14 Kasım 2018

Pordiva’dan Sunay Şener: Mobil Ticaret, E-ticareti Tamamlayan Bir Köprü [2012/13 Dosyası]

Mobil site ve uygulama alanında faaliyet gösteren tasarım ve yazılım geliştirme ajansı Pordiva, her geçen gün yıldızı parlayan mobil ve sosyal ticaret platformlarıyla da sektörde önemli bir konuma sahip. E-ticaret sektörüne dair değerlendirmelerin yer aldığı 2012/13 Dosyası‘nda, yükselen trend mobil ticarete geniş bir çerçeveden bakmak amacıyla Pordiva İş Geliştirme Yöneticisi Sunay Şener’in görüşlerini aldık.

2012 yılının, mobil ticaret açısından markalar için tamamen bir bilinçlenme yılı olduğunu vurgulayan Sunay Şener: “Markalar, mobil dünyada yer almanın zorunlu olduğunun bilincine ulaşmış durumdalar. Tüketici tarafında ise; mobil internet kullanımın artması ve mobil cihaz penetrasyonun hızlı bir şekilde yükselmesi ile her geçen gün artan grafikten bahsedebiliriz.” dedi. Son kullanıcıların henüz istenilen oranda mobil üzerinden satın alma yapmadıklarını belirten Şener, ancak kullanıcıların karar alma süreçlerinde mobili bir kanal olarak kullanmaya başladıklarının da altını çizdi.

Şener: “E-ticaret sektörü takip ettiğimiz kadarı ile hala gerekli ivmeyi yakalayamadı. Bu yüzden önümüzdeki yıllarda da katlanarak büyümeye devam eden bir sektör olacaktır. Şu anda mobil ticaret ise e-ticareti tamamlayan online ile offline arasında bir köprü görevinde yer almaktadır. Bu bağlamda bakarsak alışverişin başladığı noktalarda mobili ciddi bir destek aracı olarak görmekteyiz. Mobil ticaretin önümüzdeki yıllarda yapılacak yatırımlar, mobil ödeme pazarındaki katma değerli servislerin büyümesi ve markaların bu alanda son kullanıcı için yapacağı yatırımlar ile daha da büyüyeceğini öngörmekteyiz.”

Kullanıcıların güveni arttıkça, 2013 yılında mobil ticaret ciddi bir pay alacak

Geçtiğimiz yıla kadar markaların mobil dünyada yer alıp, almaması tartışılırken 2012 yılında bu konuda büyük bir kırılma yaşandığını belirten Sunay Şener, özellikle büyük markaların mobile yaptığı güzel yatırımlar ile küçük de olsa mobil ticarette bir artış meydana geldiğini söyledi. Bu doğrultuda Pordiva’nın kendi girişimi olan, uçak ve otobüs biletlerini mobil web sitesi ve uygulama üzerinden satın almaya imkan veren Cepyol uygulamasının öne çıktığını vurgulayan Şener, ekledi: “Cepyol üzerinden Satın alma yapan kullanıcıların bazıları ile yaptığımız görüşmelerde satın alma sebeplerinde başlıca hızlılık, rahatlık, kolaylık ve alışkanlık olduğunu gördük. Kullanıcıların mobil deneyimleri ve bu platforma olan güvenleri arttıkça 2013 yılında mobil ticaretin ciddi bir pay alacağını rahatlıkla söyleyebiliriz.”

2012 yılının özellikle ikinci yarısından sonra bir çok mobil site, mobil uygulama ve mobil ticaret projesi ile firmalara hizmet verdiklerini ifade eden Sunay Bey; bu yıl yayına aldıkları Nesine.com, Otel.com, Acunn.com, İBB Beyaz Masa ve Cepyol uygulamalarına vurgu yaptı. Ayrıca, sektörün büyük e-ticaret firmaları ile olan entegre çalışmalarına da değinen Şener, tek bir e-ticaret sitesi paneli üzerinde mobil web site, mobil uygulama ve e-ticareti yönetebilecekleri sistemler yarattıklarını açıkladı: “İlk olarak HemenAl ile yaptığımız entegrasyon çalışmasında m.brillateshop.com, m.continuum.com, m.sonysepetim.com projelerimizden bazıları oldu.”

Pordiva olarak Ar-Ge ye oldukça önem verdiklerini, bu doğrultuda kendi katma değerli servislerini yazıp, bunları müşterilerine ücretsiz olarak sunduklarını belirten Pordiva İş Geliştirme Yöneticisi, ayrıca yurt dışının kendileri için önemli bir pazar durumunda olduğunun altını çizdi: “Özellikle yurt dışı gelişmelerini çok yakından takip ediyoruz. Her yıl Barcelona Mobil Fuarı’nda Türkiye’yi temsil eden firmalar arasında yerimizi alıyoruz.”

Mobil, web trafiğinin düştüğü saatlerde de iletişimi devam ettirmeyi sağlıyor

Pordiva’nın küçük ve orta boy işletmelerin mobil dünyada yerlerini alabilmeleri ve pastadan pay kapabilmeleri için bir mobil web site yapma aracı geliştirdiğini ve 2012 yılında private beta olarak markalara ve son kullanıcılara ücretsiz olarak açtığını söyleyen Şener, Qrisma.net adresinden markaların mobil web sitelerini yaparak, ürünlerini tanıtabileceğini söyledi. Markaların ayrıca Paypal (çok yakında mobil ödeme) entegrasyonu ile satışlar yapabileceklerini de ekleyen Sunay Şener, bu araç sayesinde mobil ticaretin en kısa yoldan ve en ucuz maliyet ile deneyimlenebileceğini belirtti. Kapasitif özellikteki tüm dokunmatik ekranların bir okuyucu görevi göreceği teknoloji üzerine çalışmalarını da devam ettirdiklerini açıklayan Şener, yakında bu projenin de aktif hale geleceğinin müjdesini verdi.

Şener: “2012 yılı son kullanıcı tarafında mobili tamamı ile deneyimlendiği bir yıldı diyebiliriz. Bunu e-ticaretin ilk yıllarına benzetebiliriz aslında. Son kullanıcı e-ticaretin ilk yıllarında e-ticaret sitelerini daha çok ürünleri gezdiği, fiyat karşılaştırdığı, ürünü nereden satın almaya karar verdiği bir mecra olarak kullanmaktaydı. Satışa yönlendiren bir kanal fakat alışverişin sonlanmadığı bir kanaldı. Fakat bu son yıllarda özel alışveriş siteleri, fırsat siteleri ve bankaların ödeme alt yapı destekleri ile beraber güven unsurunun aşıldığı ve alışverişin online alana döndüğüne şahit olduk. Buradaki alışverişin rahat, hızlı ve güvenilir olması da e-ticaret sektörünü her geçen gün büyüttü ve büyütmeye de devam etmektedir.”

Ayrıca, mobilin, web trafiğinin düştüğü akşam saatleri ve hafta sonlarında yine son kullanıcı ile iletişime devam edilebilecek bir platform olduğunu, bu konuda dünyadaki mobil ticaretin geleceğini yorumlamak için eBay’in en güzel örnek olarak karşımıza çıktığını söyleyen Şener, eBay‘in şu andaki yıllık cirosunun 60 milyar dolar olduğunu, bu rakamın %15’lik gibi önemli bir kısmı mobilden gelmekte olduğunun altını çizdi.

Mobildeki en büyük trafik sosyal ağlar üzerinden geliyor

Mobil mecraların son kullanıcıların marka ile direk iletişime geçebilecekleri, satın alma öncesi ve sonrasında iletişimlerini devam edecekleri bir platform olarak öne çıktığını belirten Şener: “Diğer taraftan mobil cihazların bize verdiği yetkinlikler sayesinde lokasyon bilgilerini alma, özel içerikli mesajlar ile devamlı bilgi gönderebilme özellikleri ile bu iletişimi canlı tutmayı sağlayan en iyi platformdur. Şöyle ki bugün sabah mail kutumuzu açtığımızda bir çok tanıtım maili içerisinden sıyrılmak ve son kullanıcıya ulaşmak çok zorken, mobilde iyi bir iletişim planı belirlenirse sadece kişiye özel mesajınızı göndermek, bunu okutmak ve aksiyona geçmesini sağlamak çok daha kolay ve hızlı olabiliyor.” dedi.

Şener: “Önümüzdeki yıllarda e-ticarette kişiselleştirme ve kullanıcı isteğine göre uyarlanmış ticaret modellerin önemin artacağını inanıyoruz. Diğer bir yandan sosyal CRM datasının daha önemli bir hale gelerek son kullanıcın bir ürünü satın almaya karar verdiği anda karşına çıkaracak modellerin başarıya ulaşacağını düşünüyoruz. Bu iki süreç çerçevesinde sosyal ağ datalarının yorumlanarak son kullanıcıya göre kişiselleşmiş bir sosyal ticaret platformu üzerinde çalışmalarımızı son aşamaya getirdik. Çok yakın bir zamanda E-ticaret Mag vasıtası ile de duyuracağımız platfromu son kullanıcıların hizmetine açacağız.”

Markaların sosyal ağlara mutlaka önem vermeleri gerektiğinin de altını çizen Şener, Şu anda mobildeki en büyük trafiğin sosyal ağlar üzerinden gelmekte olduğunu söyledi. Ayrıca uygulama içi ve dışı araçlar ile ürünler, hizmetler ve satın alma süreçleri hakkında mobilden devamlı paylaşımda bulunmanın karar sürecini etkilemekte olduğunu da belirten Sunay Şener, bu yüzden So-Lo-Mo denilen (Sosyal-Lokal-Mobil) kavramının markalar tarafından daha da benimsenmesinin ve 2013 yılı pazarlama süreçlerinde yer almasının gerekliliğinin önemine değindi.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Fikrini söyle

*