14 Kasım 2018

Reklam Spamleri Google ve Üniversitelerin İlgi Odağında

Reklam spamleri, daha spesifik olarak doğrudan kullanıcıların tarayıcı deneyimleri içine gizlice sokulan reklamların yarattığı sorun hala engellenebilmiş değil. Engellenmesi şöyle dursun, bu sorun istisnasız her gün milyonlarca kullanıcıyı etkiliyor. Google, California, Berkeley ve Santa Barbara üniversiteleri ile yaptığı ortak çalışmada, bu sorunun internet kullanıcılarının yirmide birini (tam olarak yüzde 5,5’ini) etkilediğini ortaya çıkatmış.

Dahası Google, 50 binden fazla tarayıcı eklentisi ve 34 binden fazla yazılımın, tarayıcıları ele geçirip istenmeyen reklamlar göstermek konusunda modifiye ettiğinden de bahsediyor.

Bu konuda reklamcıların da başı ağrıyabiliyor, çünkü güvendikleri ve iş yaptıkları reklam ağının bir kısmı bu tarz istenmeyen reklam yazılım ve eklentilerine kaynak sağlıyor ve trafik gönderiyor olabilir. İşin daha da kötüsü, reklam ağının kendisi bile durumun farkında olmayabiliyor.

Bu sayfalarda gözüken reklamların hiç birisi o sayfanın organik reklamı değil.

Görseli büyütmek için üzerine tıklayın. Bu sayfalarda gözüken reklamların hiç birisi o sayfanın organik reklamı değil.

Oluşabilecek hukuki sorumluluklar haricinde bu reklam spamlerinin genel olarak online reklam sektörüne de çok büyük zararları var. Sizin özene bezene hedeflediğiniz reklamlarınızın bir kısmı, bu zararlı yazılım ve eklentiler yüzünden aslında konuyla hiç ilgisi olmayan bir takım kullanıcılara gösteriliyor olabilir. Kullanıcılar, kendilerini ilgilendirmeyen reklamlar ile karşılaştıklarında, reklamlarla ilgilenmeme değil, reklamlarda gördükleri markadan nefret etme eğilimindeler; özellikle reklamı görmeyi beklemedikleri bir yerde görürlerse.

Ad Injection at Scale: Assessing Deceptive Advertisement Modifications” adlı rapor, bu durumdan şikayet eden çoğu kullanıcının da Google Chrome tarayıcısını kullandıklarını gösteriyor. Google ve işbirliği yaptığı üniversiteler tarafından yazılan raporu burada okuyabilirsiniz.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Yorumlar

  1. Verdiğiniz bilgiler için teşekkürler.

Fikrini söyle

*