20 Kasım 2018

Rusya: Avrupa’nın En Büyük İnternet Pazarında E-ticaret

Avrupa’nın en büyük online pazarına sahip olan Rusya, gerek internet ve mobil kullanıcı sayısı, gerekse genç nüfusuyla e-ticaret sektörü için de ciddi bir potansiyel oluşturuyor. Şu anda 10.5 milyar dolarlık bir e- ticaret hacmine sahip olan Rusya‘da bu rakamın 2020 yılına kadar 40 ila 60 milyar dolar arasında konumlanacağı tahmin ediliyor. Bu ülkedeki ışığı gören birçok batılı yatırımcı ise son zamanlarda ciddi yatırım ve satın almalara imza atıyor. Sadece son iki yılda Rus e-ticaret sektörüne 400 milyon doların üzerinde bir dış yatırım geldiğini hatırlatalım.

İnternet kullanıcılarının yalnızca yüzde 7’si online alışveriş yapıyor

Her ne kadar online perakendecilik sektör toplamının yüzde 2’sini oluştursa da, geçtiğimiz seneye kıyaslandığında kaydedilen yüzde 25’lik büyüme rakamı ümit vadediyor. Çok ilginçtir ki Rusya’da kayıtlı e-ticaret sitesi sayısı 261 olarak açıklanmış. Bu rakam elbette ki doğru değil, aksine ülkede 20 ila 30 bin arasında e-ticaret sitesi olduğu konuşuluyor. Bunun sebebini ise şirketlerin kendilerini başka bir kategori altında kayıt ettirmesi olarak açıklayabiliriz.

Başkent Moskova tıpkı birçok alanda olduğu gibi online satışlarda da ipi göğüslüyor. İnternetten yapılan tüm satışların yüzde 45’ini üstlenen başkenti, yüzde 11 ile St. Petersburg ve yüzde 4 ile Ekaterinburg izliyor. Moskova dışındaki Rus halkı internetten en çok uçak ve tren biletleri, giyim, bilgisayar ve elektronik ürünleri satın almayı tercih ediyor. Ülkenin Amazon‘u olarak nitelendirebileceğimiz en büyük online perakende şirketi Ozon.ru‘nun sağladığı rakamlara göre sistemlerinde yüzde 30’ar oranla kitap ve elektronik ürünleri satılıyor. Geri kalan kategorilerin ev ve çocuk ürünleri ile evcil hayvan malzemeleri olduğu da açıklanan veriler arasında.

Rus e-ticaret sektörünün önündeki en büyük engel lojistik

Rusya hali hazırda yüz ölçümü bakımından dünyanın en büyük ülkesi. Tabiidir ki, e-ticaretin de en önemli kalemlerinden birisi lojistik. Dolayısıyla bu kadar büyük bir ülkede internetten satış yapmanın en büyük handikaplarından birisi lojistik olarak öne çıkıyor. Özellikle ülkenin büyük bir bölümünün yılın çoğunluğunda karlar altında olduğunu düşünürsek e-ticaret ve kargo firmalarının işinin ne kadar zor olduğunu anlayabiliriz. Ozon.ru, büyük şehirlerde kuryelerden oluşan kendi dağıtım ağını kurarak bu soruna bir nebze çözüm getirmiş olsa da, daha küçük ölçekli firmaların lokal eksende kalması kaçınılmaz oluyor.

Rus e-ticaret sektöründeki sorunlardan bir diğeri ise, ödeme seçenekleri. Tıpkı daha önce bahsettiğimiz; Çin, Orta Doğu ve Latin Amerika pazarlarında olduğu gibi Rusya’da da halk internetten aldığı ürünü kapıda ödemeyi tercih ediyor. Bunun sebeplerini ise, ülkedeki sınırlı kredi kartı kullanım oranlarına ve alışılmışın dışındaki online ödeme seçeneklerine bağlayabiliriz. Konuya yine ülkenin en büyük e-ticaret şirketi Ozon.ru’dan bir örnek verelim. Şirket, yaptığı satışların yüzde sekseninin ödemesini kapıda tahsil ediyor. Bu oldukça yüksek bir rakam. Kredi kartları ise ödeme seçeneklerinin yalnızca yüzde 10’unu oluşturuyor. Geri kalan Yandex.Money ve WebMoney gibi seçenekler de yüzde 10’luk bir paya sahip. Ancak durum seyahat endüstrisinde ise tam tersi bir vaziyette. Müşterilerin yüzde 60’ı online seyahat harcamalarında kredi kartlarını kullanmayı tercih ediyor.

Ruslar kendi sosyal medya ağlarına Facebook ve Twitter’dan daha fazla itibar gösteriyor

Ülkede sosyalleşme sitelerinin patlama yaşadığı son 5 yıldır birbiri ardında network siteleri hayata geçmeye başladı. Rus halkının ayda ortalama 9.8 saat sosyal paylaşım sitelerinde zaman geçirdiğini de belirtelim. Kaldı ki bu rakam İngiltere’de 7.3, İspanya’da ise 5 saat. Ülkenin en büyük sosyal ağı Vkontakte, toplam 150 milyon kayıtlı kullanıcı ve aylık 26 milyon aktif ziyaretçi rakamıyla gençlerin de en çok tercih ettiği platformların başında geliyor. 100 milyon hesap ve aylık 21 milyon kullanıcı sayısı ile Odnoklassniki hemen Vkontakte’ın arkasında geldiği Rusya’da en çok tercih edilen üçüncü sosyal paylaşım sitesi ise 20 milyon kullanıcıya sahip MoiMir. Henüz satışa dönüşme oranlarında çok iyimser rakamlardan söz edilmese de, Rusya’da sosyal medya yoluyla, müşterilerle iyi bir etkileşim yakalamak mümkün.

Rusya’da internet sektörüne yabancı yatırımcı ilgisi oldukça fazla

Rusya’nın Amazon’u olarak nitelendirilen Ozon, Rus, İsviçreli ve Japon yatırımcıları kapsayan bir konsorsiyumdan Eylül ayında 100 milyon dolarlık bir finansman elde etti. Bu parayı, ünlü ayakkabı satış sitesi Zappos’un yerel bir klonu olan Sapato’yu almak için kullanan Ozon.ru pazar liderliğini elinde tutmaya devam ediyor.

Ülkenin ünlü alışveriş sitelerinden Shoptime.ru‘ya KupiVIP tarafından 50 milyon dolarlık bir yatırıma ek olarak bir başka online perakendeci olan Wikimart ise ülkemizde de yaptığı yatırımlarla adından söz ettiren Tiger Global tarafından 30 milyon dolarlık bir yatırım elde etti. Craigslist‘in yerel sürümü olarak adlandırabileceğimiz Avito.ru yatırım alan Rus şirketler kervanına katılarak,  küresel girişim şirketi Accel Partners ve Rus ortağı Baring Vostok’tan 75 milyon dolarlık bir yatırım aldığını duyurdu.

Dünyada Amazon, eBay ve Google gibi internet devlerinin egemenliği hakimken, tamamen kendine özgü siteleriyle içine kapanık bir dev yaratan Rus internet sektörü, Yandex ve Ozon.ru gibi girişimleriyle sıcak denizlere çoktan inmeyi başardı bile. Google’ın yalnıca yüzde 27’lik bir pazar payına sahip olduğu Rusya’da Yandex, yüzde 61 ile tozu dumana katıyor. Ayrıca, Amazon’un pazarda adının bile geçmediğinin altını çizelim.

Kaynaklar:

Russia E-commerce Boom
E-commerce in Russia Study Insights
Russia Anticipates An E-commerce Boom
Russian E-commerce Turnover up 29 in 2011
Russia’s E-commerce Market Today Huge Potential But Tough Reality
Russian E-commerce Market
Russian E-commerce Booms As Retailers Go Online
Internet in Russia Stat Numbers and Other Interesting FactsSosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Fikrini söyle

*