13 Kasım 2018

ReklamAction Yayıncı Etkinliğinden Öne Çıkanlar

ReklamAction Yayıncı EtkinliğiReklamAction’ın 15 Mart’ta düzenlenen Yayıncı Etkinliği‘nde başlık Affiliate Marketing üzerineydi. Balta Limanı’nda bulunan Portaxe’da gerçekleşenen etkinliğin açılış konuşmasını ReklamStore’un Kurucu Ortağı Şencan Özen yaptı.

ReklamAction’ı kurmadan önce ReklamStore olarak 2007’de hizmet vermeye başladıklarını dile getiren Özen, Affiliate Marketing‘in Türkiye’deki etkisinin artmasının ve birçok markanın bu yöne kaymasının ardından ReklamStore’un çatısı altında ReklamAction’ı açarak affiliate marketingle ilgili işleri buraya taşımaya karar verdiklerinden bahsetti. Affiliate marketing’in dünya genelindeki e-ticaret hacmine olan katkısının %20’lerde olduğuna da değinen Özen, Türkiye’de ise bu oranın %5’lerde olduğunun da üstünde durdu.

Açılış konuşmasının ardından sahneye çıkan ReklamStore Global Satış Direktörü Cem Eroğlu, Türkiye’nin ilk long tail networkü olduklarını belirtirken günlük 12 milyon tekil kullanıcıya ve 4 milyar reklam gösterimine ulaştıklarından bahsetti. Eroğlu’nun ReklamAction’ın hizmetlerinden ve misyonundan bahsettiği konuşmasının ardından oturumun katılımcılarından olan Sigortam.net Pazarlama ve İş Geliştirme Genel Müdür Yardımcısı Sevil Mert sahneye çıktı.

Bünyelerinde 20 farklı sigorta şirketinin hizmetlerini kullanıcılara online olarak sunduklarını belirten Sevil Mert, Sigortam.net’in kullanıcılarının tümünü dijital ortamlardan geldiğini ve bu sebeple de affiliate marketing kanallarına oldukça önem verdiklerinin üzerinde durdu.

ReklamAction Yayıncı Etkinliği

ReklamStore Kurucu Ortağı Şencan Özen

Trendyol Online Marketing Direktörü M. Kemal Temel‘de oturumdaki konuşmacılar arasında yer alıyordu. Trendyol olarak 6,5 milyon üyeyi geçtiklerini dile getiren Temel, ReklamAction ile çalışmaya başlamadan önce de affiliate marketinge önem verdiklerini ve bu kanallardan ciddi bir trafik çektiklerini dile getirdi ve reklam işlerini takip ederek bu işleri kendileri adına yürüttükleri için affiliate marketing şirketleriyle çalışmayı tercih ettiklerini de sözlerine ekledi.

Pazarlama Müdürü Gizem Yücel de Evim.net‘i bu etkinlikte temsilen oturumda konuşmacı olarak yer aldı. Affiliate marketing şirketleriyle çalışıldığı zaman şirketlerin üstünden büyük bir yük kalktığını söylerken, bunun markalara zamandan tasarruf sağladığının da üzerinde durdu. Hedef kitlelerinin daha çok kadınlar olduğunu ve kadın internet kullanıcılarının online ortamda çoğunlukla fikir aradıklarını belirten Yücel, bu yüzden yayıncıların kullanıcılara sağladıkları içeriklerin öneminin arttığını belirtti. Tercih edilen içeriklerin daha çok görsel alanda olduğunu ve mümkünse video olmasının da bu içeriklere daha çok etki sağlayacağının üzerinde durdu.

Oturumda konuşulan bir diğer konuda 2013’ün trendi mobil oldu. Trendyol’un mobil uygulamasının 400.000’den fazla indirildiğine değinen Temel, şu an sadece iOS’da var olduklarını ve önümüzdeki günlerde Android tabanlı cihazlar için de bir mobil uygulamayı piyasaya süreceklerini dile getirdi. Mobil tarafa daha çok yatırım yapacaklarının da üstünde duran Kemal Temel, sabah 7 ile 9 arasında aldıkları trafiğin büyük bir kısmının mobil cihazlardan geldiğini belirtti.

Gizem Yücel, mobilin aslında web ortamının bir devamı olduğuna, ihmal edilmemesi ve ayrı bir platformmuş gibi düşünülmemesi gerektiğini söylerken, hem mobil de hem de webde varlık gösterilmesi gerektiğini belirtti.

ReklamAction Yayıncı Etkinliği

Soldan saga: Gizem Yücel, Sevil Mert, M. Kemal Temel, Cem Eroğlu

İnternet ortamında yer alanların hem mobil uygulama hem de mobile optimize edilmiş sitelerle kullanıcılara ulaşması gerektiğinin üzerinde durulan etkinlikte, mobilden sitenizi ziyaret eden kullanıcıların, ilgi düzeylerinin yüksek olmasından dolayı satışa yönelik trafiklerin de artmasını sağladığına da değinildi.

Afilliate tarafındaki bütçelerden söz açıldığında ise M. Kemal Temel, yayıncının kendilerine ne kadar transaction getirdiğine göre bütçe ayırdıklarını ve bu oran arttığı sürece, affiliate marketinge ayıracakları bütçenin de bir o kadar artacağını söylerken, Sevil Mert ise bu yıl içinde bu mecraya ayırdıkları bütçeyi 3’e katlayacaklarını dile getirdi.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Fikrini söyle

*