14 Kasım 2018

Reklamsız Twitter Alternatifi App.net, 600 bin Dolar Topladı

Uygulama geliştirici Dalton Caldwell‘in bundan 1 ay önce çalışmalarına başladığı Twitter alternatifi App.net, Kickstarter benzeri bir proje ile giriştiği finansman sağlama işini başarıyla tamamladı. Açılmak için yarına kadar 500 bin Dolar toplama hedefiyle App.net’in duyurusunu yapmış olan Caldwell, düne kadar ancak 350-400 bin Dolar arasında bir miktar toplayabilmişti. Son dakikada yapılan çalışmalarla ise şu anda App.net için 600 bin Dolar toplanmış durumda.

Peki niye Twitter benzeri bir proje için bu kadar para toplanıyor?

Caldwell’in bir aydır özellikle ABD’de büyük yankı yaratan ancak Türkiye’de yeni medya tarafından maalesef hiç dikkate alınmamış olan projesini üzerine inşa ettiği temel App.net’in tamamen reklamsız olması. Yani ücret ödemeden serviste zaman geçiren kullanıcının, dayatılan reklamlarla “ürün” haline gelmediği bir düzen.

Özetle, aldığı hizmet için ücret ödemeyen kullanıcının kendisi üründür. App.net’te ise ürün, servisin kendisi.

Epey iddialı, değil mi?

Twitter’ın (ve tabi Facebook’un) yalnızca reklamverenlerin arzu ettiği ve en optimum şekilde reklam verebileceği yönde kendilerini geliştirdiğini ve bunun da uygulama geliştirme ve fayda sağlama anlamında özgür yeni medya konseptine tamamen ters olduğunu savunan Caldwell, aşağıdaki video ile manifestosunu duyurmuştu.

Join the Movement at join.app.net from AppDotNet on Vimeo.

App.net’in bütün gelir modeli kullanıcılardan yıllık ücret almak üzerine kurulu. Reklam yok, sponsor yok. Tek istedikleri Facebook ve Twitter gibi dijital iktidarı üzerine alan ve uygulama geliştiricileri ve kullanıcıları kendi kurallarına mahkum eden servisler yerine daha yatay bir hiyerarşi ile reklamverensiz bir alan yaratarak inovasyona hız kazandırmak. Bu projeye başlamak için App.net’in 1 ay içinde 500 bin Dolar toplaması gerekiyordu ve birçok ünlü uygulama geliştirici ve teknoloji insanı sayesinde de son iki gün kala bunu başardılar.

Üç pakette ödeme yapılabilen (50, 100 ve 1.000 Dolar) App.net için 6.000 kişi 50 dolar ödeyerek “üye” sıfatını, 1.700 kişi 100 Dolar ödeyerek “uygulama geliştirici” sıfatını ve 50 kişi de 1.000 Dolar ödeyerek “pro” sıfatını kazandı.


Web sitesinden yaptığı açıklamada toplanan fonun detaylarını en kısa sürede paylaşacağını açıklayan Caldwell, alfa düzeyindeki proje için çalışmalara hız verdiklerini ve App.net için şimdiden farklı uygulamaların geliştirildiğini belirtti. Hatta Buffer’ın en hızlı çıkan servis olduğunu ve App.net’i kendisine entegre ettiğini not düşmüş olalım.

Aklınıza hemen şunlar gelecektir, eminim:

Twitter varken neden kullanalım?
Ücretli olduğu için geniş kullanıcı tabanına ulaşamayacak.
Reklam olmadan nasıl gelir modeli o öyle? Uzun süre dayanamazlar.

Ben gerçekçi bir insanım ve evet, bence de işleri hiç kolay değil. Ama belki de üyelik için para verecek kadar (yıllık 50 dolar) bu işin doğruluğuna ve Twitter’ın yanlış gidişatına inanmış ve kendisi gibi istekli insanlarla servisin kendisini (reklamları değil) kullanmayı seçen birçok kişi vardır etrafta. Her gün en çok konuşulanlar arasında futbol, Justin Bieber ve daha nicelerini görmekten sıkılan sizdiniz, hatırlatırım.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Yorumlar

  1. İnternette app.net araştırdım ingilizce sayfalar dolu ama türkçe olarak sadece sizin sitede var app.net hakkında başka bilgi hiç bir sitede yok. Bende size teşekkür etmek için bir yorum atayım dedim bilgilendirme için teşekkür ederim sizlere

Fikrini söyle

*