19 Kasım 2018

Japon Rakuten Çin Online Alışveriş Merkezini Kapatıyor

Japonya’nın en büyük e-ticaret firamsı konumunda olan, aynı zamanda ABD, Brezilya, Fransa, Almanya, Tayvan, Tayland, Endonezya, İngiltere ve Rusya’da e-ticaret yatırımları bulunan Rakuten, e-ticaretin parlayan yıldızı Çin’de kurmuş olduğu online alışveriş merkezini kapatma kararı aldı.

Çin’in arama motoru Baidu ile 2010 yılında kurdukları Lekutian isimli online alışveriş merkezini düşük performans ve beklenilenden çok daha sert rekabet koşullarından kapatacağını belirten Rakuten kararı, Baidu tarafından şaşkınlıkla karşılandı.

Mayıs sonunda 50 çalışanı ile online ticaret sitesini kapatacaklarını açıklayan Rakuten, Alibaba‘nın Baidu rakibi bir arama motorunu piyasaya sürmesi ile rekabetin oldukça güçleştiğini, Alibaba’nın Baidu’nun Rakuten ile ortak kurduğu e-ticaret sitesine kendisinin sahip olduğu aynı formatta hizmet veren Taobao‘dan dolayı hiç sıcak bakmadığını açıkladı.

Taobao’nun Çin’deki popülaritesine değinen Rakuten, yeni kurdukları online alışveriş sitesi ile bu rekabette galip çıkmanın onlar için güçlüğüne değindi. Rakuten tarafından paylaşıldığına göre, Alibaba bu e-ticaret girişimini Baidu arama motorunun kendisi üzerinde üürn araştırması yapmasını engelleyerek karşılık verdi.

Rakuten’in bu güne kadarki Çin yatırımının 860 milyon Japon Yeni yani yaklaşık 19 milyon TL olduğu belirtildi. Baidu’nun bu karar ertesinde nasıl bir yol izleyeceği ise henüz firmalar tarafından paylaşılmadı.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Yorumlar

  1. bu kadar büyük bi firma neden kapatır bu kadar şubeyi acaba

Fikrini söyle

*