22 Kasım 2018

Ribbon Ödeme Sistemiyle Twitter ve Youtube’dan Alışveriş Yapılabilecek

Ribbon yazıRibbon, geçtiğimiz yıl hayata geçen bir ödeme sistemi. Kullanıcıların internette yer alan herhangi bir platformda alışveriş yapabilmesi üzerine konumlanan Ribbon, Facebook ve e-mail gibi platformlara ek olarak Youtube ve Twitter’da da alışveriş yapılabilme fırsatı sunacağını duyurdu. Şirketin getirdiği uygulamaya göre; Twitter’da alışveriş yapmak isteyen kullanıcılar, Twitter dışına çıkmadan bu sosyal ağ üzerinden alışverişlerini tamamlayabilecek.

Pay Pal ve Stripe gibi rakiplerinden daha uygun komisyon fiyatıyla uygulamaya geçen sistem, online mağaza sahiplerine kısaltılmış URL teklifinde bulunuyor. Bu URL, e-mail, herhangi bir internet sitesi, Facebook  ve Twitter dahil birçok platformda kullanılabiliyor. Ribbon’un bu sistemle kullanıcılara kolay kullanım seçeneği sunarken, esas katma değeri online mağazalara sunuyor. İzledikleri videoda ya da okudukları ”tweet”de yer alan ürünü satın almak isteyen kullanıcılar, başka bir siteye yönlenmeden işlemlerini tamamlamış olacaklar. Böylece e-mağazalar, tüketicilerine hızlı bir alışveriş deneyimiyle hizmet verecekler.

Ribbon’un en azından Twitter adına elini en çok güçlendiren gelişme ise, 140 karakterlik fenominin geçtiğimiz haftalarda duyurduğu ”Twitter Product Card” sistemi. Bu uygulama sayesinde kullanıcılar ürün bilgisi ve fiyat görebiliyordu. Ribbon’un getirdiği sistemi açıkça anlatmak gerekirse; gördükleri tweet’i ”expand” eden kullanıcılar ”buy now” butonun tıkladıktan sonra e-mail ve kredi kartı bilgilerini girecek. Son olarak ”pay” butonunu tıklayıp alışverişi bitirecekler.

Twitter’da durum böyleyken, sistemin Youtube’a henüz tam olarak dedike olmadığını belirtmek gerek. Yakın zamanda videolarda da göreceğimiz bu ödeme sisteminin, Youtube kullanımı ise çok daha kolay. Video izlerken ”buy” seçeneğiyle gelen linke tıklayarak ekrandaki ürün satın alınabiliyor.

Youtube örneği;

Youtube

Güncelleme: Yaklaşık bir saat önce sizlere duyurduğumuz Ribbon ödeme sistemi, Twitter tarafından engellendi. Ribbon’un kurucularından Hany Rashwan’ın blogları üzerinden yaptığı açıklamada, kendilerinin de kesin bir bilgisi olmadığını ve müşterilerin aracılığıyla durumdan haberdar olduklarını belirtti.

Güncelleme 2: İki taraf arasında yapılan görüşmelerden sonra Twitter tekrar Ribbon’a erişim izni verdi.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Fikrini söyle

*