13 Kasım 2018

Portatifbezdolap.com: E-ticarette Her Ürüne Yer Var

İnternetten portatif bez dolap satın alır mıydınız? Birileri alınabileceğini düşündü ve portatifbezdolap.com alan adını alarak, fiziksel mağazadaki işini internete taşıdı.

“E-ticarette köşeler kapıldı” diyenlere karşı, farklı şekillerde de para kazanılabileceğine tanık olduğumuz ve her seferinde aynı yoğunlukta şaşırdığımız girişimler ile karşılaşıyoruz. 2012’nin göz bebeği olarak dikeyin olacağını söyleyenlerin haklılık payı yok değilmiş, buna tanık oluyoruz.

2003 yılında Kayseri’de Orta Sanayi’deki küçük işletmesinde portatif bez dolap üretimine ve satışına başlayan Tuncay Yılmaz, 2011 yılına gelindiğinde online’dan da bu işin yapılabileceğini düşünerek Erhan Atay ile beraber Portatifbezdolap.com’u kuruyor. İki kişi kurdukları işlerini şu anda 6 kişilik bir online satış ekibi yönetiyor. İçinde bulunduğumuz yılın ikinci yarısında iki farklı bez dolap üreticisi ile fason üretime de başlamışlar ki bu da büyüdüklerini ve talebin arttığını gösteriyor.


Görüşlerini aldığımız kurucu ortaklardan Erhan Atay online varlıklarının fiziksel satışlarını ve üretimlerini etkilediğinin altını çiziyor: “Üreticilerimiz, e-ticarete başladığımızdan beri fiziksel pazarlamanın ağırlığından büyük oranda kurtuldu. Önceden fiyat odaklı piyasayla rekabet edebilmek için ucuz ürünler sunmaya çalışan üreticiler, şimdi internet kullanıcılarının taleplerini göz önüne alarak ürünlerini kaliteden ödün vermeyerek daha karlı satıyor. Bunun yanında e-ticarette nakit döngü var. Bu hem bizim hem de üreticinin işlerini daha rahat ve daha güvenli yapmasına olanak sağlıyor.”

E-ticaret biraz da sabır işi. Siteyi kurar kurmaz müşteri kapınıza yığılmıyor. Reklam – tanıtım işin en masraflı tarafı. Allah’tan kendimiz reklamcıyız, ajanslara yüksek bedeller ödemek zorunda kalmadık. Kendi medya planımızı kendimiz yaptık. İşin olacağına inanıyorduk ama hiç sipariş alamadığımız günlerde ümitsizliğe kapılmadık dersek de yalan olur. Sanıyorum satışa ilk başladığımız zaman piyasanın bize dayattığı ekose desenli demode ürünleri satmak zor oluyordu. Radikal bir karar alarak bugüne kadar hiç yapılmamış tek renk dolaplar üretmeye karar verdik. Yenilik denemek oldukça riskli, ama işin tuttuğunu da görünce başarı sağlanmış oluyor.

Stok yönetimini kabaca nasıl yaptıklarını sormamızın üzerine dört odalı ofislerinde depo olarak kullandıkları küçük odanın günübirlik dolup boşaldığını belirten Atay, stoklu çalışmaya özen gösterdiklerini ancak yoğun talepler karşısında yetersiz kaldıkları zamanların olduğunu ve fabrika ile depo koordinasyonunu yeni yıl itibarıyla oturtacaklarını ekliyor.

Tahmin ettiğimiz gibi satışlar öğrencilerin yeni evlere çıkışıyla yükseliyor ki bu da Atay’ın aktardığına göre Temmuz ve Kasım ayları arasına denk geliyor: “Ürünün hedef kitlesi normalde öğrenciler olarak bilinir ancak biz bu kitleyi daha da genişletmeye devam ediyoruz. Rütbeli askerler, geçici bir süre ile tayin olan memurlar, şantiyeler, oteller, bekar çalışanlar vb. herkes hedef kitlemizde yer alıyor. Hatta bir müşterimiz bizi arayarak ‘Kürklerimi astım askılık borusu eğildi, dolabı kullanamıyorum’ dedi. Hemen ürünümüzü geri aldık. Müşteriye de teşekkür ettik. İnternette bez dolap arayanlar kesin hedef kitlemiz ama biz arama yapmayanları bulmaya çalışıyoruz, değişik fırsat sitelerinde sürprizlerle yeni müşterilerimize ulaşmaya çalışıyoruz. Arama trafiği yıl içerisinde dalgalanma gösterse de bu yöntemle bu dalgalanmaları kırabiliyoruz.”

Türkiye dışında Azerbaycan ve Türkmenistan‘a da satışlar yapmışlar ve bu başarılarını da online’daki varlıklarına bağlıyorlar. Adwords yönetimlerini ve hosting altyapılarını Atay’ın sahibi olduğu Damar Medya aracılığı ile halleden girişim, Garanti Bankası’nın Kayseri şubesinden alınan ilk sanal pos’un da sahibi olmasıyla ayrı bir noktada duruyor.

Kayseri’de olmalarından dolayı yüz yüze görüşmeyi çok istesek de başaramadığımız Atay ve Yılmaz ikilisi, biz onları keşfetmeden, kendileri ofisimizi arayarak bize ulaştı. İstanbul’a yolları düşerse diye de hikayelerini uzun uzun dinlemek hedefiyle şimdiden kendilerinden randevu istedik.

Hiç düşünmediğiniz ve hayatınızda yer kaplamayan bir ürün üzerinden dahi satış yapabilir, iş büyütebilir ve daha geniş çevrelere ulaşabilirsiniz. EticaretMag olarak kendileriyle olan görüşmemizden aldığımız en büyük ders budur.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Fikrini söyle

*