18 Kasım 2018

Röportaj: Reeder ile E-kitap Ticaretinin Geleceğini Konuştuk

Elektronik kitap ve dergi pazarı, ülkemizde yavaş yavaş dikkat çekecek hacimlere ulaşmaya başladı. Cep telefonu, tablet ve en önemlisi e-kitap okuyucuların giderek yaygınlaşması ile, kitap okumaya yönelik uygulama ve içerik sağlayıcılarda da buna paralel olarak artış var.

Reeder, dev şirketler arasından sıyrılmış ve kendini tamamen e-kitap ve e-okuyuculara odaklamış bir firma. Yakın zaman önce kendi içerik mağazasını da ülkemizde açtı. Yerli ve yabancı binlerce kitap ve içeriğin olduğu ReederShop adındaki mağaza, ülkemizdeki e-kitap okuma alışkanlığının emekleme döneminden çıkıp, yavaş yavaş olgunlaşma sürecine girmesinin güçlü bir göstergesi. Kitap okuma alışkanlığının dünya ve Avrupa ortalamalarına göre çok düşük olduğu ülkemizde, bu alışkanlık acaba e-kitaplar ile edinilebilir mi? E-kitap konusunda dünya ile karşılaştırıldığında neredeyiz? Bu e-ticaret pazarı gelecekte büyümeye devam edecek mi? Reedershop.com Pazarlama Koordinatörü Selen Gülbahçe ile yaptığımız röportaj ile sizleri baş başa bırakalım.

selen gülbahçeTürkiye’de e-kitap penetrasyonu ne kadar?

Türkiye’de e-kitap satışları günümüzde yaklaşık yüzde 4 gibi bir paya sahip. Bu oran küçük bir oran olmasına karşın, aynı oranın 2011 yılında binde üç seviyelerinde olduğu göz önüne alınırsa, pazardaki hızlı artış yadsınamaz.

Dijital kitapların satışında Türkiye’de bir artış gözleniyor mu?

Evet. Dijital platformların, tablet bilgisayarların ve e-kitap okuyucuların yaygınlaşmasıyla birlikte e-kitap satışlarında buna paralel olarak bir artış gözleniyor.

Türkiye İstatistik Kurumu’nun  2013‘e ait Uluslararası Standart Kitap Numarası (ISBN) istatistiklerine göre 2013‘te yayımlanan materyallerin sayısı 2012‘ye göre yüzde 11,1 artarken, en yüksek artış, yüzde 537 ile elektronik kitaplarda gerçekleşmiş.

Tüketici dijital kitap satın alırken nelere dikkat ediyor. Dijital kitap satışlarına yönelmelerini sağlayan etkenler nelerdir?

E-kitap okuyucusu dijital kitap satın alırken ilk olarak mizanpajına ve okunabilirliğine, epub ve pdf  formatlı olmasına dikkat ediyor. Tabi ki  fiyat uygunluğu , e-kitap satın aldığı dijital içerik platformunun kullanım kolaylığı ve çeşitliliği de satın almaya etki eden hususlar arasında.

Okuyucuyu e-kitap okumaya yönelten etmenler arasında fiyat uygunluğu ve taşıma rahatlığı da ilk sırayı paylaşıyor. Bunun yanı sıra elektronik kitabın kolay erişilebilir olması kullanıcıları dijital kitaba yönelten diğer önemli etken. Elektronik kitap okuyuculara, Dünya’nın her yerinden, diledikleri her an, istenilen dildeki e-kitaplara erişebilme imkanı sunuyor. Böylece örneğin Rusya’da yaşayıp Türkçe kitap okumak isteyen kullanıcı kolaylıkla istediği kitaba erişebiliyor.

Bunların yanında sosyal medya kanalı ile yapılan paylaşımlar, dijital içerik platformlarının yaptığı çeşitli kampanyalar satışa etki eden etmenler arasında sayılabilir.

Reeder, dijital içerik satışı için müşterileri nasıl yönlendirmeyi planlıyor?

Reedershop olarak öncelikle her geçen gün ürün çeşitliliğimizi artırmaktayız. Kullanıcıların diledikleri içerikleri dijital formatta bulabilmesi çok büyük önem teşkil ediyor. Bu nedenle özellikle yayınevlerini, her kitabın elektronik formatını da satışa sunmaya teşvik etmeye çabalıyoruz.

Web sitemizin ve mobil uygulamalarımızın kullanım kolaylığı ve sosyal medya ile entegrasyonu ise kullanıcıları dijital kitap okumaya yönlendiren diğer önemli etken. Kullanıcılar mobil uygulamalarımıza Facebook veya Twitter hesapları ile giriş yaparak okudukları kitapları sosyal mecralardaki arkadaşları ile paylaşabiliyor, beğendikleri cümleleri uygulamadan doğrudan tweet atabiliyor, arkadaşına eposta atabiliyor ya da cihazındaki notlarına kaydedebiliyor.

Uygulamalarımız ek olarak bir e-kitabı okurken not alma, altını çizme, ayraç ekleme, istenilen cümleyi doğrudan Google ya da Wikipedia’da aratma imkanları da sunuyor.

Dolayısıyla interaktif kullanım kolaylığı kullanıcıların elektronik kitap tercih etmesine yol açıyor.

Fiyatları çok uygun seviyede tutmak ve kullanıcıları dijital içerik alımına yönlendirmek için cazip kampanyalar düzenlemek de önceliklerimizin başında yer alıyor. Örneğin şu an reedershop’dan yapılan 99 TL ve üzeri alışverişlerde kullanıcılarına renkli ekran-kitap okuyucusu hediye ederek, e-kitaba yönelime katkı sağlamayı hedefliyoruz. Ek olarak satılan her reeder cihazın yanında 30 TL değerinde reedershop e-kitap kartı hediye ediyoruz. Kullanıcılar kartlarında yazan promosyon kodu ile reedershop’dan toplam 30 TL değerinde e-kitap alışverişi yapabiliyorlar.

Elektronik kitabın tercih edilmesindeki diğer önemli etken ise doğa dostu olması. Kağıt kullanmadığı ve ağaçların kesilmesine neden olmadığı için doğaya önem veren okurlar da artık e-kitaba yöneliyor.

Dünyanın geri kalanı ile kıyaslandığında, Türkiye’deki dijital içerik satışı ne durumdadır? Bunun arttırılabilmesi için ne gibi ön koşullar sağlanmalı?

Tüm Dünya’daki e-kitap satışlarının yüzde 40’tan fazlası ABD’de. Elbette bu oluşumda uzun vadede internet kullanımının ve diğer elektronik cihazların   (tablet bilgisayarlar, e-kitap okuyucuları, akıllı telefonlar) payı yadsınamaz.

Türkiye’de bu artışı sağlamak için, yayıncılara önemli bir rol düşüyor. Pek çok basılı kitap,  e-kitap olarak sunulup tanıtılmalı, dijital  içerik platformlarında yerini en kısa sürede almalıdır.

Böyle bir işbirliği ile mevcut durumun ivmesinde belirgin bir artış söz konusu olabilir. 

Pazarlama Koordinatoru Selen GulbahceE-kitap okuyucu satışları ile dijital içerik satışları arasında nasıl bir bağlantı var? Birbirlerini ne oranda etkiliyorlar?

E-kitap okuyucu satışları ile dijital içerik satışları doğru orantıda artış gösteriyor. E-kitap okuyucusu sahibi olan kitle zaten elektronik kitap tercih eden kitle. Elektronik kitabı basılı kitaba göre tercih eden kitle ise e-kitap okuyucu sahibi olmak istiyor. Dolayısıyla her ikisi de birbirinin satışlarını doğru orantıda etkiliyor.

Örneğin kendi dijital içerik platformumuz reedershop ile birlikte yürüttüğümüz  belirli bir limit üzerindeki alışverişlerde renkli ekran e kitap okuyucu hediye kampanyası ile dijital içerik satışları ivme kazanmış olup buna paralel olarak da  e-kitap okuyucu satışlarında artış gözlemlenmiştir.

14 günlük ürün iadesi hakkı dijital kitap satışlarında da geçerli mi?

Hayır geçerli değildir. Mesafeli satış sözleşmemizin 6. Maddesine göre; niteliği itibarıyla iade edilemeyecek ürünler, tek kullanımlık ürünler, kopyalanabilir yazılım ve programlar, hızlı bozulan veya son kullanım tarihi geçen ürünler için cayma hakkı kullanılamaz.

Tüketici satın aldığı dijital içerikte bir sorun ile karşılaşırsa (eksik sayfa, yazım hatası, vb.) bu sorununu nerede dile getirebilir? Reeder böyle bir sorumluluğu üzerine alıyor mu?

Dijital içerik platformumuz reedershop, bu ve benzer konularda gerekli olan her türlü desteği kullanıcıya sağlıyor. Kullanıcı her türlü sorununu telefonla veya mail yoluyla sorabilir, ve istediği konuyla alakalı gerekli desteği alabilir.

Şu an Reedershop içerisinde kaç ürün satışa sunulmuş durumda? Bu ürün sayısının ne zaman ve ne kadar artmasını bekleyebiliriz?

 Reedershop içerisinde binlerce e-kitap, tematik müzik, festival ve sanat filmleri barındırıyor. İçerik sayısı her geçen gün artış gösteriyor. Ürün sayımızda herhangi bir sınırlamamız olmamakla birlikte anlaşmalı olduğumuz şirketler; 60’ın üzerinde yayınevi ile, müzik alanında Universal Music, online filmde Fanatik Film ve Filmpot şirketleri ile  ürün yelpazemiz her geçen gün çeşitlilik gösterecek ve zenginleşecektir.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Fikrini söyle

*