13 Aralık 2018

Retargeting Reklamları Ne Zaman İşe Yarıyor?

M.I.T.‘den Catherine Tucker ve London Business School‘dan Anja Lambrecht tarafından retargeting reklamları ve zamanlamaları üzerine detaylı bir araştırma yayınlandı.

Yeniden hedefleme (retargeting) olarak adlandırılan, kişilerin gözden geçirdikleri, hatta bazen sepete ekleyip almadıkları ürünlerin daha sonraki herhangi bir web sayfası ziyaretlerinde reklam olarak sayfalarda görünmesi şu sıralar oldukça gözde bir pazarlama yöntemi.

Fakat M.I.T. ve London Business School tarafından yapılan “When Does Retargeting Work?: Timing Information Specificity” (Tekrar Hedefleme Ne zaman İşe Yarar? Bilgi Özgünlüğü Zamanlaması) araştırmasına göre tekrar hedefleme sadece hangi ürünü ne zaman almak istediğini bilen müşterileri satın almaya yönlendirirken yararlı.

Araştırmacılar hedeflenmiş belirli ürünlerle ilgili reklamların genel hedeflendirilmiş reklamlara oranla, henüz karar vermemiş müşterileri satın almaya yönlendirmede daha az etkili olduğunu belirtiyorlar.

Yeniden hedefleme ile online vitrin gezen müşterileri satın almaya yönlendirmek planlanıyor. Amerikan giyim mağazası Charlotte Russe’ın da içinde olduğu bazı mağazalar online satışlarında bu yöntemin onlar için paralı arama sonuçlarından ya da e-mail pazarlamadan daha etkin olduğunu bile belirtmişti.

M.I.T.’nin 21 gün boyunca online bir seyahat acentası ile gerçekleştirdiği araştırmada, müşterilere daha önce inceledikleri seyahat noktaları ile yapılan hedeflendirilmiş pazarlamanın, genel seyahat fırsatları içeren hedeflendirilmiş pazarlamaya oranla daha az başarılı olduğu, müşterilerin diğer seçenekleri de görebildiği genel reklamları tercih ettikleri belirlendi.

21 gün boyunca siteyi ziyaret eden kullanıcılara gelişigüzel hem daha önce inceledikleri tatil seçeneğinin hem de genel tatil seçeneklerinin reklamlarının gösterildiğini ileten araştırmacılar, web sitesi üzerinden yapılan alışverişleri göz önüne alarak, genel reklamlar üzerinden gelen satışların bireysel incelemeleri hedefleyen satışlardan %50 daha fazla olduğunu belirttiler.

Araştırmacılar, kişiselleştirilmiş tekrar hedefli reklamların satışa dönüşme oranının kişiden kişiye değiştiğini, bu tarz reklamların ürün ya da hizmet yorumlarını okuyan müşterilere yönelik yapıldığı takdirde çok daha başarılı olduğu sonucuna vardıklarını ilettiler.

Rapor, pazarlamacıların sadece o sayfayı ziyaret ettiği için belirli bir kişiye aynı reklamlarla ulaşmaya çalışmalarının çok etkin bir yöntem olmadığını, online vitrin dolaşmayı satışa çevirmek isteyen pazarlama uzmanlarının müşterilerinin online aktivitelerini daha detaylı incelemesi ve doğru zamanda doğru içerikle kişiye ulaşmanın yollarını bulması gerektiğinin altını çiziyor.

Retargeting reklamları, özellikle e-ticaret şirketlerinin gittikçe daha çok kullanmayı tercih ettikleri bir online reklam modeli. E-ticaret sektöründe retargeting reklamlarını uygulayan şirketlerin mutlaka incelemesi gereken bu araştırma Haziran 3, 2011 tarihinde yayınlandı.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Fikrini söyle

*