21 Kasım 2018

Pordiva: Türkiye’de Mobil Ticaret Bu Yılın İkinci Yarısında Atağa Kalkacak

Ülkemizde e-ticaret alanında her geçen gün birbirinden farklı çalışmalar ortaya çıkıyor. Bu alandaki hızlı gelişme yabancı pek çok yatırımıncının da ilgisini çekerken, girişimciler online alanda öne çıkabilmek adına kıran kırana bir rekabet içerisindeler.

Konu mobil internet ve mobil ticarete geldiğinde ise, ülkemizdeki oldukça büyük online ve offline firmaların dahi bu alana henüz yeterince odaklanmadığını görüyoruz.

2011 yılının Mart ayında kurulan ve sadece mobil site ile mobil uygulamalar alanında faaliyet gösteren bir firma olan Pordiva da mobil alanda ülkemizde yeteri kadar çalışmanın yapılmadığı konusunda bizlerle hemfikir.

Pazara girmesinin ardından henüz bir sene geçmeden 32 kişilik bir ekibe ulaşan firma, kendilerine gelen yeni projelerden de baz alarak 2012’nin ikinci yarısında mobil alanda yatırımların artacağını ve hızlı gelişmelerin başlayacağını öngördüklerini belirtiyor.

Mobil üzerine katmadeğerli çözümler üretmek amacı ile kurulduğunu iddia eden Pordiva, markaların mobile bakış açısının hızla değiştiğini ekliyor. Firma, kurulumlarından bu güne aralarında Haberturk, Nesine.com, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Beyaz Masa, Yenibiriş, Varan, Ulusoy, Anadolu Seyahat ve Sinpaş gibi firmaların da bulunduğu uzun bir referans listesine ulaşmış durumda.

Farklı markalara hizmet vermenin dışında kendi uygulamalarını da geliştiren ve uzun yıllardır Almanya’da mobil üzerine çalışmalar ve danışmanlık yapan Ercan Balcı ve Erdal Balcı ile Türkiye’de mobil, Ivr ve sms hizmetleri sunan Mert Pozcu tarafından kurulan Pordiva, aralarında günümüzün trendlerinden QR kodu oluşturma ve okutma uygulaması Qrisma ve farklı seyahat araç fiyatları karşılaştırma uygulaması Cepyol’un da bulunduğu değişik uygulamalar geliştirmiş ve geliştirmeye de devam ediyor.

Uygulamaların şu anda Apple App Store ve Android market üzerinden indirilebileceği firma yetkilileri tarafından paylaşılıyor.

Cepyol uygulamasının Türkiye’de uçak ve otobüs biletlerinin mobil ortamda karşılaştırma yapılarak satın alınabildiği ilk proje olduğunu belirten firma yetkilileri, Varan, Kamil Koç ve Anadolu Turizm’in altyapı verileri ile uygulamanın kullanıcılarına fiyat karşılaştırma hizmetlerini sundukları belirtiyor.

Henüz 2 haftalık olan uygulamanın 30.000 defa indirildiğini de ekleyen firma sorumluları, bunun ülkemizdeki mobil kullanıcıların işlerine yarayacağına inandıkları mobil uygulamalara bakış açılarını açıkça ortaya sunduğunu belirtiyorlar. Pordiva, kısa zamanda farklı ulaşım yolları ve firmalarını da uygulamalarına dahil edeceklerini ekliyor.

Kısa bir sürede tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de önemini arttıracağına inandığımız QR kodu okutma alanında da bir uygulamaya imza atmış olan Pordiva, bu uygulamanın Türkiye’de kobilere yönelik hazırlanmış QR kodu ve mobil web site entegreli tek proje olduğunu belirterek, projenin kısa bir süreliğine herkese açık olduğunu, dileyen tüm internet kullanıcılarının markaları için QR kodu ve mobil web sitesi oluşturabileceğini açıklıyor.

Oldukça yeni uygulamaları ve talep öngörüleri ile mobil anlamda Türkiye’de de hızlı gelişmeler yaşanacağının sinyallerini veren Pordiva’nın farklı projelerini de dört gözle bekliyor olacağız.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Fikrini söyle

*