14 Kasım 2018

Japonya E-ticaret Pazarının Lideri Rakuten’in Tarihi

Rakuten TarihiJaponya e-ticaret pazarının en büyük oyuncusu Rakuten, Japon tüketicilerin en çok tercih ettiği e-ticaret şirketi olarak öne çıkıyor. Rakuten için sadece bir e-ticaret şirketi demek yanlış olur aslında. 1997 yılında temellerinin atılmasının ardından şirket birçok farklı sektörde kendine yer buldu.

İlk başlarda adı MDM, Inc olan şirket Şubat 1997’de Mikitani Hiroshi tarafından kuruldu. İlk başlarda 6 çalışanı ve anlaşmalı olduğu 13 satıcısı olan şirket, aynı yıl Mayıs ayında da internetten satış yaptığı mağazası Rakuten’i hayata geçirdi. Rakuten’in Japonca’daki kelime anlamı ise “iyimserlik“.

Böylece internetten ürün satmaya başlayan şirket, bir yıl sonra Temmuz 1998’de şu anki adı Rakuten Auction olan açık artırma sitesi Rakuten Super Auction’a start verdi. Takvimler Haziran 1999’u gösterdiğinde ise şirket adını değiştirme kararı aldı. MDM, Inc. olan ismini Rakuten, Inc. olarak değiştirmesiyle beraber, Japonya’nın e-ticaret devinin evrimi başlamış oldu.

Amerika’da eBay ve Amazon‘un e-ticaret geçmişleri 1995 yılına dayansa da, özellikle 2000’in başlarında bir furya haline gelen e-ticaret şirketleri, kötü yönetim, tecrübesizlik ve gelir elde edemedikleri için Dotcom krizinde kapılarına kilit vurmak zorunda kalmışlardı. İnternetin yeni bir kavram olması, teknolojinin yetersiz olması gibi kavramlar sebebiyle tüketicilerin ve satıcıların bu mecrada nasıl yer alabileceklerini bilmemeleri sektörün bir süreliğine vurgun yemesine sebep olmuş. Rakuten de satıcılarını bilgilendirmek ve “know-how” konusunda bilinçlendirmek için Ocak 2000’de “Rakuten University”yi kurdu.

Şirket, satıcıları bilinçlendirmek için açtığı üniversiteden sonra Nisan 2000’de de halka açılarak büyümeye devam etti. 2000 yılında internet alanındaki yatırımlarına devam eden şirket, Aralık ayında popüler bir portal ve arama motoru olan Infoseek Japan K.K.‘yı da satın aldı.

Okyanusun öbür ucundaki Dotcom balonundan etkilenmeden istikrarlı bir şekilde yoluna devam eden Rakuten, 2001 yılında ise dünya genelindeki tüketicilerin internet üzerinde en çok harcama yaptıkları sektör olan seyahat ve tatil pazarına dahil oldu. Rakuten Travel adıyla Mart 2001 tarihinde hizmet vermeye başlayan firma, Nisan 2001’de de online olarak kitap satmaya başladı.

Tokyo merkezli şirket her geçen yıl çıtayı biraz daha yukarı taşıyarak, rakipleriyle olan rekabeti daha da zorlamaya devam etti. 2003’te online seyahat sektöründeki varlığını MyTrip.net’i satın alarak daha da artıran şirket, Infoseek Japan K.K.’yi de Rakuten ile birleştirdi.

Rakuten ilk 5 yıl içinde 6000 kayıtlı satıcı ile çalışmaya başladı.

Mikitani Hiroshi – Rakuten Kurucusu

2003 yılının sonlarında DLJdirect Securities’i satın alarak güvenlik alanına da giren Rakuten’in yaptığı en enteresan girişimlerden biri de spor alanında oldu. Ekim 2004’teTohoku Rakuten Golden Eagles” adlı beyzbol takımı kuran şirket, e-ticaret sektörünün dışındaki çalışmalarıyla da adından söz ettirdi. Rakuten, bu yıl içinde bir de iş arayanlar için online bir portal olan Minnao Shushoku Inc.’i satın aldı.

E-ticaretin en önemli unsurlarından biri olan ödeme sistemlerine de yatırım yapan şirket, Haziran 2005’te Kokunai Shinpan Co. Ltd’yi satın alarak Rakuten Card’ı hayata geçirdi. Japon tüketiciler bu kart sayesinde internetteki ödemelerini bu kartlarla gerçekleştirmeye başladılar. 2005, şirketin tarihindeki kilometre taşlarından biri diyebiliriz. Şirket kuruluşundan 7 yıl sonra yurtdışında açılarak okyanus ötesinde hizmet vermeye başladı. LinkShare Corporation’ı satın alarak Amerika’daki affiliate pazarlama sektörüne adım atan şirket 2005 yılından sonra yurtdışındaki faaliyetlerini de artırdı.

2006 yılında şirket “Rakuten Ecosystem” adlı projesini duyurdu. Bu projede şirketin bünyesinde bulunan tüm sektör dallarının, hem offline hem de online mecralarda bir araya getirilerek kullanıcılara sunulması planlanıyordu. Bu projenin kapsamında kendi içindeki şirketlerin yönetimini daha iyi bir hale getirebilmek için, “Büyüme Yönetimi Programı” ile kendi içindeki 38 şirketi tekrar düzenlemek için kolları sıvadı.

Şirketin, e-ticaret konusunda ilk yurtdışı atılımı ise 2008 yılında Tayvan Rakuten Ichiba ile gerçekleşti. Tayvan’ın önde gelen, Çin merlezli Store Corp. ile iş ortaklığı gerçekleştiren Rakuten, Asya online alışveriş pazarına giriş yaptı. 2008 yılında 40 farklı iş koluna ayrılan şirket, bu iş kollarını 11 farklı grup altında topladı ve şirketin büyüme politikalarını kolaylaştırmak için bu grupları tekrar organize etmeye başladı.

2009 yılında Rakuten, eBank Corparation’ı satın alarak, kendi bankasına sahip oldu. Rakuten’in kendi bankasına sahip olması, e-ticaret açısından bakacak olursak tabii ki ödeme sistemleri ve online alışveriş konusunda şirkete çok büyük katkılar sağladı. Bunun arkasında şirket 2010 yılında bitWallet, Inc.’i satın alarak dijital cüzdan hizmeti sunmaya başladı.

Japon tüketicilerin %76′sı online alışverişlerde Rakuten’i tercih ediyor

Rakuten2009 yılında Rakuten’in 4800 çalışanı bulunmaktaydı. Bu yıl içinde 2,6 milyar dolarlık satış yapan Rakuten’in net gelirleri ise 490 milyon dolar seviyelerindeydi. Rakuten’in bünyesinde bulunan şirketlerin satışa sunduğu toplam ürün sayısı 35 milyon seviyelerindeydi.

Rakuten 2010 yılından itibaren yurt dışındaki çalışmalarına oldukça hız verdi. Avurapa’da hizmet veren CD ve DVD satışı yapan Play.com’u 25 milyon dolara satın alan şirket, Amerika’da hizmet veren Buy.com’u da 250 milyon dolara satın almıştı.

2010 yılında Rakuten, şirketin dilini İngilizceye çevirmek için çalışmalara başlamasının yanı sıra Haziran 2010’da New York’ta teknoloji araştırmaları yapacak bir Ar-Ge merkezi kuran şirket, bu araştırma merkezlerinin ilkini 2005 yılında Tokyo’da açmıştı. 2011 yılının sonun şirket tarihinde ilk kez yıllık 1 trilyon Yen’lik, yani 10,4 milyar dolarlık bir hacme ulaşarak kendi rekorunu kırdı.

2012 yılına gelindiğinde de şirket Avusturya, Kanada,İspanya, Tayvan ve Tayland‘ta e-ticaret pazarlarında kendine yer bulmuş oldu. Online seyahat sektöründe ise Fransa, Çin, Hog Kong, Kore ve Tayvan’da hizmet veren şirket, geçtiğimi yıl Mayıs ayında Pinterest‘e yaptığı 100 milyon dolarlık yatırımla da dikkatleri üzerine çekmeyi başarmıştı.

Japonya e-ticaret pazarının %30’unu elinde tutan Rakuten’in Japon tüketiciler tarafından bu kadar takip tercih edilmesinin en büyük sebeplerinden biri de aradıkları herşeyi burada bulabiliyor olmaları diyebiliriz. Rakuten’in tarihini incelerken, aklıma şirket yapısı ve büyüme stratejisi olarak Güney Koreli SK Group‘un geldiğini belirtmek istiyorum. Güney Kore’nin en büyük 3. şirketi olan SK Group, 126 farklı şirketi bünyesinde bulunduruyor ve geçtiğimiz aylarda Türkiye’den Doğuş Grubu‘yla yaptığı anlaşmayla beraber adından söz ettirmişti.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Fikrini söyle

*