14 Kasım 2018

Online Alışveriş Yapanlar Retargeting Reklamları Fark Ediyor

1
Son yıllarda online mağazalar, retargeting (hedefli) reklamlarla kullanıcılar sitelerini terk etseler dahi, daha sonra yapılan aramalarda tüketicileri satışa yönlendirmek için kullanılıyor. Yapılan araştırmalar ise tüketicilerin yapılan bu hedefli reklamları fark ettiğini ortaya koyuyor.

Retargeting reklamlar, kullanıcı bir internet sitesini terk ettikten sonra yaptığı arama sonuçlarında o sayfadaki ilgili ürünler reklam olarak tekrar karşısına çıkıyor. Nisan 2013’te ABD’de yapılan bir araştırmada online alışveriş yapan tüketicilerin %58’lik bölümünün retargeting reklamlarını fark ettiklerini belirtiyor.

Adroit Digital ve Toluna’nın yaptığı araştırma kullanıcıların üçte birlik bir bölümü bu reklamları fark etseler dahi bu reklamların satışlara doğrudan bir etkisi olmadığını ortaya çıkıyor. Bununla birlikte hedefli reklamları fark eden kullanıcıların bir kısmı internet üzerindeki hareketlerinin çerezlerle takip edilmesinden pek hoşnut olmadığını dile getiriyor.

Ancak bu reklamlara olumlu yaklaşanların oranı %30 civarında olduğunu da belirtmek gerekiyor. Kötümser yaklaşanlar ise sadece %11’lik bir bölümü oluştururken, %59’luk bir kesim ise bu duruma tarafsız yaklaşıyor. Hisleri iyi ya da kötü yönde olsa dahi tüketicilerin bir kısmı bu ürünleri reklamlar ile hatırladıklarında internet üzerinden alışveriş yapma eylemine geçiyor.

Alışveriş yapmadan önce tek bir siteyi ziyaret edenlerin oranı %34’ken, 2 siteyi ziyaret edenlerin oranı %22 civarında. 5’ten fazla siteyi ziyaret eden tüketiciler %8’lik bir dilimi oluştururken, online alışveriş yapanların %16’sı başka hiçbir siteyi ziyaret etmeden alışveriş yapıyor.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Yorumlar

  1. Yazı için teşekkürler. Hepsirobot.com olarak biz de retargeting medyasını çok kullanıyoruz ve çok ciddi, olumlu ve hoşnut eden sonuçlar alıyoruz. Tecrübelerimize göre retargeting kullanımında dikkat edilmesi gereken ana konu, olası müşterinin tercihlerine odaklı bir websitesi seçilmesi. Bu konuda da kendi iç CRM yönetiminiz ön plana çıkıyor.

Fikrini söyle

*