17 Kasım 2018

iPad Sahipleri E-Ticarette Pahalı Ürünleri Tercih Ediyor

Mobil internet kullanımının artışı ile paralel olarak mobil ticaret de artmaya devam ediyor.

RichRelevance tarafından ABD’de hizmet veren 75 mağaza ile gerçekleştirilen ve 4.4 milyar alışveriş oturumunu kapsayan bir araştırmaya göre, iPadleri ile alışveriş yapan tüketici kesiminin mobil alışverişlerinde adet başına harcadıkları tutar PCleri bile geride bırakıyor.

Mart ayının verilerine göre gerçekleştirilen araştırmaya göre, bu ayda gerçekleşen mobil ticaretin %68’i iPadlerden geldi. Mobil kazancın %90’ının yine iPadler üzerinden geldiğini belirten araştırma yetkilileri, iPadlerden gelen kazancın toplam online kazancın %4’üne ulaştığını açıkladı.

iPadlerden gelen trafiğin dönüşme oranı araştırmacılar tarafından %1.5 olarak açıklanırken, akıllı telefonlar da dahil olmak üzere geriye kalan tüm mobil cihazlardan gelen trafiğin dönüşme oranı %0.57 olarak açıklandı.

Araştırmada çoğu online mağazanın hala akıllı telefonlar için mobil siteler oluşturmadıkları da belirtilirken, mobil sitelerle beraber akıllı telefon sahiplerinin m-ticaret oranlarında kesin artış yaşanacağı paylaşıldı.

iPadlerini alışveriş için kullanan tüketiciler araştırmaya göre online alışverişlerinde ürün adedi başına daha fazla para harcarken, daha az ürün satın alıyorlar. iPad kullanıcılarının alışveriş oranlarının diğer cihazarla neredeyse aynı olduğu araştırmada belirtilirken, ürün başına harcanılan tutarın iPadlerde ortalama 52.66 dolar, diğer mobil cihazlarda 23.80 dolar, masaüstü bilgisayarlarda ise 21.86 dolar olarak belirtildi.

iPadler üzerinden gelen alışveriş başına sipariş toplamı 158 dolar olarak belirtilirken, bu oran masaüstü cihazlarda 153 dolar olarak açıklandı. Araştırmada, iPad kullanıcılarının her alışverişlerinde aldıkları ürün adedi 2.98, iPhonelarda 4.22, diğer mobil cihazlarda ise 4.41 olduğu ifade edildi.

RichRelevance, iPadleri ile alışveriş yapan kesimin alışveriş yapmak için daha çok haftasonlarını tercih ettiklerini de paylaştı.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Fikrini söyle

*