21 Kasım 2018

Retargeting – Remarketing Reklamları Nedir, Ne İşe Yarar?

Remarketing Retargeting NedirDijital yayıncılığın gelişmesi ve internetin günlük hayatın vazgeçilmezleri arasında yer almasıyla beraber pazarlama yöntemleri de dijital ortama ayak uyduruyor. Sosyal ağlar ve arama motorları pazarlamacıların yeni gözdeleri haline geldi.

Online satış yapan şirketlerin ilk olarak tercih ettikleri dijital pazarlama kanalı e-posta pazarlama olarak öne çıksa da, son yıllarda retargeting yani Türkçe’de hedefli pazarlama olarak dilimize giren bu pazarlama yöntemi birçok şirket tarafından kullanılıyor. Bu arada retargeting aynı zamanda remarketing olarak da bilinir. Farkı ise Google Adwords retargeting yerine remarketing terimini kullanıyor olması. Peki biraz daha konuyu açmak gerekirse hedefli pazarlama yani retargeting nedir ve nasıl çalışır?

Online reklam kanallarından biri olan retargeting ve remarketing aynı anlama geliyor. Bu pazarlama yöntemi, kullanıcılar internet sitesine gelip, ürün satın almadan siteden ayrıldıklarında, internetteki farklı kanallar aracılığıyla siteyi tekrar kullanıcının karşısına çıkartıyor. Birçok internet sitesinin internetten gelen trafiğinin sadece %2’lik bir kısmı ilk seferde conversion’a dönüşüyor ve retargeting, şirketlere geri kalan ve conversion’a dönüşmeyen kullanıcılara tekrar ulaşmayı sağlıyor.

Remarketing çerezlere dayalı bir teknolojiyle çalışıyor. Bir javascript kodu, siteye gelen ziyaretçinin tarayıcısına bu kodu bırakıyor. Şirketlerin internet sayfalarının performansını etkilemeyen bu kod, kullanıcılar tarafından da fark edilmiyor. Kullanıcının tarayıcısına bu kod kopyalandıktan sonra, kullanıcı internette tekrar arama yaptığında sizin remarketing sağlayıcınıza bir bildirim gönderiyor ve kullanıcı internetteki farklı kanallarda sizin reklamınızı görüyor ve bu yöntemle sadece sizin sayfanızı ziyaret eden tüketiciler bu reklamları görebiliyor.


Retargeting neden etkili?
Retargeting kullanım ipuçları
Retargeting’in dezavantajları neler?
Etkili bir retargeting kampanyası nasıl düzenlenir?

Retargeting neden etkili?

Retargeting’in etkili olmasının başlıca sebebi, zaten sizin hedef kitlenizi kapsıyor olması. Herhangi bir sebeple sizin sitenizi ziyaret etmiş kişileri dikkate alan bu yöntemle beraber hedef kitleniz dahilindeki kullanıcılara ulaşmış oluyorsunuz. Bu sebepten dolayı da hedefli pazarlama kullanan şirketlerin ROI oranları da yükselmiş oluyor.

İnternet üzerinden alışveriş yapan kullanıcıların büyük çoğunluğu bir ürünü satın almadan önce arama motorlarında veya sosyal mecralarda ürün ve fiyat araştırmaları yapıyor. İnternetteki araştırmasından sonra fiziksel mağazada ürünleri deneyen kullanıcılar internet ortamında daha uygun fiyat buldukları zaman, yine arama motorlarında geziniyor ve bu noktada retargeting reklamları devreye giriyor. Sitenizi ziyaret eden kullanıcı, alışveriş yapmaya hazır olarak internete girdiğinde sitenizle ilgili olan reklamı görüyor ve bu da şirketlere satış olarak geri dönebiliyor.

İnternetten alışveriş yapan kullanıcılar çok fazla site arasında gezindikleri zaman hangi siteden hangi ürüne baktıklarını da unutabiliyorlar. Bu sebeple retargeting, markaları kullanıcılara hatırlattığı için de önem taşıyor.

Retargeting’de hedefli kişiler zaten sitenizi ziyaret edenler olduğu için, zaten hedef kitlenizde olan kullanıcılar için ücret ödersiniz, hedef kitleniz olmayan kişiler için para ödememiş olursunuz.

Retargeting reklamlar tıklama başına ve görüntülenme başına ölçümlenme seçeneklerine sahip olduğu için markalar düzenledikleri kampanyaları rahatlıkla ölçümleyerek ileriki dönem reklamlarında farklı stratejiler deneyebilirler.

Listenin Başına Dön


Retargeting kullanım ipuçları

Remarketing reklamlarını farklı gruplar için kullanabiliyorsunuz. Örnek olarak sitenizde sadece ayakkabı arayan tüketicilere yönelik bir retargeting yapabildiğiniz gibi farklı arama kriterleri ekleyebilir ya da sitenize gelen tüm ziyaretçiler için bu hedefli pazarlama yöntemlerini kullanabilirsiniz.

Farklı ürünleri farklı zamanlarda da retargeting yapabilirsiniz. Otel veya tatil alışverişi için arama yapanlar için anında hedefli reklam yapabilecekken, lüks alışverişine yönelen kullanıcılar için daha sonra devreye girecek bir reklam modeli oluşturabilirsiniz.

Retargeting reklamlarının hangi sitelerde gösterileceğini de kontrol edebiliyorsunuz. Eğer bir sitenin sizin reklamlarını göstermesini istemiyorsanız, onu listeden çıkartma gibi bir seçeneğiniz bulunuyor. Reklamlarınızı kimin görüp, kimin göremeyeceğini de bu reklam modelinde belirleyebiliyorsunuz. Bununla beraber bu kampanyalarınızı keywordlere, belli ürünlere özel ve arama sonuç sayfalarına odaklı olarak hedefleyebilirsiniz.

Listenin Başına Dön


 

İlgili yazı: E-ticaret Siteleri İçin E-posta Pazarlaması Taktikleri

Retargeting’in dezavantajları neler?

Pazarlama yapma niyetiyle tüketicileri canından bezdiren şirketler bu reklam modelini de yanlış kullandıklarında kötü sonuçlarla karşılaşabilirler. Bunlardan biri aynı kullanıcıya uzun süre boyunca aynı retargeting reklamını göstermek olabilir. Sürekli aynı reklama ve her yaptığı aramada karşısına benzer sonuçlar çıkan kullanıcı bir süre sonra bu reklamları spam olarak değerlendirebilir.

Kimi zaman internet kullanıcıları farklı amaçlarla sitenize gelebilirler, arama sonuçlarında karşısına çıkan linkler arasından yanlışlıkla sitenize gelmiş olabilirler ve sizin ürünlerinizle ilgilenmiyor olabilirler. Bu durumda kullanıcının karşısına sizin reklamlarınızın çıkması hiç bir şey ifade etmeyecek, aksine kullanıcı markanızın yine spam yaptığını düşünebilir.

Bunun yanı sıra retargeting yaptığınız kullanıcı, aradığı ürünü çoktan satın almış olabilir ve siz boş yere o kullanıcıya reklam gösteriyor olabilirsiniz. Ayrıca sitenize gelen ve herhangi bir sebeple mutsuz bir şekilde ayrılan kullanıcıya devamlı olarak reklam gösterirseniz bu da sizin hanenize bir eksi olarak yazılabilir.

Listenin Başına Dön


Etkili bir retargeting kampanyası nasıl düzenlenir?

Retargeting kampanyalarınızı farklı hedef kitlelerine göre düzenlemek etkili bir yöntem olacaktır. Farklı ürün ve hizmet arayan kullanıcılara farklı reklam kampanyaları hazırladığınızda hedefli reklamlar kullanıcıların karşısına çıktığı zaman daha çok ilgi çeker. Örnek vermek gerekirse, sitenizde çanta arayan kullanıcılarla bilgisayar arayan kullanıcılara aynı reklamı gösterirseniz, iki kullanıcıyı da rahatsız edip kaçırma ihtimaliniz yüksek.

Reklam kampanyalarınıza belli bir süre koymak da iyi bir alternatif. Sitenize gelen kullanıcılar hayatlarının geri kalanında bir markanın reklamını devamlı olarak görmek istemeyeceklerdir. Bu hem onları rahatsız edecek hem de kullanıcı bir ürün satın almak istediğinde belli bir süre sonra o ürünü satın alır ve arayışı son bulur. Eğer markalar tüketiciye ürün arayışından sonra halen aynı reklamları sunmaya devam ederlerse bu gösterimler kullanıcının gözünde spame dönüşebilir. Bu durumları önlemek için düzenlediğiniz kampanyalar için 2 hafta ile bir ay arasında bir süre belirlemek makul olabilir.

Eline kendini tanıtma ve reklam yapma fırsatı geçen markaların düştükleri en büyük hatalardan biri de herkesin kendi müşterileri olduğunu ve bu kitlenin sürekli olarak kendi markalarını düşündüklerini varsaymaları olabilir. Bu yüzden düzenlediğiniz retargeting kampanyalarınızı devamlı olarak her yapılan arama sonucunda kullanıcının karşısına çıkarmak da pek iyi bir yöntem olmayabilir. Gün içinde bir tane reklam göstermek kullanıcı için makul ve markalarında kendi isimlerinin iyi hatırlanması için yeterli bir rakam olarak düşünülebilir.

Listenin Başına Dön
Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Yorumlar

  1. Bu başarılı makale için teşekkürler.

  2. Bilgilendirme için teşekkürler. Konu hakkında bilgim olmasına karşın bu makale bilgime bilgi katı.

  3. güzel bir paylaşım. teşekkür ederiz

  4. Remarketing konusunu kavramaya çalışıyorum aklıma takılan bir kaç soru var. Öncelikle takip konusu örneğin bir ziyaretçi sitemize girdi sitemize girdiği andan itibaren onu takip etmemiz için yani daha sonraki günlerde onun önüne tekrar reklamımızı getirmek için ne yapmam lazım site tarafından bir cokie mi atılması gerekiyor yoksa adwords kısmından mı giren kişinin pc sine cokie atılıyor. Bunlardan hangisi ayrıca reklamlarımıza giren kişilerin detaylarını anylticsden mi göreceğiz adwords panelimizden mi göreceğiz neye göre remarketing yapacağız.

    Teşekkürler.

Geribildirimler

  1. […] liste tekrar hedefleme(retargeting) konusuna odaklanan platformları içermiyor bile. Tekrar hedefleme size hangi insanlara hangi […]

Fikrini söyle

*