerinin toplam perakende harcamalarındaki payının yüzde 3 civarında olduğu ülke, İtalya’daki yüzde 1’lik oranla karşılaştırıldığında iyi durumda, ancak İngilere’deki yüze 10’luk oranla kıyaslandığında oldukça geride kalıyor.

İlgili Haber: İngiltere E-ticaret Pazar Analizi: Gösterişli Caddelerden Online Mağazalara

Warsaw

Ülke nüfusunun yüzde 54’ü sosyal medyada aktif

Polonya’daki sosyal medya kullanım oranlarına baktığımızda ise, ülke nüfusunun yüzde 54’ünün sosyal paylaşım sitelerinde aktif olduklarına şahit oluyoruz. En popüler sosyal ağların Facebook ve Nk.pl olduğu ülkede, 18-24 yaş arası genç nüfus, sosyal medyadaki hesapların yüzde 82’sini oluşturuyor. Kullanıcıların yüzde 40’lık bir oranla Facebook’ta yer aldığı ülkede, yerli sosyal paylaşım sitesi Nk.pl ise yüzde 37’lik kullanım oranıyla ikinci sırada. Ülkedeki insanlara sosyal ağları ne amaçla kullandıkları sorulduğunda ise, yüzde 86’sı arkadaşlarıyla iletişim kurmak, yüzde 13’ü yeni insanlar tanımak, yüzde 8’i oyun oynamak ve yüzde 4’ü ise bu mecraları iş amacıyla kullandıklarını belirtiyor.

Tıpkı e-ticarette olduğu gibi Polonya, mobil ticarette de Avrupa’nın en aktif ülkelerinden biri konumunda. 2011 yılında bir önceki yıla oranla mobil işlemlerde yüzde 722 gibi rekor bir oranla büyüme kaydeden ülke, Avrupa ortalaması olan yüzde 313’ü de ikiye katlamış durumda. Aynı dönemde toplam 2 milyon mobil ticaret işleminin yapıldığı ülkede 120 milyon Euro’luk bir rakam meydana geldi. Her sene ortalama var olan e-ticaret sitelerinin yüzde 35 oranında arttığı Polonya’da, sektör yakın gelecekte de büyümeye devam edecek. Mobil kullanım oranlarının artması ve kullanıcıların her geçen gün online alışverişe adapte olması, sektördeki perakendecileri de dijitale geçme konusunda tetikleyecek gibi görünüyor. Ülkede yatırım yapmak isteyen girişimcilerin, nispeten daha niş kategorilere yoğunlaşması akıllıca bir hamle olacaktır.

Kaynaklar:

Expand to Europe’s Most Dynamic eCommerce Market!
Poland leads European e-commerce growth
Social media in Poland
Poland Europe’s 5th e-commerce market and growingSosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Yorumlar

  1. Thanks for the link to our blog! 🙂 ^ZM

  2. Teşekkür ederiz.Polonya’nın türk ekonomisiyle bu kadar benzeştiğini bilmiyordum

  3. Polonya’nın e-ticaret pazarına yönelik güzel bir yazı olmuş.

Fikrini söyle

*