16 Kasım 2018

Reklam Savaşlarında Son Cephe: Facebook Youtube Videolarına Erişimi Sınırladı

fb-premium-adsİnternette büyük para kazandıran video reklamcılık pastasında Youtube egemenliğini kırmayı amaçlayan Facebook, kısa süre önce Youtube video paylaşımlarının gösterimini sınırlayacağını açıkladı. Facebook’un 2014 yılından beri Youtube videoları daha az kişiye gösterdiği biliniyordu, ancak Facebook geçenlerde yaptığı bir açıklamayla bunu teyit etti.

Aslında Facebook sadece üçüncü taraf görsellerinin erişimini sınırlayacağını söyledi, ama uzmanlar Youtube videolarının gösterimini de sınırlayacadığını düşünüyor. Nitekim Search Engine Journal ve Kairay Media’nın yaptığı araştırmada Facebook üzerinden paylaşılan (native) videoların 2015’te öne çıktığı görülüyor.

İşte araştırma sonuçları:

post-760x691

Video reklamlar neden önemli?

Bunun sebebi basit. İnternette en çok video izleniyor ve video paylaşılıyor. Bu da video reklamların büyük para kazandırması anlamına geliyor. Oysa Facebook’ta paylaşılan Youtube videoları video reklam gelirlerinin Google’a akması anlamına geliyor.

Facebook videolar Youtube’u yener mi?

Bu soruyu “Video reklamcılıktan en çok kim para kazanacak?” şeklinde de sorabiliriz. Youtube videoları Youtube sitesine ek olarak Facebook ve Twitter gibi diğer sosyal ağlarda da paylaşılıyor. Buna Youtube videolarını iliştirme koduyla kendi sayfalarında yayınlayan bloglarla e-ticaret sitelerini de eklersek video reklamcılıkta Youtube’un açık farkla önde olduğunu görüyoruz.

Öte yandan Facebook, Google’ın video ve online reklamlardaki üstünlüğünü kırmak için 2014’ten beri birçok atılım yaptı. Öncelikle zaman tünelindeki web sitesi linklerini doğrudan uygulama içinde açarak ve Wall Street Journal gibi ünlü haber sitelerinin içeriğini doğrudan Facebook üzerinde barındırmaya başlayarak (Instant Articles) reklamverenleri Facebook’a daha çok reklam vermeye teşvik etti.

Şimdi soru şu: Twitter ve diğer sosyal ağlar da Facebook’un izinden gider ve Youtube videolarını paylaşmak yerine doğrudan kendi sitelerine yüklenen videolara öncelik verirse native reklamlar Youtube videolarının yerini alır mı?

Facebook videolarına reklam verenler daha çok kazanıyor.

Conclusion1-760x691

Araştırmada kullanılan Facebook hesapları ve video paylaşım sayısı:

  • Search Engine Journal (124.000)
  • Stunning and Interesting Facts (256.000)
  • Did You Know (591.000)

Detaylı rapor için tıklayın.

 Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Fikrini söyle

*