21 Kasım 2018

Puma E-ticaret Satış Operasyonlarını Nasıl Geliştiriyor?

Spor ayakkabı ve spor giyim tasarımcısı ve imalatçısı Puma, hem bireysel hem de kurumsal müşterilerle nasıl bir etkileşim içinde olacağını, müşteri taleplerine daha yakından bakarak ve onları kavrayarak daha net bir şekilde belirliyor. Puma’nın e-ticaret global yöneticisi Tom Davis, bu yaklaşımın, çevrimiçi satışların artmasına yardımcı olacağını ifade ediyor.

Alman spor ayakkabı ve giyim tasarımcısı ve imalatçısı Puma, e-ticareti, alışveriş tutkunlarıyla etkileşime geçmek için kullanıyor ve böylece müşteri talepleri hakkında bilgi ediniyor. Puma’nın e-ticaret global yöneticisi Tom Davis’e göre, internet üzerinden tüketicilerle iletişime geçmek, ürünlerini nasıl tasarlayacağı ve onları toptan ve perakende satış için nasıl pazarlayacağı konusunda kendilerine yardımcı oluyor.

Davis, New York gerçekleştirilen Markalar ve B2B Konferansı’nda şunu söyledi: “Puma geleneksel web sitelerini iki bölüme ayırdı: Sitelerden biri ürün detayları yerine, marka kimliği ve hayat tarzı imajlarına odaklanıyor, diğeri ise çevrimiçi alışverişe.”

Davis şu noktayı da es geçmiyor: “Bu strateji alışveriş yapanların kafasını karıştırabilir. Tüketiciler Amerika’daki müşteriler için tasarlanmış Puma.com sitesine girdikleri zaman öncelikle siteye giriş yapmak için iki linkten birini seçmek durumundalar: Şirketin marka imajı için olan “Puma’nın Dünyası” linki ve tüketim yapmak için olan “Alışverişe Başla” linki.

TomDavis-Puma

Bunun yanı sıra Avrupa’da Puma’nın yakın zamanda lanse ettiği 5 yeni e-ticaret sitesi (İngiltere için yaratılmış uk.puma.com dahil), şirketin marka stratejisini ve çevrimiçi alışverişi birbirine kaynaştırmış. Daha basit ve yararlı tüketim deneyimi sağlaması hedeflenen bu yeni tasarım, şimdiden kambiyo oranını yüzde 10’dan yüzde 20’ye yükseltti ve ortalama sipariş değerini yüzde 12’ye çıkardı.

Yeni site, satışlarda artış sağlamasının yanı sıra çevrimiçi müşterilerin nasıl alışveriş yaptığı ve ürün tasarımları hakkındaki tercihleri konusunda da Puma’nın daha iyi veriler toplamasına ve bu verileri analiz etmesine yardımcı oluyor. Puma ayrıca bu verileri kendi bünyesindeki tasarım ekibiyle paylaşıyor, ticari satış çeşitliliğini geliştiriyor ve pazarlama kampanyaları yürütüyor. Davis’e göre iş, müşterilerin Puma ürünlerine olan ilgisini anlamaya geldiğinde ise e-ticaret bu boşluğu dolduruyor.

Puma, ürünlerini nasıl pazarlayacağını ve müşterilerle nasıl etkileşime geçeceğini geliştirmesine yardımcı olacak bu verileri kullanarak, aynı zamanda kapsamlı bir marka imajı kurmaya, perakende müşteriler kadar tüm müşterileri toptan satışa çekmeye yardım ediyor. Davis şirketin, bu tür verileri toptan satış yapan müşterilerle paylaşabileceği bir web portalı geliştirmeyi planladığını dile getiriyor.

Müşteri verileri üzerinde güçlü bir kontrol sağlamanın bir marka şirketinin uzun vadeli başarısı için ne kadar önemli olduğunun altını çizen Davis şunları söylüyor: “Satış kanalları sıklıkla değişir ve markalar da aynı şekilde kendi e-ticaret sitesinde satış yapmaktan ticari anlamda müsait olan yeni platformlara göç eder. Bir şirketin ürün ve müşteri verisini, merkez veri deposunda yeni e-ticaret platformlarıyla ve e-marketlerle bütünleşebilecek kesin veri dosyalarıyla barındırmak ve ürün bilgilerinizi bu verileri başka kanallara pompalayacak, onlara satacak yeterli kıvraklığına sahip bir veri deposunda saklamalısınız.”

Puma’nın Informatica Corp.’un bir parçası olan ve iş akış yazılımı özellikleri barındıran Heiler Software’den aldığı veri deposu teknolojisini kullandığını söyleyen Davis, diğer sitelerde olduğu gibi Avrupa sitelerinde de Demandware Inc.’in e-ticaret teknolojisinden faydalandıklarını dile getiriyor. Ayrıca eBay Inc.’in, Avustralya ve Latin Amerika gibi yükselen pazarlarda en düşük maliyetli alternatif olarak Magento Community Edition teknolojisini kullanarak e-ticaret siteleri inşa ettiklerini de belirtiyor.

Bu tür bir teknolojiye sahip olmanın Puma’nın uluslararası e-ticaret satışlarında güçlü bir büyüme elde etmesi için hazırlıklı olmasına yardımcı olacak diyen Davis, Çin ve Latin Amerika’daki fırsatların inanılmaz olacağını vurguluyor.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Fikrini söyle

*