12 Kasım 2018

Ramazanda Perakende Satışları %20 Arttı

2

 

Ramazan ayı boyunca yerel zincirlerde gıda ürünlerine zam yapılmadığını belirten Türkiye Perakendeciler Federasyonu (TPF) Başkanı Mustafa Altunbilek, aynı dönemde toplam satışlarda ise bir önceki yıla göre yüzde 20’ye varan artış yaşandığını söyledi.

Yerel zincirlerin Ramazan ayında bir önceki aya göre satışlarında bölgelere göre değişmekle beraber yüzde 35 artış yakaladığını belirten Altunbilek,x ay süresince özellikle Anadolu’da en çok et, Türkiye genelinde ise karpuz, peynir, tatlı, meşrubat, çay, ayçiçek yağı ve patates satıldığını kaydetti.

En çok ne satıldı?

Perakende sektöründe Ramazan ayı verimli geçti. Yerel zincirlerde Ramazan ayı süresince gıda ürünlerinde artış yaşanmazken, dönem itibari ile bakliyat, sebze ve meyve ürünlerinde yaşanan bolluk, fiyatları önemli ölçüde düşerek tüketiciye katkı sağladı.

TPF’ye bağlı 17 bölgedeki PERDER derneklerinden alınan bilgiler doğrultusunda, yerel zincirlerde 2014 yılı Ramazan ayına göre satışlarda yüzde 20’ye varan bir artış yaşandığını belirten Altunbilek, “Sezonun açılmasıyla birlikte bakliyat, meyve ve sebze ürünlerinde sepetler bir nebze daha ucuza doldu. Bu yıl Ramazan ayı satışlarında, bir önceki aya göre bölgelere göre değişmekle beraber yüzde 35’lik bir artış yaşandı. Ramazanda, temel ihtiyaçların yanı sıra beklentilerimiz doğrultusunda alışveriş çekleri, Ramazan kumanyalarına göre daha fazla talep gördü” dedi.

Ramazan Ayının Gözdeleri: Et, Karpuz ve Peynir

Bu yıl Ramazan ayında yerel zincirlerde et ürünlerine, sebze-meyve reyonlarına göre daha çok talep oldu ve et satışlarında söz konusu dönemde yaşanan artışın % 20’ye ulaşarak özellikle Anadolu’da et tüketimi arttı.

Sıcakların da etkisiyle su ve meşrubat ile manav tezgahında karpuzun en çok satanlar listesinde ilk sıralara girerken dana kuşbaşı, dana rosto, kuzu kuşbaşı en çok satanlar arasında yer aldı. Meyve-sebze reyonlarında çok satanlar listesinde karpuzun ardından domates, kavun ve patates geldi. Peynir, süt ve süt ürünleri, ayçiçek yağı, toz şeker, bütün piliç ve ikramlık tatlıda satışlar arttı.

Süpermarket Haziran 2015 Enflasyonu Rakamları Açıklandı

Öte yandan Nielsen Türkiye tarafından düzenli olarak gerçekleştirilen aylık “Süpermarket Enflasyon Rakamları” da açıklandı. Buna göre tütün ve alkollü içecekler hariç süpermarketlerde paketli hızlı tüketim ürünlerinde Haziran ayında bir önceki yılın aynı dönemine göre enflasyonu rakamları % 8,9 olarak ölçümlendi. Listede % 15,2 ile yağlar fiyatı artanlar arasında ilk sırada yer aldı.

3Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Fikrini söyle

*