10 Aralık 2018

Müşterilerin %70’i Araştırma & Karşılaştırma Yapmadan Online Alışveriş Yapmıyor

E-tailing Group ve Power Reviews tarafından yapılan bir araştırma artık müşterilerin düşünmeden ve araştırmadan yapılan ani alışverişlerden kaçındıklarını gösteriyor.

E-tailing Group Başkanı Laureen Freedman özellikle e-ticaret müşterilerinin satın alımlarını tamamlamadan önce kullanıcı yorumları, fiyat karşılaştırmaları ve ürün seçenekleri üzerine uzun süren araştırmalar yaptığını, istedikleri ürünleri almak istedikleri fiyata alabilmek için oldukça fazla vakit harcadıklarını iletti.

1000’den fazla tüketicinin online alışveriş alışkanlıklarını inceleyen 2011 Social Shopping Study sonuçlarına göre;

  • Müşterilerin %70’i bir ürünü satın almadan önce bir ya da daha fazla gün ürün araştırması yapıyor. Tüketiciler bu araştırmaların toplam satın alma sürelerinin neredeyse %75’ine denk geldiğini de ekliyorlar.
  • Tüketicilerin çoğu ürün araştırmalarına arama motoru ya da büyük bir online mağaza üzerinden araştırma ile başlıyorlar.
  • Tüketicilerin %90’ı müşteri yorumlarının satın alımlarına etkili olduğunu, %60’ı bunun en önemli faktör olduğunu belirtti.

Amazon ürün yorumları ve fiyat karşılaştırmaları için ana kaynak

Araştırmaya katılanların %60’ı kullanıcı yorumlarını öğrenmek ve fiyat karşılaştırmak için ilk önce Amazon’a baktıklarını iletiyorlar. Kullanıcıların %85’i Amazon’dan çıkan sonuçların satın alımlarında etkili olduğunu iletiyor.

Sosyal medya satın alımda artık daha etkili

Araştırmada Facebook ve diğer sosyal medyanın ürün araştırırken eskiye göre daha etkili olduğu da ortaya çıktı. Fakat sosyal medyanın satın alıma etkisi hala çok kuvvetli değil.

  • Araştırmaya katılanların sadece üçte biri satın almadan önce ürünü sosyal medyada araştırıyor.
  • Katılımcıların büyük bir çoğunluğu sosyal medyada ürün ya da markaları takip etmelerinin sebebini indirim fırsatlarını izlemek olarak belirliyor.

PowerReviews CEO’su Pehr Luedtke müşteri yorumlarının öneminin bu araştırma ile açıkça ortaya çıktığını belirterek, firmaların sosyal medya kullanımlarına da verdikleri önemi arttırmalarının öneminin altını çizdi.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Fikrini söyle

*