19 Kasım 2018

Rocket Türkiye Eski Çalışanı: “Çıkışı Avrupa’daki Krize Bağlıyoruz”

Rocket’ın Türk internet pazarından çıkışı sektörde epey yankılandı, günlerdir bu konuyu konuşuyoruz. Ancak, konu o kadar popüler ki, Türkiye’de birçok girişimi olan Rocket Internet hakkında gündelik bilgi sahibi olan ile uzun zamandır takip eden ve hatta sektörün içinde olanların yaptığı yorumlar maalesef birbirine girdi ve görüldü ki doğru ya da yanlış herkesin bu konuda bir fikri var.

Herkesin konu hakkında fikrinin olmasının sebebi de Rocket’ın yaptığı çıkışın safi iyi ya da kötü olmasından ziyade kaydadeğer, önemli bir gelişme olmasından kaynaklanıyor.

Dedik ya herkesin bir yorumu var; asıl görüşü alınması gerekenler unutuluyor.

Rocket çalışanları.

Rocket’ın yaptığı çıkışın ardından Twitter’da yayılan bir fotoğraf vardı, bazılarınız görmüş olmalı. Aylardır gece gündüz çalıştıkları ofisin kapanacağını öğrenen bir grup genç insan hem kameraya hem de bazılarına göre geleceğe gülümseyerek poz verdi.

İşte o fotoğrafın içinden bir kişiye Rocket’ı sorduk. Aklınızdaki belki de bütün sorulara bulunduğu pozisyonun el verdiği ölçüde cevap verdi ve ortaya Rocket’ın Türkiye’deki profili üzerine tasvirlerde bulunan bir içerik daha çıkmış oldu.

Not olarak eklemek isterim: Bu yazı aslında toplam üç eski Rocket çalışanının görüşlerine yer verileceği bir derleme olacaktı. Ancak diğer iki kişi ilk görüşmeden sonraki süreçte ay sonuna kadar anlayış istediklerini ve içinde bulundukları şirketin “satış süreci” tamamlanmadan görüşme yapamayacaklarını belirttiler. Biz de anlayışla karşıladık, önümüzdeki zamanlarda tekrar görüşmeyi diledik. Ancak Rocket’ın çıkışı hakkında birçok yazı hazır çıkmışken de pastanın üzerine çilek olması niyetiyle geri dönüş yapabilen tek Rocket çalışanının görüşleriyle yayına aldık bu yazıyı.

Yazının sonunda ise sektörde farklı farklı pozisyonlardaki kişilerin (aralarında eski Rocket çalışanlarının da bulunduğu) bizim radarımıza yakalanan Rocket konulu yazılarının bağlantılarını da bulabileceksiniz.

Kapanma haberi çıktıktan sonra herkesin güldüğü son derece güzel bir ekip fotoğrafı yayınlandı. Niye bu kadar mutluydu ekip?

İronik değil mi? Sabah ofise gelen herkesin haberi vardı. Ama ofise herkes gülerek giriyordu. Toplantıya müzikle girdik; ayrıca fotoğraf ve video çekimleri bol olan bir ekiptik biz. O gün hepsini izledik, çoğu zaman güldük kimi zaman hüzünlendik. Ama herkes elinden gelenin en iyisini yaptığı için ve kişisel bir durum olmadığı için üzülmüyorduk. Gülüyorduk çünkü ayrılırken bile bir ekiptik ve hep beraber işsiz kalmıştık 🙂

Biliyorsunuz, Rocket’ın çıkışıyla beraber sektörde kaç kişinin iş aramaya başlayacağı, yani Rocket’ın çalışan sayısı merak ediliyordu. Çoğu kişinin bahsettiği rakam 400 civarıydı. Görüştüğümüz kişi de (bundan sonra Roketadam diyelim, takma isim olsun) depoda çalışanlarla beraber sayının 400’ü bulabileceğini doğruladı ve kendi çalıştığı birimin 80-100 kişi arasında olduğunu, günlük görüştüğü kişi sayısının ise (ekip ve ortak işler) 50’yi bulduğunu belirtti.

Maaş konusu bildiğiniz gibi çok konuşuldu. Birçoklarına göre Rocket, Türkiye’deki e-ticaret ve yazılım sektöründen birçok kişiyi yüksek miktarda maaşlarla kendisine çekiyordu: “Dışardan öyle duyuyorduk ama bence sorgulamamız gereken piyasadaki firmalar insanlara hakettiği maaşı veriyor mu? Ben hak ettiğim maaşı alıyordum, ama sektörde bazı firmaların çok az maaş verdiğini duyuyordum” diye karşılık veren Roketadam, Rocket Internet’e geçmesinin nedeni olarak dolgun maaş skalasından ziyade perakendedeki tecrübesini e-ticaret ile geliştirmek olduğunu ekledi.

Rocket’ın agresif stratejisinin bir gün pazardan çıkma ve dolayısıyla işi kaybetme olarak sonuçlanma ihtimalinden işe giriş öncesinde korkup korkmadığını sorduğumda ise işten çıkma/çıkarılma riskinin her sektörde ve şirkette olduğunu söyledi ve çalışan herkesin de bu riski bilerek işi kabul ettiğini belirtti. Her ne kadar doğru düzgün bir cevap alamayacağımı bilsem de yine de sordum: “Sizce Rocket, Türkiye’den neden çıkış yaptı?”

Cevabı beni şaşırttı. Geçiştirme cevabı olduğunu düşünmüyorum: “Avrupa bölgesinde yaşanan krize bağlıyoruz.”

Şaşırtmasının birinci nedeni Türkiye’yi Ortadoğu ya da Asya’dan ziyade Avrupa içerisinde değerlendirmiş olmaları. İkinci nokta ise “ekonomik krizin” vurgulanması ve dolayısıyla bu durumun beklenen kadar tüketici ilgisi olmamasına yorumlanabilmesi. Tüketici ilgisinin şu an için olmasa da bundan bir süre sonra olacağını bilerek çalışmaya ve yatırıma devam edersiniz. Ama Rocket belli ki kendi öngörüsünün hatalı olduğunu düşündü ve çıkışını yaptı. Türk tüketicisi Rocket’a ilgi göstermedi.

Rocket’ın çalışma ortamı da merak edilenler arasındaydı. Dışarıdan hırslı ve agresif gözüken bu şirketin içerideki dinamikleri de dışarıdaki kimlikten etkileniyor olabilir. Çalışanlar arasındaki hırs ve rekabeti sorduğumda da Roketadam ya politik bir karşılık vermeyi uygun gördü ya da aynı yukarıdaki fotoğrafta olduğu gibi Rocket’te gerçekten ideal bir çalışma vardı: “Rocket sektöre hakim, kalifiye bir kadroya sahipti. Dolayısıyla kısa sürede çok başarılı oldu ve bu da dışardan agresiflik olarak görüldü. Herkes girişimlerin başarılı olması için hırsla çalıştı ama çalışma ortamı hırslı değildi. Girmeden önce agresif ve hırslı olduğunu duymuştum dışarıdakiler gibi. Hiyerarşik bir düzen olacağını, zor bir çalışma ortamı olacağını düşünmüştüm. Ama tam tersi oldu.  Herkes çok mutlu ve keyifliydi.”

Rocket üniversite gibiydi benim için. Kimse size sabaha kadar kütüphanede ders çalışmanız için zorlamaz ama siz sabahlarsınız ve bundan büyük keyif alırsınız ya, aynı öyle. Ya da mesai saatinden önce çıktığınızda sizi kötü niyetle izleyen gözler olmazdı Rocket’ta.

Daha detaya inen sorularımı şirket hala kapanma sürecinde olduğu için cevaplamamayı uygun gören Roketadam’a son olarak Rocket’ın kepenk indirmesinin ardından iş teklifi alıp almadığını sordum. Ay sonuna kadar Rocket’te devam edeceğini ve açıldığı ilk gün olduğu gibi kapanırken de orada olmak istediğini vurgulayan Roketadam, iş teklifleri aldığını ama şu anda bunları düşünecek zamanının olmadığını belirtti.

Ben ise özellikle maaş seviyelerinin alacağı yeni düzeyi merak ediyorum. Yazılımcılar açısından büyük oynamalar olmayacak olsa da (isteyenleri her zaman olacaktır) dolgun ücretler karşılığında şirket değiştiren diğerlerinin uyum sağlama evresi yaşayacakları kesin gibi.

Rocket Türkiye’nin içerisinden alacağımız bilgilerin sayısı ve derinliği şirketin ülkeden tamamen ayrılmasıyla artacaktır diye düşünüyorum. O zamana kadar ise aralarında eski çalışanların görüşlerinin de yer aldığı son zamanlarda yayınlanan Rocket ile ilgili yazılara göz atmanızı öneririm:Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Yorumlar

 1. İşin bir kötü tarafı var. Ne kadar tanıdığım tedarikçi varsa şuan hiç biri parasını alabilmiş değil.
  Sözleşmedeki telefonlar farklı firmaya çıkıyor,
  sitedeki hatlar kapalı,
  rocket-internet.com.tr uzantılı maillerin tamamı geri dönüyor,
  Aradığımız hiç kimsenin telefonu açık değil.

  bakalım
  uzun ve sancılı bir dava süreci ya da
  piyasadan çekilse bile şirketinin arkasında duracak bir firma
  bizleri bekliyor.
  Sevgiler (De Mobilya)

 2. AhmetA der ki:

  Tedarikçiler, alıcılar ve çalışanlar şikayetçi sanırım tek Alman patronlar mutlu olmalı. Malı üreten parasını kaybediyor, parayı veren de malını alamıyor. Devlet neden var , vatandaşlarının haklarını korumak için değil mi? Yok mu bu kadar adaletsizliğin bedeli ki suçlular ödesin ve vatandaşlar mağdur edilmesin! Alman patronlar firmalarını kapatabilirler ama devlet , vatandaşlarının parasının çalınmasına izin vermemeliydi. Piyasada o kadar vurgun yapmışlar ki öyle pek zarar ettiklerini de sanmıyorum.

Fikrini söyle

*