17 Kasım 2018

Rocket Internet Türkiye Pazarından Çıkıyor, Peki Türk İnternet Sektörü Nasıl Tepki Verdi?

Rocket Internet‘in Türkiye pazarından yapacağı çıkış birçokları açısından bu topraklara adım atmasıyla beraber ne zaman olacağı merak edilen bir meseleydi.

Neticede Rocket’ın agresif stratejisi (klon girişimler ile yeni pazarlara hızlı ve toplu giriş yapmak) adım attığı her ülkede benzer giriş, yükseliş ve düşüş (ya da zirvede kalma) hikayeleriyle sonlanıyor. Yine de bu Rocket Internet’in başındaki Samwer kardeşlerin başarısız olduğu anlamına gelmez çünkü girdikleri pazarların bazılarında hakim olamıyorken bazılarında da sonradan girmelerine rağmen zirveyi ele geçiriyorlar. Bu strateji ile hala devam ettiklerine göre büyük resimde başarısız olduklarını söylemek pek mümkün olmaz.

İlk önce Webrazzi’nin duyurduğu ve bizim de tanıdığımız birkaç Rocket çalışanından doğruladığımız haber artık dedikodu değil, yüzde 100 doğru: Rocket kapanıyor. Bu konu hakkında şimdi ve gelecekte birçok yorum yapılacaktır ama biz ilk aşamada Türkiye’deki internet sektörünün tanınmış isimlerinin Twitter’da konu hakkındaki sıcağı sıcağına yaptıkları yorumlarını derlemeyi uygun bulduk.

Aşağıda Yemeksepeti kurucusu Nevzat Aydın, Girişim Fabrikası direktörü İhsan Elgin, Markafoni CEO’su Sina Afra, Pozitron kurucusu Fatih İşbecer ve direktörü Fırat İşbecer, 41-29 kurucusu Alemşah Öztürk, Endeavor Türkiye Girişimci Seçim ve Hizmetler Direktörü Aslıhan Kurul Türkmen, Forbes yazarı Elmira Bayrasli ve Bloomberg Türkiye muhabiri Benjamin Harvey‘in Rocket’ın Türkiye çıkışıyla ilgili görüşlerini, bir nevi Twitter derlemesi olarak, sektördeki yansımaları olarak görebilirsiniz.

Not olarak ekleyelim, aşağıdaki hikaye Storify ile oluşturuldu ancak Storify’ın WordPress ile olan uyumsuzluğundan dolayı ekran görüntüsü alınarak aşağıya yerleştirildi. Hikayeyi Storify üzerinden okumanız da mümkün.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Yorumlar

  1. Zidaya oldukça iyi reklam kampanyaları yürütüyordu. Her adsense olan sitede bir reklamı kesin çıkardı, gelir-gider dengesizliği mi yaşadılar dersiniz?

  2. Bence daha kolay para kazanacakları ülkelerdeki yatırımlarını artırmak ve o bölgelere daha rahat konsantre olabilmek için Türkiye’deki yatırımlarını çektiler. Hızlı hareket ediyorlar, sonuçta yatırımlarına istedikleri geri dönüşü alamayacaklarına karar verdilerse, Türkiye’den çekilme yoluna gitmişlerdir.

  3. Daha geniş bir değerlendirme yapmak istiyorum ama öncelikle yaptıkları reklam kampanyaları ve kullandıkları isimlerin başarısız olduğunu düşünüyorum. Ne olduğu belli olmayan isim ya da isim tamlamaları bilinirliği tavan yapmış bir firma gibi reklam yapmaları çok büyük hataydı. Ajans kullanmamaışlar ve kendi içlerinde çözmüşler marketing olayını. Şu an bana tüm sitelerini sayın deseniz sayamam, isimler akılda kalıcı değil. Sitelerden de bir sıcaklık alamadım. Açıkcası reklamlarını gördüğümü dahi hatırlamıyorum, üye olduğum sitelerinden gelen eposta bilgilendirmesi yok! Sanırım burada durup asıl onların durup bir düşünmesi gerekiyor biz nerede yanlış yaptık. Yerelleşme konusunda çok büyük bir sıkıntı yaşadıkları belli.
    Tek takdir ettiğim tarafları teknik olarak sitelerini beğenmem…

Fikrini söyle

*