14 Kasım 2018

E-ticaret Sitelerinin PPC Reklamlarında “Long Tail” Anahtar Kelime Kullanımı

Long TailÖzellikle e-ticaret sitelerinin kurguladığı PPC reklam kampanyalarında “long tail” anahtar kelimeler kullanmak, birçok açıdan kampanyanın efektifliğini artırdığı gibi reklam bütçesinde de ciddi tasarruflar oluşmasını sağlayabilir.

Son dönemlerde artan online rekabet sebebiyle ücretlerinde ciddi artışlar gözlenen daha genel anahtar kelimeler, arama motoru reklamlarınızın maliyetlerini de yükseltebiliyor. Bu durumla başa çıkmakta zorlanmayan büyük şirketlerin aksine birçok KOBİ ise daha spesifik kelimelere odaklanıp, arama motoru reklam maliyetlerini daha da aşağılara çekebilir. Adwords kampanyalarında kullanacağınız “long tail” anahtar kelimeler sayesinde hem tıklama başına maliyet oranlarını düşürebilir, hem de satışa dönüşme oranlarında ciddi artışlar yakalayabilirsiniz. Ayrıca, bu şekilde reklamınızın tıklama oranlarını artırırken, kalite skorunuzun yükselmesine de yardımcı olabilirsiniz.

Öncelikle yazımızın detaylarına inmeden önce “Long Tail” yani uzun kuyruk kavramından biraz bahsetmek gerekebilir. Uzun kuyruk kavramı, ilk olarak dünyaca ünlü Wired dergisinin Yazı İşleri Müdürü olan Chris Anderson‘ın ortaya attığı, talep ve satış hacmi yetersiz olan birtakım ürünlerin satış ve dağıtım ağı geniş mecralarda, çok satan ve popüler ürünlerin satış rakamlarını geride bırakabileceğini öne süren bir teori. Yani olabildiğince niş bir ürün kategorisi, herhangi bir fiziki mağazada talep görmüyorken, internet ortamında geniş kitleler tarafından ilgi görebilir.

İlgili Haber: E-ticaret Sitelerinin Yaptığı 6 Kritik SEO Hatası

long tail

Long Tail anahtar kelimeler daha hedefli ve potansiyel müşteriler getirir

Adwords’ün uzun kuyruğu genellikle üç veya daha fazla sözcük içeren anahtar kelime öbeklerinden oluşur. Uzun kuyruk kelimeler genellikle daha düşük arama hacimlerine sahip olduğu gibi, aynı zamanda daha az rekabete de sahip durumdadırlar. Örnek olarak, “kırmızı bayan kol saati” bir uzun kuyruk öbeği olabileceği gibi, “kol saati” kelimelerinin aksine daha spesifik bir arama sonucunda listelenebilir. Arama özellikleri detaylandıkça arayan kişi sayısı da azalacak, dolayısıyla daha hedefli ve potansiyel müşteri kitlesine daha düşük fiyatlarla ulaşılabilme imkanı doğacaktır.

Dijital pazarlama kanalları geleneksel reklam mecralarına göre hala daha düşük maliyetli olsa da, özellikle arama motoru reklamcılığında anahtar kelime başına ücretler her geçen gün artıyor. Bunun sebebi de aslında internet sektöründeki rekabetle alakalı. Bir kelimeye ne kadar talep olursa, onun fiyatı da o derece artış gösteriyor. Özellikle turizm, bankacılık ve sigorta gibi cep yakan sektörlerde reklam verirken “Uzun Kuyruk” prensibini temel alarak markalar ciddi tasarruflar elde edebilir.

Peki, “uzun kuyruk” anahtar kelimelere nasıl ulaşabilirsiniz?

Uzun Kuyruk

  • Uzun kuyruk anahtar kelimelere ulaşmanın en etkili yöntemlerinden bir diğeri de bugüne kadarki en yüksek performansı gösteren kelimelere daha spesifik demografik bilgiler eklemek. Örnek olarak, “siyah şapka” gibi yüksek kar getiren bir anahtar kelimeniz var. Konum veya cinsiyet bilgisi ekleyerek bu kelimede daha spesifik kitlelere oynamak mümkün olabilir.
  • Elinizdeki organik verileri kullanın. Google Analytics ya da başka bir web takip aracı kullanarak internet sitenizin organik istatistiklerini kontrol edin ve en çok ilgi gören kelimelere göre yeni kampanya kurguları geliştirin. Ayrıca, bu şekilde hangi kelimelerin en çok ilgi gördüğünü görebilir ve CPC ve CTR sayılarına da bakabilirsiniz.
  • Son olarak ve belki de en yaygın kullanılan yöntem olan Keyword Research Tool’da ilgili anahtar kelimeleri arayın. Google’ın anahtar kelime aracı olarak kullanılan bu site, en kapsamlı şekilde ilgili tüm anahtar kelimeleri sıralar. Search Query Report ya da toplaması daha uzun zaman alan Google Analytics verilerinin aksine, Keyword Reserch Tool’u aynı zamanda PPC kampanyalarınızı şekillendirirken de kullanabilirsiniz.
İlgili Haber: E-ticaret Siteleri İçin İçerik Pazarlaması Yöntemleri

PPC kampanyalarında daha spesifik kelimeler kullanmanın bir diğer avantajı da hesabın kalite skorunu yükseltmek olacaktır. Long tail kelimeler daha fazla tıklanma olasılığı taşıdığı için, kalite skorunda bir artış meydana getireceğinden, bir sonraki arama motoru reklamlarınızda öncelik kazanma ve PPC maliyetlerinizi düşürme şansına erişeceksiniz. Bu tarz reklam modellerinde ise en yaşanabilecek en büyük sorunlardan bir tanesi de zaman olacaktır. Uzun kuyruk kelimelerin bulunması ve reklamlara entegre edilmesi, daha genel keyword’lere göre daha detaylı ve zahmetli bir iş olduğundan eskisinden çok daha fazla reklam grubu oluşturup, her birini ayrı ayrı ölçümlemek gerekecektir.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Fikrini söyle

*