18 Kasım 2018

Rocket Internet Destekli FoodPanda, 23 Ülkede Faaliyete Geçti

FoodPandaRocket Internet‘in bir girişimi olan FoodPanda, hizmet ağını genişleterek 23 ülkede hizmet vermeye başladı. 12 yeni pazara girmenin etkisiyle gelirlerini artıran firma, ABD’deki GrubHub ve Avrupa’da hizmet veren Just-Eat ve Delivery Hero‘ya rakip olma yolunda ilerliyor.

FoodPanda’nın açıldığı yeni pazarlar ise Brezilya, Şili, Gana, Macaristan, Fildişi Sahili, Kenya, Meksika, Peru, Polonya, Rusya, Senegal ve Ukrayna‘dan oluşuyor. Şirketin önümüzdeki dönem hedefleri arasında ise Afrika, Asya, Batı Avrupa ve Latin Amerika ülkeleri bulunuyor. FoodPanda’nın yaptığı bu atılımlara bakıldığında çok fazla hareketlilik olmayan pazarlarda söz sahibi olmak için yapılan bir çalışma olarak görülebilir.

Hizmet verdikleri ülkelerdeki restoranlarla güçlü bir bağ kurduklarını ve beraber çalıştıkları bu firmaların arasında ülkelerin en iyi restoranlarının da yer almasına özen gösterdiklerini dile getiren FoodPanda’nın Kurucu Ortağı Ralf Wenzel, bu bölgelerde online yemek siparişine büyük ilgi olduğunu da söylüyor.

Rocket Internet daha önce Amazon’un Asya klonu olan Lazada için 26 milyon dolar, Stripe benzeri Paymill için 13 milyon dolar ve online moda sitesi Lamoda için de 80 milyon dolarlık yatırım almıştı. Şu an Samwer Kardeşlerin kimden yatırım aldığıyla ilgili bir bilgi yok; ama şirkete daha önce yatırım yapan JP Morgan, Holtzbrinck ve Tengelmann gibi eski yatırımcıların tekrar bir yatırım yapmış olabilecekleri kulislerde konuşuluyor.

Ocak ayının başında Rocket Internet’in halka arz edileceğiyle ilgili dedikodular çıkmıştı. Henüz bu konu hakkında detaylı bir gelişme yapılmadı; ama şirkete yakın kaynaklardan elde edilen bilgiler bu halka açılmanın gerçekleşeceği yönünde. Bununla beraber bu iddaaların hemen ardından yine Ocak ayının başında Almanya’daki lüks tüketim girişimi Emeza’yı duyuran Samwer Kardeşler, Avrupa’nın girişim fabrikası Almanya’daki faaliyetlerini biraz daha artırmıştı.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Fikrini söyle

*