20 Kasım 2018

Rocket’ın Ödeme Sistemi Paymill Avrupa’da Büyüyor, Listede Türkiye de Var

Küresel çapta ses getiren ve başarıya ulaşan e-ticaret sitelerinin klonlarını yapmalarıyla ün kazanan Rocket Internet; geçtiğimiz Ağustos ayında Türkiye’deki faaliyetlerini durdurma kararı almasıyla gündeme gelmişti.

Alman klon fabrikası için ülkemizde işler yolunda gitmedi ancak anlaşılan o ki Rocket’in büyüme ve genişleme planlarında global anlamda bir değişiklik yok. Amerika çıkışlı online ödeme hizmetleri şirketi Stripe‘ın başarısının ardından Rocket kurucuları geçtiğimiz aylarda Almanya’da Paymill adında, aynı formatta bir klon girişimini hayata geçirdiklerini duyurmuşlardı. Şimdi bu girişimin Avrupa’da da büyüyeceğinin haberi alındı. Üstelik planlar arasında bu sefer yeniden Türkiye’nin de yer aldığı belirtiliyor.

Almanya’da ilgi gören girişim çok kısa bir süre içerisinde aralarında İngiltere, İtalya, Fransa ve Türkiye’nin de bulunduğu Avrupa’nın 29 ülkesine daha giriş yapmaya hazırlandığını açıkladı. İnternet sitelerinde online olarak kredi kartıyla ödeme yapabilme kolaylığı sunan Paymill’in haricinde Rocket’ın BillPay ve PayLeven gibi ödeme sistemlerine odaklanan başka girişimleri de bulunuyor.

Paymill’in orijinali olarak niteleyebileceğimiz Stripe, henüz ABD ve Kanada dışında başka ülkelerde hizmet vermiyor ancak Avrupa gibi merkezlerin şirketin potansiyel pazarları arasında olduğunu belirtelim. Girişimlerini kurup büyüttükten sonra pazarın devlerine satmasıyla da tanınan Rocket Internet, bu şekilde Stripe’tan önce Avrupa pazarında söz sahibi olup, girişimini Stripe gibi büyük çaplı şirketlere satmayı planlıyor olabilir. Kaldı ki, 500 milyon dolarlık cirosuyla ABD’de büyük bir pazara sahip olan şirketin yöneticileri de yeni ülkelere girebileceklerinin sinyallerini veriyor.

PayPal, PayU, iPara, BKM Express gibi büyük oyuncuların yer aldığı Türkiye pazarında da aktif olacak sistem ile “Rocket Internet, Türkiye’ye geri mi dönüyor?” soruları akıllara gelebilir. Böyle bir yorum yapmak için henüz erken olduğunu belirtelim. Neticede Paymill’in Türkler tarafından kullanılabilmesi için Samwer kardeşlerin Türkiye’de tekrar ofis açması ilk aşamada zaruri değil. Ancak Türkiye pazarında Paymill için beklenilenin üzerinde bir talep oluşursa Rocket’in fiziksel olarak tekrar ülkemize adım atmayı istemesi ihtimali de hayalcilik olarak değerlendirilmemeli.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Fikrini söyle

*