15 Kasım 2018

Mobil İnternette Erkek Kullanıcılar Reklamlarla Daha ilgili

Akıllı telefonlar ve tablet bilgisayarlarla hayatımızdaki yerini hızla artıran mobil internet, reklamverenlere yepyeni bir reklam mecrası da doğurdu.

Tüketicilerin araştırmaları için mobil internet de kullanmalarından yol alan reklamverenler, digital pazarlama bütçelerine mobili de katmaya başlarken, bu alandaki kullanıcı alışkanlıklarını araştırmaya başlayan firmaların sayısı da artmaya başla.

Kullanıcıların mobil internetler ve reklamlarla ilişkilerini inceleyen Prosper da bu firmalardan bir tanesi.

Firma araştırmasında, mobil internet kullanan tüketicilerin mobil reklamlarla olan irtibatlarını detaylandırmayı hedeflemiş.

Prosper tarafından 331 mobil internet kullanıcısı ile yapılan araştırmaya göre, mobil reklamlar tüketicilerin ilgisini çekmeye başlamış. Katılımcıların %74’ünün mobil reklamlara dikkat ettiklerini ve ilgilendiklerini açıkladıkları araştırmada, bu kesimin %35.3’ü düzenli olarak, %38.7’si de sıklıkla mobil reklamlara dikkat ediyorlar.

Erkek tüketicilerin mobil reklamlara kadın tüketicilerden daha duyarlı olduklarını da öne süren Prosper, araştırmaya katılan erkek tüketicilerin %38.2’sinin, kadın tüketicilerin ise %32.8’inin mobil reklamlara dikkat ettiklerini belirtiyor.

Erkek katılımcıların %51’i mobil reklamların onları alışverişe yönlendirdiğini de paylaşırken, bu oran kadın tüketicilerde %43.7 olarak ortaya çıkıyor.

Araştırma yetkilileri, erkeklerin mobil reklamlara kadınlardan daha hassas olduklarının araştırmanın sonuçları arasında yer aldığını, buna rağmen kadın tüketicilerin akıllı telefonları ya da tabletleri ile alışverişle alakalı incelemeler yapma oranlarının daha yüksek olduğunu öne sürüyorlar.

Araştırmacılar, tüketicilerin reklamları gördüklerinde hangi mobil internet faaliyetini yürüttüklerinin de önemli olduğunu belirtiyorlar.

Araştırmaya göre tüketiciler sosyal medyada gezinirken mobil reklamlara düzenli ya da sıklıkla dikkat etme oranları %59.5 iken, müzik indirirken %55.2, video izlerken ise %53.2.

Bu oranlar tüketiciler alışveriş yaparken, online oyun oynarken ya da TV şovlarını izlerken yukarıda belirtilen rakamların oldukça aşağısında.

Oyun oynarken mobil reklamlara hiç dikkat etmediğini belirten kesim araştırmada %49.2 olarak açıklanırken, TV şovları izlenirken dikkat etmeyen tüketici oranı %63.7, mobil cihazları ile alışveriş yaparken dikkat etmemme oranı ise %47.1 olarak ifade ediliyor.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Fikrini söyle

*