13 Aralık 2018

Tüketiciler Mağazalarda Rakip Markaları Araştırıyor

Mobil ticaretin yaygınlaşmasının tüketicilerin özellikle fiyat karşılaştırma araştırmalarında oldukça kolaylaştırıcı bir etken olduğu sık sık dile getiriliyor.

Tüketiciler artık satın almadan önce en iyi ürünü en uygun fiyata almak istediklerini açıkça ortaya koyuyorlar.

Prosper Mobile Insights tarafından yapılan yeni bir araştırma da bunu kanıtlar nitelikte.

29 Aralık ve 3 Ocak tarihleri arasında 360 akıllı telefon ve tablet bilgisayar sahibi ile yapılan araştırmaya göre, tüketicilerin %40.6’sı artık offline mağazalarda alışveriş yaparken mobil cihazlarıyla rakip mağazaların ürün fiyatlarını araştırıyorlar.

Barkod okutma, fiyat karşılaştırma gibi uygulamaların da yardımıyla en uygun fiyatlı ürünlerin lokasyonlarını mobil cihazları ile oldukça kolay bulabilen tüketiciler, araştırma ile ortaya çıktığı gibi ürünlere en uygun fiyatlarla sahip olmak adına alışveriş yaparken bile mobil araştırmalar yapmaya hazırlar.

Prosper Mobile Insights araştırma yetkilileri, tüketicilerin mobil araştırma yapmakla kalmayıp, ürünü daha uygun fiyata alabilmek adına mağazaları terk edip farklı lokasyonlardan alışveriş yaptıklarını dile getiriyorlar.

Araştırmada belirtilen, tüketicilerin mobil faaliyetleri fiyat araştırmaları ile de sınırlı değil. Tüketicilerin %35.8’inin mobil cihazları ile ürün yorumları okudukları da araştırmada öne sürülürken, %29.7’si barkod okutma, %26.7’si ise check-in yapmak için mobil cihazlarını kullanıyorlar.

Prosper Mobile Insights Başkan Yardımcısı Phil Rist, tüketicilerin mağazalara kadar gelip, satış sorumlularına sorular sorarak ürünleri incelediklerini, ardından da ürünleri online ya da offline farklı lokasyonlardan satın almak adına mağazaları terk ettiklerini belirterek, mağazaların alışveriş yapmak amacı ile gelen bu tüketicileri kaçırmamak adına ya fiyatlarını ayarlamaları gerektiğini ya da farklı promosyonlarla bu tüketicileri mağazalarında tutmaları gerektiğini açıkladı.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Yorumlar

  1. aziz demir der ki:

    Ben Antalya da ikamet ediyorum burada bulunan mazalarda büyük marketlerde fiyat araştırması yapmak istiyorum

Fikrini söyle

*