14 Kasım 2018

Natali Yeşilbahar: “Modanın Google’ıyız” [Röportaj]

natali-yesilbahar-roportaj-gorsel
Moda arama motoru olarak nitelendirilen Vitringez.com ünlü blogger Natali Yeşilbahar ve Önder Göğebakan tarafından kuruldu. 5 ay gibi kısa bir süre içinde 74 tane e-ticaret sitesi, 7 bin 250 marka ve 800 bin ürün portföyüne sahip olmayı başardılar. ‘Modanın Arama Motoru’ mottosuyla yola çıkan Vitringez.com; Moda ve İndirim Alarmı gibi özellikleriyle online alışverişi kişisel bir deneyim haline getiriyor. Platformun 2015’teki hedefleri arasında 2 milyon ürün ve 18 bin marka ile tüketicilere alışveriş keyfini yaşatırken, hayatlarını kolaylaştırmaya devam etmek yer alıyor.

Ünlü bir bloggersınız. Bu konuyla ilgili birçok ödül kazandınız. Böyle bir moda arama motoru Vitringez’i kurma fikri nasıl ortaya çıktı?

Kariyerim boyunca Türkiye’ye yeni projeler getiren kurumların pazarlama departmanlarında çalıştım. Bloggerlık ana mesleğim değil. Vitringez.com’u eksikliğini uzun yıllardır hissettiğim ve her şeyden önce kendi ihtiyaçlarımdan ve yakın çevremin taleplerinden yola çıkarak gerçekleştirdim. Aslında iki taraflı bir ihtiyaçtan yola çıktım. Hem e-ticaret sitelerinin doğru hedef kitlesine ulaşmalarını sağlamak için hem de son kullanıcının ihtiyacı olan ürünlere ve istediği markalara, istediği zaman, geniş filtreleme seçenekleriyle ve tek tıkla ulaşması doğrultusunda çalışmalara başladık.

Türkiye’de çok fazla e-ticaret sitesi mevcut…

Türkiye’nin moda arama motoruyuz. Yani kendimizi ‘Modanın Google’ı olarak ifadelendiriyoruz. Tek hedefimiz son kullanıcının ihtiyacını bizim bağlı olduğumuz e-ticaret sitelerinden temin etmesi. Tüketiciler almak istedikleri şeyleri fiyat aralığına göre araştırıyor. Herhangi bir markanın müşterisini yine aynı markaya yönlendiriyoruz. Türkiye’nin alışveriş alışkanlıklarını değiştiriyoruz. Bize gelen kullanıcılar, bunu görüyorlar. Burayı ziyaret eden kullanıcıların asıl amacı vitrin gezmek.
 
vitrin-gez-screen-shot

Sistem nasıl işliyor?

Giriş ve kullanım için üyelik talep etmeyen Vitringez.com’da ana sayfada bulunan arama kutusuna istenilen ürün yazılıyor. Çıkan arama sonuçlarında belirtilen özelliklere en uygun ürünler satın alma seçeneğiyle birlikte son kullanıcının karşısına getiriliyor.

Moda ve indirim alarmından bahsetmek gerekirse…

İndirim alarmıyla son kullanıcıların beğendikleri ürünlerle ilgili indirimlerden ya da markaların yeni koleksiyonlarından e-posta yoluyla haberdar olabilmesi de mümkün. Bu alarmları ürün, marka, ürün artı marka ya da sadece kategoriye kurabiliyorsun.Moda alarmı ise markaların yeni koleksiyonlarıyla ilgili bilgi veriyor. Bu özellikle moda severlere hitap eden bir özellik. Bütün bu özellikler daha çok kişiye özel uygulamalar. Bu uygulamalar tüketici kadar aslında e-ticaret sitelerine de fayda sağlıyor.

5 ay önce kuruldunuz. Kaç tane marka, e-ticaret sitesiyle çalışıyorsunuz?

7.250 marka ve 800 bin ürün portföyüne sahibiz. Tüketicinin alım tercihleriyle ilgili önemli verileri alabiliyoruz. Sanırım bunları ifade etmek daha anlamlı. Kadınlar en fazla ayakkabı ve çanta satın alıyor. Erkekler ise ayakkabı ve t-shirt. Mevsimsel farklılıklar görüyoruz. Örneğin şu sıralarda hem kadın hem de erkekte gözlük satışı arttı.

Türkiye’de bu konuda tek olduğunuzu söyleyebilir misiniz?

Elbette… Türkiye’de benzer bazı siteler var. Ama marka sayısı anlamında bu kadar büyük ve bu tür özellikleri barındıran başka bir mecra yok.

Yüzde kaç büyüme hedefliyorsunuz?

E-ticaret pazarı her yıl yüzde 35 büyüyor. Biz bu büyümenin yanı sıra her yıl ciromuzu ikiye katlayarak büyümeyi hedefliyoruz.

Vitringez.com’un kısa ve uzun vadeli hedefleri neler?

Gelecek yıl için hedefimiz 2 milyon ürün ve 18 bin marka ile tüketicilere alışveriş keyfini yaşatırken, hayatlarını kolaylaştırmaya devam etmek. Çok hareketli ve hızlı büyüyen sektörümüzde 5-10 yıl gibi projeksiyonlar zor. Ancak hedefimiz gelecek 3 yıl içinde internetten alışveriş yapan her 4 kişiden 1’inin Vitringez deneyimini yaşaması. Diğer yandan Türkiye’nin en’lerine sahip bir şirket olmayı hedefliyoruz.

Günün hangi saatlerinde en çok tıklanıyorsunuz?

Sabah 10.00-12.00 ile Akşam 20.00-22.00 en yoğun saatler. Diğer yandan pek çok veriyi ve alışveriş davranışını da ölçebiliyoruz. Örneğin akşam 8 itibarıyla tablet ve mobil üzerinden kullanım artıyor.

Hangi müşteri segmentine hizmet veriyorsunuz?

Eskiden tüm sektör için direkt A,B, C diye net cevap vermek daha kolaydı. Bizim platformumuzda çok geniş bir ürün yelpazesi ve çok farklı fiyat aralıkları var. Örnek verirsek, 20 TL’ye de çanta bulabiliyorsunuz, 200 TL’ye de, 2000 TL’ye de.. Dolayısıyla aslında herkese dokunuyoruz. Bu nedenle internetten alışveriş yapan herkesi Vitringez.com’a bekliyoruz.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Fikrini söyle

*