16 Aralık 2018

Kötü Mobil Siteler Markalara Yılda £4 Milyar Kaybettiriyor

Mobil internetin yaygınlaşması, markaları hızlı bir şekilde mobil optimize siteler oluşturmaya iterken, QuBit tarafından İngiltere’de yapılan bir araştırmanın sonuçları, çoğu markanın bu konudaki eksikliğini ortaya çıkardı.

Web site teknoloji sağlayıcısı Qubit, mağazaların yetersiz mobil internet stratejileri nedeni ile yılda toplamda 4 milyar pounda yakın bir para kaybettiklerini açıklayarak, dikkatleri mobil optimize sitelerin üzerine çekti.

Araştırmada mobil sitelerin yüklenim hızı ve web site içeriklerinin görsel anlamda mobile uyarlanmasında yaşanılan sıkıntılardan dolayı, markaların yıllık kazançlarının %12’si kadar bir tutarı kaybettikleri belirtildi.

Qubit araştırmasını 8 farklı etken üzerinde gerçekleştirdi;

  • Yazı karakterlerinin boyutu ve görüntülenmesi
  • Sitenin mobil internete uyumu
  • Sitenin kullanım kolaylığı
  • Site içerisindeki bölümlere tıklama kolaylığı
  • Lokasyon hedefli yerel içerik bulundurması
  • Sitenin yüklenme hızı
  • Sitede gezinme kolaylığı
  • Sitenin alışveriş ya da kayıt kolaylığı

Bu tarz sorunların oldukça cüzi yatırımlarla halledilebileceğini belirten QuBit CEO’su Graham Cooke, bu oranda bir para kaybının konunun önemine dikkat çekmesi gerektiğine inandığını açıkladı.

İngiltere’deki mağazaların web sitelerinin sadece %4.8’inin mobile uyarlı olduğunu da ekleyen Cooke, mobilden gelen trafiğin bu sene itibarı ile %15’e ulaştığını, bu rakamın göz ardı edilmesinin markalar için büyük bir hata olacağını belirtti.

Araştırmada mobil trafiğin ana kaynağının tablet cihazlar olduğu da paylaşıldı. Araştırma yetkilileri, masaüstü cihazlardan gelen alışverişe dönüşme oranları %1 iken, tabletlerin %0,87 ile arayı hızla kapattıklarını da eklediler. Akıllı teleonlardan gelen alışverişe dönüşme oranı ise sadece %0,2 olarak belirlendi.

Araştırma hakkında yorum yapan Mobank COO’su David Rubin ise birçok firmanın sitelerini mobil optimize hale getirmekten kaçındıklarını, çünkü bunun web sitelerinde bazı değişiklikler yapmak anlamına geldiğini belirtti. Firmaların bu değişikliklerin sitelerinin SEO’su üzerine etki etmesinden endişelendiklerini ileten Rubin, böyle bir endişenin yersiz olduğunu paylaştı. Rubin, çok kanallı ticaretin dönemimizin kaçınılmazı olduğunu da ekledi.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Fikrini söyle

*