16 Kasım 2018

İşbecer: Pozitron’un 2012 Cirosunun Yüzde 30’u Yurtdışı Projelerinden [2012/13 Dosyası]

Gerek Türkiye’nin önde gelen markaları, gerekse global pazarın en güçlü oyuncuları için geliştirdiği mobil projelerle sürekli adını duyuran Pozitron, ürettiği mobil çözüm ve yazılımlarla sektörün büyümesine yardımcı olmaya devam ediyor. Aralarında  Yapı Kredi Bankası, İş Bank, Turkcell ve eBay gibi dev markaların da bulunduğu geniş bir sektör yelpazesine hizmet veren Pozitron‘un Kurucusu Fatih İşbecer ile, 2012 yılı değerlendirmesi, 2013 beklentileri ve mobil ticaretin geleceğini konuştuk.

2012’nin, mobil ticaretin ciddi anlamda ivme kazandığı bir yıl olduğunu belirten Fatih İşbecer, bu yükselişin 2013 yılında daha da hızlanacağını ifade etti. Şu anda Türk mobil ticaretinde aktif firmaların büyük çoğunluğunun “.com” sitelerinden oluştuğunu söyleyen İşbecer, ancak perakende sektörünün henüz bu alanda çok geride olduğunun da altını çizdi: “Mobil ciddi yatırımların yapılması gereken bir alan. Şu anda herhangi bir yatırımda bulunmamış firmalar zaten geç kalmış durumdalar ve mobil ticaret trenini tamamen kaçırmamak için en kısa zamanda aksiyon almalılar.”

Pozitron, Körfez ülkelerine mobil bankacılık, eBay’e ise alışveriş uygulamaları yapıyor

2012 yılının Pozitron açısından oldukça verimli geçtiğini belirten İşbecer, Türkiye’de gerçekleştirdikleri projelerinin yanı sıra, cirolarının yüzde 30’unu yurt dışına ihraç ettikleri yazılımların oluşturduğunu açıkladı. Almanya’nın en büyük özel alışveriş sitesi Brands4Friends, lokal alışveriş sitesi Milo, Amerika’nın alışveriş devi  Macy’s ve ToysRus tarafından satın alınan FAO’nun mobil uygulamalarının bunlardan bazıları olduğunu belirtelim. Türkiye’de ise, HepsiBurada.com‘un iPhone, Android ve iPad uygulamalarının kendileri tarafından geliştirildiğini; sunduğu barkod okuyucu, “infinite scrolling”, “home carousel” ve “sliding user interface” özellikleriyle benzersiz bir uygulama olduğunu ekledi.

Türkiye’de yaptıkları projelerin referansıyla, 2010’dan itibaren yurtdışından da işler almaya başladıklarını söyleyen Pozitron Kurucusu, Macy’s ve eBay projelerinin bunlardan yalnızca birkaçı olduğunu belirtti: “Körfez ülkelerinde mobil bankacılık işleri yaparken, eBay tarafında daha çok alışveriş uygulamaları yapıyoruz. Türkiye’de mobil yazılım konusunda çok değerli bir ekibe sahibiz ve projelerde sadece yazılım geliştirme yapmıyoruz, ürün geliştirme süreçlerine de dahil olduğumuz için kattığımız değer daha fazla. Bu ekibin kalitesini ve mobildeki 7 senelik know-how’ımızı görenler bizimle çalışmayı tercih ediyor.”

Pozitron, 2013’te Türkiye’ye yepyeni bir  mobil alternatif ödeme sistemi getirecek

Devamlı çalışan ve üreten bir ekibe sahip olduklarının altını çizen Fatih İşbecer, 2013 yılı çalışmalarında ödeme sistemlerinde Türkiye’ye yepyeni bir mobil alternatif ödeme sistemi/modeli getirmeyi hedeflediklerini müjdeledi. Türkiye’de mobilden yapılan alışveriş rakamlarına da değinen İşbecer, ülkemizin bu konuda kendi içerisinde bir gelişme gösterdiğini ancak, dünyadaki kurumlara göre yine de geri kalmış durumda olduğumuzu belirtip, ekledi: “2012 yılında mobil alışveriş minimum 2 kat büyüdü diyebiliriz, mobil kanal olarak işlem payı da yüzde 5’lerden yüzde 11’lere kadar yükseldi, 2013’te de bu trend artarak devam edecek.”

Pozitron Kurucusu Fatih İşbecer

İşbecer: “2013 mobil için bir kırılma noktası olacak diyebiliriz. Şu ana kadar mobil stratejilerini belirleyip, gerekli adımları atmış firmalar bunun meyvelerini toplamaya başlarken, şu ana kadar mobile yatırım yapmamış firmalar çok geç kalmış olma riskiyle karşı karşıya kalacaklar. Türkiye’de akıllı telefonların sayısı gitgide artıyor. Avrupa’da 3G internet kullanımı yüzde 30 iken, Türkiye’de ise yüzde 44’e çıkmış durumda. Önümüzdeki yıllarda telefonu olan her 10 kişiden en az 8-9 ‘u internet kullanacak. Bizim tavsiyemiz firmaların mobil için hemen uzun vadeli bir strateji belirlemeleri ve daha fazla zaman kaybetmeden harekete geçmeleridir.”

Günümüzün iyi e-ticaret firmaları, cirolarının yüzde 15’ini mobilden elde ediyor

Henüz mobil uygulama geliştirmemiş perakende firmaları ve e-ticaret şirketlerine de seslenen Pozitron Kurucusu, sıradan bir kişinin günde ortalama 150 kez telefonuna baktığını ve akıllı telefon kullanıcılarının yüzde 47’sinin en az bir kez alışveriş uygulaması indirdiğini vurguladı. Günümüzde kaliteli bir mobil ticaret uygulamasına sahip şirketlerin internet cirolarının yüzde 15’ini mobil üzerinden kazandıklarını ifade eden İşbecer, ekledi: “Perakende firmaları cirolarının yüzde 15 ini oluşturuma potansiyeli olan bir mağazaya ne kadarlık bir yatırım yapacaklarını düşünüp, mobile de ona göre yatırım yapmalılar. Ayrıca mobil partner seçerken her zaman yeni teknolojilerin çıkacağını ve uygulamanın düzenli olarak yenilenmesinin gerekeceğini göz önünde bulundurarak kısa süreli çözümlerden kaçınmalılar.”

E-ticarete kapalı perakendeciler çağın gerisinde kalacaklar

İşbecer: “Günümüzde insanlar kısıtlı olan boş vakitlerini alışveriş ile harcamak istemiyor. Mobil mecralarla birlikte perakende mağaza satışlarının giderek azalarak mağazaların birer teşhir noktasına yani ‘showroom’a dönüşme olasılığı söz konusu. Özellikle mobilde barkod tarama ve fiyat karşılaştırma uygulamaları sayesinde, alışverişe çıkan tüketici bir perakende mağazasında tüm ürünleri akıllı telefonuyla inceleyerek siparişini o an daha ucuz ve teslimatı hızlı olan e-ticaret firmasından verebiliyor. Amazon ve eBay’in de üzerinde çalıştığı ‘aynı gün teslimat servisleri’ sayesinde tüketici showroom dönüşü verdiği ürünü kapısında teslim alabilecek. Böylece ‘showrooming’ trendi ile mağaza ve alışveriş merkezleri bambaşka bir hal alacak. Perakendecilerin akıllı çözümleriyle bu değişime hazırlıklı olması gerekiyor zira e-ticaret’e kapalı perakendeciler çağın gerisinde kalacaklar.”

Sosyal ticaret hakkında görüş belirten Fatih İşbecer, sosyal mecraların marka iletişimi üzerinde inanılmaz bir etkisi olduğunu söyledi. Oyunun artık tamamen değiştiğinin de altını çizen İşbecer, eskiden markaların kendilerini istediği gibi konumlandırırken, artık kullanıcıların sosyal mecralar üzerinden markaları nasıl gördüklerini yazdıklarını ve diğer kullanıcıların marka ile ilgili fikirlerini değişitirebildiklerini belirtti. Bu sebeple markaların sosyal mecralardaki varlıklarına çok dikkat etmeleri ve iyi yönetmeleri gerektiğini vurgulayan Fatih İşbecer: “Mobil ticarette de kullanıcılar bir ürünü satın almanın yanı sıra, fiyat karşılaştırmak ve diğer kullanıcıların yorumlarını okumak için kullanıyorlar ve sosyal mecralardan aldıkları yorumlara güveniyorlar. Dolayısıyla mobil uygulama geliştirirken sosyal medya entegrasyonuna kesinlikle önem verilmeli.” dedi.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Yorumlar

  1. Fatih bey mobil konusunda çok haklı ama kobilere bu konunun anlatılması biraz zaman alacak web sitemizi daha yeni yaptırdık diyorlar hatta bakın web siteniz de insanlar kayboluyor şunları yapmanız lazım dendiğinde gereksiz para tuzağı gözü ile Bakılıyor.
    Ama şuna inanıyorum ki web den alışverişe inanmaya başlayan ve gerekli olduğunu düşünen Kobi’ler kendine çeki düzen vermeye başlayınca mobile hızlı entegre olacaklar fakat bu seferde köşe başları tutulmuş olacak.

    Birde mecraya özel reklamları görmeye başlasak özellikle tabletler için çok mutlu olacağım hep yut dışından haber alıyoruz.

    Mobilin tüm nimetlerin yararlanmaya başlamaklazım.

Fikrini söyle

*