19 Kasım 2018

PortakalBahcem.com, Finike’nin Doğal Lezzetlerini Sofralara Taşıyor

PortakalbahcemGDO’lu ürünler meyve ve sebze tezgahlarını işgal ettiğinden beri hangimiz dalından koparılmış, tamamen doğal ürünlerden oluşan bir sofraya oturduk acaba? Doğallığı bozulmamış gıdalara hasret kaldığımız şu günlerde imdadımıza internet yetişiyor her zamanki gibi.

İnternetten portakal satışına odaklanmış dikey e-ticaret sitesi PortakalBahcem.com, dünyanın en lezzetlisi unvanına sahip Finike Portakalı‘nın yanı sıra geleneksel yöntemlerle evde hazırlanmış katkısız reçel ve marmelatlar, kurabiyeler, hediye sepetleri, nar, greyfurt, limon, mandalina, kumkuat gibi yörenin tüm lezzetlerini meraklılarına ulaştırıyor.

Online olarak sipariş edilen bu tarz ürünlerde tazelik her zaman akıllarda soru işareti bırakmıştır. Ancak PortakalBahcem.com’da taptaze portakallar kullanıcılar sipariş verdikten itibaren 24 saat içerisinde özel ambalajlarında tazeliğini koruyarak ve zedelenmeden adresine ulaştırılıyor. Bahçelerden özenle toplanan diğer tüm ürünler, sezon boyunca hiçbir kimyevi koruyucu uygulama yapılmadan hazırlanıyor. Anadolu’nun doğal lezzetlerini sofralara taşıyan bu e-ticaret sitesiyle ilgili daha detaylı bilgiyi girişimin kurucularından Mete Apaydın‘dan aldık.

Apaydın: “Maalesef marketlerde ya da pazarlarda Finike Portakalı diye satılan portakalların büyük bir kısmı Finike’ye ait değil. Birçok kişi Finike portakalı diye farklı yörelerin portakallarını yedi ve lezzetinden memnun kalmadı. Biz de sulu ve kendine has aroması olan, bahçelerimizde özenle yetiştirdiğimiz bu eşsiz portakalları tüm Türkiye ile paylaşmayı düşündük. Kendimize özel bir paketleme ve sunum şeklini geliştirdik ve sitemizi yayına açtık.”

Girşimin ilk fikirlerinin 2008 yılında ortaya çıktığını belirten Apaydın, 3 sene boyunca proje üzerinde değerlendirmelere devam ettiklerini ve yaklaşık  1  yıl  önce  fizibilite çalışmalarını  tamamlayıp, 28  Aralık  2012 ‘de  siteyi  aktif  hale  getirdiklerini ifade etti. Şirket  ortakları  olarak ürün  toplamadan  paketlemeye  kadar  aile  bireyleriyle birlikte birçok işle bizzat kendilerinin ilgilendiğini belirten Apaydın, şimdilik 4-5 kişilik bir ekibe sahip olduklarını belirtti. Mete Bey ayrıca projenin; markalama, tasarım, sosyal medya yönetimi ve konsept geliştirme aşamasında ise Kreatif Design Studio | Bsocial ekibi ile birlikte çalıştıklarını da söyledi.

Mete Apaydın

PortakalBahcem.com, 33 çeşit ürün ile hizmet veriyor

Meyve grubundan; portakal, limon, nar, greyfurt ve mandalinaya ek olarak, 2 çeşit ev yapımı muffin ve 4 çeşit yine ev yapımı kurabiye, çeşitli yöresel reçeller ve hediye sepetlerinin de dahil olduğu toplamda 33 çeşit ürün ile hizmet verdiklerini söyleyen Mete Apaydın, meyve grubunda en çok satılan ürünlerinin portakal, kek-kurabiye grubunda ise nar taneli kurabiye olduğunu açıkladı.

Apaydın: “Birçok narenciye çeşidi olmasına rağmen sadece az bir kısmı bilinmektedir. Finike’de 70-80 sene önce yetiştirilmiş ancak Pazar değeri olmadığı için köklenen, unutulmaya yüz tutmuş birçok narenciye çeşidimiz mevcut. Unutulmuş portakal, limon ve mandalina çeşitlerini bahçelerimize tekrar dikiyoruz. Farklı narenciye çeşitlerini sitemizde satışa sunacağız. Kurabiye ve reçel çeşitlerimiz müşterilerimizin istekleri doğrultusunda artırılabilir.”

Şu ana kadar en çok siparişin İstanbul’dan geldiğini fakat Malatya, Gaziantep, Ankara, Eskişehir, Antalya, Bursa ve İzmir’e kadar birçok şehirden de sipariş aldıklarını söyleyen Apaydın, hatta bir müşterilerinin Romanya’dan İzmir’de yaşayan annesine hediye sepeti gönderdiğini belirtti. Başka bir müşterilerinin ise Japonya’dan İstanbul’da rahatsızlanan annesi için Portakal ve nar gönderdiğini de ekleyelim. Hedef kitlelerini gerçek lezzeti arayan herkes olarak tanımlayan girişimin kurucuları, reçeller hariç hiçbir üründe stok yapmadıklarını, sipariş geldikten sonra meyveleri toplayıp, kek ve kurabiyeleri bu şekilde hazırladıklarını söyledi. Mete Apaydın, ürünlerinde taşıma esnasında ezilme ya da bozulma meydana gelmesi durumunda, müşterilerinden ürünün fotoğrafını istediklerini ve yerine yeni ürün gönderdiklerini de ekledi.

Apaydın: “Bizim işimiz hava koşullarına bağlı. Yağmurlu havalarda ürün hasadı yapamıyoruz. Normal hava koşullarında ürün hasadına sabah saat 10:00 civarında başlıyoruz. Yani sabah 10’a kadar verilen siparişler aynı gün toplanıyor ve paketlenip kargoya teslim ediliyor. Kek ve kurabiyelerde ise durum biraz farklı. Kek ve kurabiye hazırlıkları iş yoğunluğumuza göre 2-4 gün içerisinde hazırlanmakta ve kargoya teslim edilmektedir. Kargo siparişin gideceği ile ve ilçeye bağlı olarak 24-72 saat içerisinde ürünleri teslim ediyor.”

Dünyanın en lezzetli portakalı neden Finike’de?

Finike ovası; mükemmel mikro kliması, alüvyon toprak yapısı ve harika su kaynakları nedeni ile dünyanın en kaliteli narenciye ürünlerinin yetiştirildiği en verimli tarım ovalarından biri. Finike’nin doğu, batı ve kuzey cepheleri dağlarla çevrilidir. Güneyi, deniz güney rüzgârlarına açıktır. Bu nedenden ötürü rutubet oranı narenciye için gerekli olan seviyededir ve yıllık ortalama %85 gibi yüksek bir nem oranına sahiptir. Finike Portakalı, doğal dengelerin ideal yapısından dolayı, kendine has aroması ve optimum brix-asidite dengesi ile dünyanın en lezzetli portakallarındandır. Asidite dengesinin optimum olması meyvenin posa miktarının minimum olmasını ve ağızda yerken erimesini sağlamaktadır. İçerdiği su oranı yüksektir. Tüketimi mideyi rahatsız etmez. Brix oranının ideal olması portakalın tatlı ve aromalı olmasını sağlamaktadır. Bütün bu özelliklerinin yanı sıra, butik üretim yapısı (Türkiye’deki toplam portakal üretiminin sadece %10’u), Finike Portakalı’nı diğerlerinden farklı ve ayrıcalıklı kılmaktadır.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Fikrini söyle

*