22 Kasım 2018

Rakuten, Asya’daki Girişimler İçin 10 Milyon Dolarlık Fon Ayırdı

RakutenYurt dışına yaptığı yatırımlarla son zamanlarda adından söz ettiren, Japonya‘nın e-ticaret denildiğinde akla ilk gelen ismi Rakuten, Asya genelindeki girişimlere destek sağlamak amacıyla 10 milyon dolarlık bir yatırım fonu oluşturduğunu duyurdu.

Singapur’da düzenlenen StartupAsia’da düzenlenen konferansta konuşmacı olarak yer alan Rakuten Global Pazarlama Direktörü Shin Hasegawa, ayırdıkları bu 10 milyon dolarlık fonun Tayvan, Endonezya, Tayland ve Malezya‘daki girişimler için harcanacağını belirtirken, eğer başka ülkelerde de potansiyel görürlerse o bölgelere de yatırım yapacaklarına da konuşmasında değindi.

Yapılacak bu yatırımların sadece finansal açıdan olmadığının da üzerinde duran Hasegawa, yatırım yaptıkları şirketleri Rakuten’in güçlü e-ticaret ağının içine dahil ederek bir birliktelik yaratmak istediklerini de dile getirdi. Rakuten bu bölgelerdeki girişimlere destek sağlamak için bir fon oluşturmuş olsa da Endonezya’da iş ortaklığı yaptığı e-ticaret platformu Rakunta Balanja Online ile yollarını ayırdı.

Bu bölgelere yatırım yapmak isteyen tek Japon firması Rakuten değil. Japon oyun firması GREE’nin GREE Ventures adındaki yatırım fonu ve GMO Ventures bu yılın başlarında yine Asya-Pasifik bölgesine yatırımlar yapacağını duyurmuştu.

Yatırımlar söz konusu olduğunda risk sermayedarları ve melek yatırımcıların belli bölgelerdeki girişimlere pazar araştırması yaptıktan sonra yatırımlar yaptıkları zaten biliniyor; ancak bir e-ticaret şirketinin, farklı pazarlardaki girişimlere fon ayırarak diğer girişimcileri desteklemesi pek fazla rastlanan bir durum değil. Türkiye’deki girişimci adaylarının da en çok zorlandığı alanlardan biri olan yatırımcı bulma konusunda, büyük e-ticaret firmalarının bu tür yatırımlarla hem yeni girişimcilere destek olması hem de kendi çatıları altında yeni şirketleri birleştirmeleri sektöre büyük katkı sağlayabilir.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Fikrini söyle

*