15 Kasım 2018

QR Kod Nedir? [eMikrofon]

eMikrofon LogoQR kodun pazarlama ve reklam tarafında kullanımı üzerine epey orijinal fikir görmüş, paylaşmış ve hatta kendiniz düşünmüş olabilirsiniz. Ancak pek düşünülmeyen bir nokta daha var: Takipçilerinizin/müşterilerinizin QR kodun ne olduğundan haberi var mı?

Sorunun cevabını öğrenmek için, her hafta salı günü yayınladığımız eMikrofon‘da bu hafta İstiklal Caddesi’ne inip, QR kodun ne olduğunu sorduk.

Açılımı “quick response” (anında tepki) olan ve iki boyutlu barkod yapısındaki QR kodlar, beyaz zemin üzerine kare şeklinde siyah modüllerle oluşturulur. QR kod deseni, kameraya ve QR kod okutucuya sahip telefonlar ile okutulduğunda web sitesi, e-posta adresi, telefon numarası ve adres gibi bilgilere yönlendirme özelliğine sahiptir.

Online alışveriş sektöründe kullanımına bol bol rastladığımız QR kodlar, yakın zaman içerisinde eBay’in Londra’daki fiziksel mağazasıyla, THY’nin Londra’daki billboard projesiyle ve İş Bankası’nın Parakod uygulaması ile gündemimize gelmişti. ABD’de yapılan bir araştırmaya göre mobil alışveriş yapanların yüzde 44’ü QR kod kullanıyor, yüzde 32’si ne olduğunu biliyor ve ama kullanmıyor, yüzde 24’ü ise QR kodun ne olduğunu dahi bilmiyor.

ABD’de rakamlar bu şekilde ama Türkiye’de bilmeyenlerin oranı nedir bilmiyoruz; bu konuda bilinen bir araştırma olduğunu söylemek mümkün değil. O yüzden rakamlara değil ama yüz ifadelerine, duraksamalara ve doğru ya da yanlış olsa da tahminlere bakalım.

eMikrofon sunar: QR Kod Nedir?Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Fikrini söyle

*