15 Kasım 2018

Rocket Internet Halka Arz mı Ediliyor?

Dünya çapında başarılı olmuş e-ticaret projelerini klonlayıp, başka pazarlarda hayata geçirmesiyle ünlenen Rocket Internet‘in halka açılacağı iddia edildi.

Geçtiğimiz yıl ülkemizdeki faaliyetlerini durdurma kararı alan Samwer Kardeşler girişimi Rocket Internet, firmaya yakın kaynaklardan elde edilen bilgilere göre, şirkete sermaye sağlamak amacıyla yakın zamanda halka arz edilecek. Olay henüz bir dedikodudan öteye gidemiyor ve şirketten de resmi bir açıklama gelmiş değil. Ancak iddiayı bloğunda duyuran Thomas Baldwin, kaynağının çok sağlam olduğunu belirtiyor.

Eğer iddia gerçekleşirse, internet ekosisteminde derin bir yankı uyandıracağı kesin. Bu doğrultuda ünlü yatırım bankası JP Morgan’ın Rocket Internet’in halka arz sürecindeki danışmanlığını üstlenmesi de muhtemel görünüyor. Kaldı ki, JP Morgan’ın şirketin klon yatırımlarının sermaye sağlayıcısı olduğunu göz önünde bulundurursak, bu ihtimal daha mantıklı gelebilir. Halka arzın büyüklüğü konusunda da henüz net bir bilgi yok ancak, yüz milyonlarca dolar olacağını tahmin etmek zor olmasa gerek.

Samwer Kardeşler, dünya çapında hayata geçirdiği klon projelerle, alanındaki en etkili seri girişimcilerden. Ağustos ayında aldığı ülkemizden çekilme kararı uzun bir süre tartışılmış, hatta Türk internet sektörünün güvenilirliği konusunda yurtdışında da tartışmalara sebep olmuştu. Ancak sektördeki birçok otorite isim, Rocket’ın çıkışını Türk pazarına değil firmanın kendi iç dinamiklerine bağlama noktasında hemfikir durumda.

Girişimlerini kurup büyüttükten sonra pazarın devlerine satmasıyla da tanınan Rocket Internet, bu şekilde yeni pazarlarda söz sahibi olup, girişimlerini büyük çaplı şirketlere satıyor, başarısız olma ihtimalini gördüğü anda ise yatırımlarına zaman geçmeden son verme yoluna gidiyor. Sahip olduğu iş modeli açısından birçok kişiden eleştiri alsa da, karlılıklarını ve büyüme trendini aralıksız sürdüren Almanya merkezli şirket halka arz süreci gerçeğe dönüşürse, adından daha sık söz ettirecek anlaşılan.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Fikrini söyle

*