11 Aralık 2018

Programatik satın almada Güney Amerika %35’le en hızlı büyüyen bölgeler arasında [Araştırma]

Rtb_rtbhouse-programatik-reklam-mobil_reklam-display_reklam-eticaret

Türkiye’de 2015 yılının ilk yarısında 30 milyon TL’yi aşan programatik yatırımları, Güney Amerika’da display reklam harcamalarının yüzde 35’ini oluşturdu. Dijital ekonomide büyümenin önemli bir adımının reklamcılıkta programatik satın alma olduğunu gören Güney Amerika bu alanda hızla büyümeye devam ediyor. Programatik satın alma global ölçekte e-ticarette satışları artıran dönüşüm sağlamada büyük avantaj sunuyor.

7 milyar dolar

Güney Amerika’daki markalar, dijital ekonomide büyümenin önemli bir adımının reklamcılıkta programatik satın alma olduğunu görüyor, sosyal medya ve akıllı telefon penetrasyonunun avantajlarını kullanmaya çalışıyor. Geçtiğimiz yıl bölgedeki reklam harcamaları 7 milyar dolara çıkarak dünya çapında en hızlı büyüyen bölgelerden biri oldu. 2014 yılında LATAM’da toplam display harcamalarının yüzde 35’i programatik üzerinden gerçekleşirken, Magna Global Intelligence verilerine göre bu oran 2018 yılında yüzde 61’e yükselecek. Gerçek zamanlı açık artırma (RTB) sisteminin kullanımında da 2014 yılında yüzde 7’lik payın 2018’de yüzde 23’e çıkması bekleniyor.

Avrupa’nın genç şirketlerinden biri olan RTB House pazarlama profesyonellerine sunduğu programatik çözümlerle hızla büyürken Endonezya, Malezya, Tayland ve Singapur’u kapsayan Asya açılımının ardından şimdi de Güney Amerika’da faaliyet gösteriyor.

İlgili yazı: E-Ticaret Şirketleri Yeniden Hedefleme Reklamlarıyla Satışlarını Nasıl Artırıyor? [Röportaj]

Rtb_rtbhouse-programatik-reklam-mobil_reklam-display_reklam-eticaret

 

Brezilya reklam harcamalarında başı çekiyor

RTB House Bölge Direktörü Ömer Aras, LATAM’daki programatik çözümlerin kullanımındaki artışın dünyanın birçok bölgesindeki sebeplere benzediğini dile getirdi. Aras’ın verdiği bilgilere göre, hangi bölgede olursa olsun reklamverenler kendi ihtiyaçlarına özel terzi usulü çözümlerle karşılaşmaktan heyecan duyuyorlar. Güney Amerika’nın en büyük pazarı olan Brezilya’da 2015 yılında 20 milyar dolara ulaşan toplam reklam harcamalarının 2018 yılında 30 milyar dolara çıkması bekleniyor. Şimdiden Brezilya’da toplam display harcamalarının neredeyse yarısını programatik harcamalar oluşturuyor.

Akıllı telefon adaptasyonunun da yüksek olması Güney Amerika’daki programatik satın alma öngörülerinin yükselmesinde önem taşıyor. Önümüzdeki 3 yıl içinde Güney Amerika’nın dünya çapındaki akıllı telefon kullanıcılarının yarısına sahip olması öngörülüyor. Böylece anlık konum verileri toplamak ve e-ticarette satışları artıan güncel müşteri davranışı verisine ulaşmak kolaylaşıyor. Bu da web tabanlı kampanyaların ötesinde yeni seçenekler sunuyor.

İlgili yazı: Türkiye’deki Kullanıcılar Hangi Bannerlara Tıklıyor? [İnfografik]

Müşterilerin %95’i en az bir sosyal ağa üye

Bölgede sosyal medya kullanımındaki yükseliş de programatik satın almanın önemini artırıyor. Güney Amerikalı internet kullanıcılarının yüzde 95’inin en az bir sosyal medya üyeliği bulunuyor ve bu kullanıcılar ayda 10 saatini sosyal medyada geçiriyor. Kişiselleştirilmiş sosyal reklamlar, mobil veriler ve gerçek zamanlı kampanyaların bir araya gelmesiyle birlikte doğru marka mesajlarının doğru zamanda doğru kullanıcılara ulaşması sağlanıyor.

Programatikteki artış, akıllı telefon penetrasyonu ve sosyal medya penetrasyon oranları Güney Amerika’daki kullanıcılara ulaşmayı kolaylaştırıyor.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Fikrini söyle

*