16 Aralık 2018

Giyim Sektörünün Netflix’i Rent The Runway’e 15 Milyon Dolarlık Yatırım

Bayanların geleneksek ‘Giyecek hiçbir şeyim yok’ sorununa ekonomik çözüm bulma amacı ile kurulan Rent the Runway 15 milyon dolarlık ikinci yatırımını alıyor.

Rent the Runway’in kurucuları bile bu hızlı büyümeye ve çok farklı yaş grubundaki bayanların ilgisine şaşırdıklarını belirtiyor. Rent the Runway CEO’su Jennifer Hyman, bir milyon aktif kullanıcıya ulaştıklarını, beklediklerinin aksine yaşları 15 ile 45 arasında değişen geniş bir üye kitlelerinin olduğunu belirtiyor.

20’li yaşlardaki bayanları hedef alarak kurulan firmanın çalışma sistemi ise diğer online giyim mağazalarından oldukça farklı. Love-Wear-Return (Beğen, Giy, İade Et) sloganı ile kurulan Rent The Runway, üyelik sistemi ile çalışıyor. Mağazaya üye olduktan sonra bayanlar, ünlü tasarım markalarından bedenlerine uygun olan binlerce elbise ve aksesuarı görüntüleyebiliyorlar. Mağaza fiyatları $500 ile $2000 arasında değişen elbiseleri istedikleri özel bir gün için etiket fiyatının %10’una kiralayıp kullandıktan sonra, Rent The Runway tarafından elbiseleri ile birlikte gönderilmiş olan kargo kutularıyla geri postalıyorlar.

Rent the Runway’in sunduğu sistem kullanıcılar için oldukça rahat ve garantili. Firma kullanıcılarını garanti altına almak için elbisenin değişik bir bedenini de sipariş ile birlikte ücretsiz olarak yolluyor. Fakat bu yeni iş planında Rent the Runway’in görevi diğer online giyim mağazalarına göre oldukça fazla. New York’da bulunan depolarında her iadeden sonra kuru temizleme, tadilat ve tekrar kargolama işlerini yürüten bir ekip bulunuyor.

Rent the Runway, sosyal platformlarda da kendisine yer edinerek üyelerin arkadaş ve ailelerinin yorum ve önerilerini alabilmelerini sağlıyor. Firmanın aynı zamanda üyelerinin yaş ve beden ölçülerine göre kıyafet seçme konusunda öneriler getiren bir algoritması da mevcut.

Firmanın bu yeni 15 milyon dolarlık yatırım ile birlikte kuruluşundan beri aldığı toplam yatırım 30 milyon dolara ulaştı. Giderlerinin oldukça fazla olduğu bu iş düzeninde, firma yetkilileri yeterli kar yaptıklarını ve hızlı büyümeye devam etmeyi hedeflediklerini açıkladı.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Fikrini söyle

*