17 Kasım 2018

Reklamcılar Derneği Türkiye İnternet Reklam Yatırımı Rakamlarını Açıkladı

Reklamcılar Derneği üyesi medya ajanslarının verileriyle hazırlanan, 2014 yılının sonuna ait reklam yatırımları açıklandı. Toplam 5,938 milyar TL olarak gerçekleşen reklam yatırımlarında, (search dahil edilirse) bir önceki yıla göre %4,31’lik bir büyüme gerçekleşti. En hızlı büyüyen ise dijital mecralar oldu.

Raporda açıklanan tüm mecraların genel durumu aşağıdaki tabloda belirtilmiş.

tüm mecralar

2013 ile 2014 arasında internet reklam mecrasındaki ani cirosal sıçramanın nedeni, 2013 yılında arama reklamları bu rakama dahil edilmezken, 2014 yılında dahil edilmeye başlanması. Ancak yalnızca 2014 yılına baktığımızda, internet reklamlarının, tüm reklam sektörünün beşte birini (%19,9) oluşturduğunu görüyoruz.

dijital reklam yatırımı

Yalnızca dijital mecranın yıldan yıla karşılaştırmasına baktığımızda görüntü daha net. Son 1 yıldır mobil reklamlar 50 milyon TL’den, 57 milyon TL’ye çıkmış durumda. Display reklamlar ise yine aynı aralıkta 448 milyon TL’den 508 milyon TL’ye çıkmış durumda. Bu ikisinin birden ele aldığımızda %14’lük bir yıllık büyüme gerçekleşmiş. ancak 2014 yılında eklenen arama reklamlarına baktığımızda, sırf arama reklamlarının mobil ve display reklamların toplamından daha fazla yatırım aldığını görüyoruz. Bu da, 2014 yılındaki dijital reklam yatırımlarını efektif olarak ikiye katlıyor. Tüm dijital reklam yatırımlarının 2014 yılı toplamı ise 1,1837 milyar TL.

medya karması

Medya karmasına genel olarak baktığımızda, 2014 yılı içerisinde dijital reklam yatırımlarının, geleneksel mecralardan olan gazeteleri %2,8 ile geçtiğini görüyoruz. Oransal olarak, televizyondan sonra en çok yatırım alan reklam mecrası artık dijital mecralar. 2014 yılından öncesine baktığımızda dijital mecranın %9’ların altında görünmesinin sebebi ise, arama reklamlarının sayılmaması idi. Yani aslında daha önceki yıllardaki istatistiklere sayılmayan arama reklamları da dahil edilirse aslında uzun süredir dijital mecranın televizyondan sonra ikinci olduğunu görebileceğimizi sanıyoruz. Ancak elimizde kesin veriler olmadan şimdilik kesin bir yargıya varmak mümkün değil. Reklamcılar Derneğinin 2015 raporu yayınlandığında arama reklamları yatırımının da bir yıl içerisinde nasıl değiştiğini görebileceğiz.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Fikrini söyle

*