14 Kasım 2018

Reklam Tıklama Sahtekarlığına Dikkat! Google ve Facebook botnet trafiği için yeni önlemler aldı

Google-botnet-facebook-reklam-tıklama_sahtekarlığı

Google geçen ay kullanıma giren yeni botnet koruma algoritmalarıyla Adwords tıklama sahtekarlığını önlemek için yeni tedbirler aldı. Kötücül botnet yazılımları bilgisayarlara virüs gibi bulaşarak PC’leri ele geçiriyor ve sistemlerin reklamları otomatik olarak tıklamasını sağlayarak sahtekarlık yapıyor. Bu da e-ticarette reklama bağlı dönüşüm oranlarını azaltıyor ve reklamverenlerin bütçesinin hızla tükenmesine yol açarak reklamcılık sektörüne zarar veriyor.

Google yıllardır reklam trafiğini botnet bulaşmış bilgisayarlardan korumak için uğraşıyor ve son tedbirler kapsamında en büyük 3 tıklama sahtekarlığı botnet trafiğini önlemek yeni bir filtre ekledi. Böylece zaten filtre ettiği ve hesaba katlamadığı botnet trafiği hacmini geliştirmiş oldu. Türkiye’de de bu konuda büyük sıkıntı olduğunu biliyoruz. Bazı tanınmış basın ve yayın organları birkaç yıl önce haber portalları için Çin ve diğer ülkelerden gelen botnet kaynaklı sahte trafik satın almışlardı. Bu da birçok yayıncının kara listeye girmesine neden olmuş, reklamverenlerin bütçelerini tüketmiş ve tıklama başı ödeme reklamlarının dönüşüm oranını azaltmıştı.

İlgili yazı: Dijital Reklamcılıkta Botnet Trafik Sahtekarlığı Artıyor

Facebook da botnet trafiğini önlemek için yeni önlemler alıyor

Günümüzde Türkiye’deki yayıncıların reklam tıklamaları ile Facebook beğeni ve paylaşımlarında özellikle dikkatli olması gerekiyor. Facebook da bu konudaki önlemlerini artırıp yeni algoritmalar kullanıma sundu. Öyle ki kurallara aykırı olarak algıladığı her türlü tıklama faaliyetini not alıyor ve ilgili Facebook sayfasını beğeni ve paylaşımlarda botnet olarak algılanabilecek her türlü tutarsızlık giderilene kadar kapatıyor.

Bunun son örneği Yeni Şafak’ın 3 Facebook sayfasında yaşandı ve Facebook konuyla ilgili şu açıklamayı yaptı: “Ekibimiz Yeni Şafak’ın üç Facebook sayfasındaki bazı beğenilerinin kazanılma biçimiyle ilgili düzensizlikler tespit etti ve bu gibi durumlarda izlediğimiz olağan sürecin bir parçası olarak söz konusu sayfaları bir süreliğine dondurdu. Sayfalar dondurulduğundan beri ekiplerimiz, düzensizlikleri düzeltmek ve sayfaları sadece gerçek beğeni sayıları ile birlikte geri açmak konusunda uygun çözümü bulmak için Yeni Şafak ile iletişim halinde oldu. Bugün Yeni Şafak’ın söz konusu sayfaları, bazı gerçek olmayan beğeni sayılarının kaldırılması ile birlikte geri açıldı. Ekiplerimiz konuyu incelemeye devam ediyor. Bu sayfaların veya Facebook’taki herhangi başka bir sayfanın Topluluk Standartlarımızı ihlal etmediğinden emin olmak için her zaman ek aksiyonlar alabileceğimizi belirtiyoruz.”

İlgili yazı: Google Masaüstü Arama Sonuçlarında Sağ Yandaki Metin Reklamları Kaldırdı: CPC Artacak mı?

Google’dan Tıklama başı ödeme reklamlarını korumak için yeni önlemler

Bu yeni özelliğin en büyük yararlarından biri botnet trafiği yaratan kötü amaçlı yazılımların güncellenmesine karşı dirençli olması. Makine öğrenme teknolojisine sahip olan Google algoritmaları internet trafiğini denetleyen trafik polisi veya bakterilerin vücuda hastalık bulaştırmasını önleyen antikorlar gibi çalışıyor. Kendi kendine öğrenen Google yazılımları sadece mevcut botnetleri değil, gelecekte ortaya çıkacak yeni botnetleri de engelleyecek kapasiteye sahip bulunuyor.

İlgili yazı: Paranıza Virüs Bulaşmasın: 5 Adımda E-Ticaret Güvenli Ödeme Rehberi

Google şimdi hangi botnetleri engelledi?

Google günümüzün en büyük botnetlerinden olan Bedep, Beetal ve Changthangi trafiklerini engelledi. Bunlar günümüzde toplam 500 binden fazla bilgisayara bulaşmış bulunuyor.

Tıklama sahtekarlığı botnetleri reklamcılık ekosistemini tehdit ediyor

Bu tür botnetler saygınlığı şüpheli yayıncılar için büyük miktarda robot trafik üretiyor. Aynı sebeple hem e-ticarette online müşterilerin banka bilgilerinin güvenliğini tehdit ediyor (çünkü standart bir bilgisayar virüsü gibi davranarak kullanıcı hesaplarını ele geçirme riski her zaman mevcut), hem reklamverenlerin Adwords vb. bütçesini tüketiyor hem de e-ticaret sitelerinde reklamlardan gelen dönüşüm oranlarını azaltıyor. Örneğin aşağıdaki grafikte bilgisayarların açık olduğu mesai günleri ve hafta sonunda göreli azalan botnet trafiği görülüyor.

İlgili yazı: Android %70 ve Samsung %45’le Türkiye #Mobil Reklam Lideri [#İnfografik]

Google-botnet-facebook-reklam-tıklama_sahtekarlığı

Botnet filtrelemek neden zor?

Bunun nedeni botnet yazılımcıların otomatik tıklamaları insan tıklamalarına benzetmek için çok uğraşması. Örneğin standart browserlarda çalışıyor, web sitesindeki tipik kullanıcı davranışlarını taklit ediyor (sayfayı aşağıya kaydırma, tıklama, fare hareketleri). Google işte bu yüzden insanları yapay zekadan ayırmak için kendi kendine öğrenen botnet filtreleme yazılımları geliştiriyor.

Dünyada her gün yüz binlerce kötü amaçlı yeni yazılım ortaya çıkıyor. Google bunların hepsini sahip olduğu süper bilgisayarlar ve kapsamlı sunucu altyapısıyla analiz ediyor. Bunun için büyük veri analizi gerekiyor. Google’ın yeni filtresi DoubleClick Bid Manager ve Google Display Network’te (GDN) kullanıma girdi.

Şimdi içinizden bazılarının, “Tıklama oranı reklamların arama sayfalarında gösterilme pozisyonunu etkiliyorsa sistemi yenebilirim” diye düşündüğünüzü biliyoruz! Size tavsiyemiz botnet trafiğine hiç bulaşmayın. Google’ın yeni algoritmalarını yenmeye çalışmayın. Bunlar çok güçlü ve Google arama sayfalarında gösterilen alışveriş reklamlarında tıklama sahtekarlığını önleme sistemlerini 15 yıldır geliştiriyor, sektördeki çok sayıda online reklamı 15 yıldır analiz ediyor. Botnet filtreleme programlarını kendi oyununda yenemezsiniz. Sadece siteniz kara listeye alınır ve Google arama sonuçlarında bir günde alt sıralara düşersiniz.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Fikrini söyle

*