14 Aralık 2018

Web Sitelerindeki Ürün Yorumları Müşterileri Sitede Tutuyor

Reevoo tarafından yapılan bir araştırmaya göre, web sitelerinde yer alan kullanıcılar tarafından oluşturulmuş içerikler müşterilerin sitelerde 2 katı daha fazla zaman geçirmelerini sağlıyor.

1200 İngiliz tüketici ile yapılan araştırmada, tüketicilerin alışverişlerinden önce müşteri yorumlarını okudukları ve sosyal medyada araştırma yaptıkları bir kere daha ortaya çıktı.

Consumer Purchasing Report’a göre katılımcıların %45.2’si alışveriş yapmadan önce online ve offline araştırma yaparken, %51.9’u sadece online araştırma yapıyor.

Katılımcıların %87.3’ü £200 (516TL) üzerindeki alışverişleri için en az 24 saat araştırma yapıyor. Araştırmaya harcanan bu süreye rağmen, alışverişin yapıldığı web sitesinde kalma süresi ise 6 dakika olarak belirtiliyor.

Sitelerde kullanıcı yorumlarının ve diğer sosyal paylaşımların bulunması halinde ise, web sitelerinde harcanan süre %133’lük bir artışla 14 dakikaya yükseliyor.

Tüketicilerin bilgiye ulaşma yöntemleri değişiyor

Reklam, gazete, dergi gibi geleneksel ürün bilgisine ulaşma yöntemlerinin popülaritesinin gitgide azaldığının belirtildiği araştırmada, katılımcıların %81.1’i kullanıcı yorumlarına ve sosyal medyada arkadaşlarının önerilerine önem verdiklerini belirtiyor.

Yukarıdaki şemada da görüldüğü gibi, arkadaş yorumlarının önemi %70’lere ulaşırken, reklamlar %20 dolaylarında.

Online ticarette Facebook’un önemi artıyor

Anket katılımcıların %39’u Facebook’u ürün arama ve satın almak için karar vermede kullanıyor. Bu orana rağmen, kullanıcıların %5’ten azı Facebook üzerinden direk alışverişe sıcak bakıyor.

Katılımcılara, en iyi fiyatlı ürünün tanımadıkları bir web sitesi tarafından sunulduğundu nasıl bir yol izleyecekleri sorulduğunda ise, neredeyse %60’ı mağazanın müşteri yorumlarını araştıracaklarını iletiyor.

Katılımcıların %54.2’si, online alışverişlerde tanınan bir web sitesinden alışveriş yapmanın önemli olduğunu belirtiyor.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Yorumlar

  1. “Anket katılımcıların %39′u Facebook’u ürün arama ve satın almak için karar vermede kullanıyor.”

    Ben buna katılmıyorum ve nasıl ölçümlendi çok merak ediyorum. Facebook’un satışa etkisi olsa olsa arkadaşların beğendiği sayfaların, ürünlerin sübliminal mesajlarla akılda kalmasıyla olur.

Fikrini söyle

*