18 Aralık 2018

Tüketiciler Fırsat Sitelerinden Alışveriş Yapmaktan Memnun

Rice University tarafından yayınlanan bir araştırmaya göre, sektörde konuşulanın aksine tüketiciler fırsat sitelerinden sıkılmıyor, tam tersi bağımlı hale geliyorlar.

Araştırmayı gerçekleştiren Utpal Dholakia, tüketicilerin büyük bir kısmının hala fırsat sitelerinden haberdar olmadıklarını, bu sitelerin hizmet sunmaya devam etmek için müşterilerde farkındalık yaratmalarının zorunlu olduğuna dikkat çekiyor.

Utpal Dholakia’nın 973 tüketici ile yaptığı araştırmada, katılımcıların 318’i fırsat sitelerinden günlük email aldıklarını belirtirken, geriye kalan 655 kişi günlük fırsat siteleri emaillerini almadıklarını belirttiler.

Araştırmaya göre, fırsat sitelerinden mail almadıklarını belirten kesimin %45.3’ü bu tarz sitelerden haberdar bile değiller. Tüketicilerin sitelere üye olmama sebepleri arasında ise bulundukları bölgelerde fırsat olmaması, indirimlerin iş yerlerine zarar vereceğine inanılması ve indirimle satın alınan ürünlerde hizmetin normale göre daha kötü olacağına inanılması bulunuyor.

Dholakia, araştırmasında tüketicilerin fırsat sitelerine bakış açılarında her hangi bir heves kaybının söz konusu olmadığını, tam tersi fırsat sitelerinden 5 ya da daha fazla alışveriş yapmış olan kesimin sadece %27.5’inin artık daha az fırsat satın aldıklarını belirttiklerini iletiyor.

Araştırma yetkilisi, Groupon ve LivingSocial gibi fırsat sektöründe hizmet veren her sitenin farkındalığını arttırmak üzere çalışmalar yapmasının yararlı olacağını belirtiyor. Sitelerin pazarlamaya daha fazla ağırlık vermelerinin önemine değinen Dholakia, fırsat sitelerinden 11 ya da daha fazla kez alışveriş yapan kesimin her gün maillerine gelen fırsatlar incelemeyi sevdiklerini belirttiklerini de ekliyor.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Yorumlar

  1. Fırsat sitelerinin amacından çok ayrıldığını düşünüyorum. Artık fırsatlar fırsat değil ve oturduğun yerden akşam/haftasonu ne yapacağını planladığın ortamlar oldu.

Fikrini söyle

*