15 Kasım 2018

Rusya’nın Amazon’u OZON, 6 Ayda 232 Milyon Dolar Kazandı

Rusya’nın Amazon’u olarak bilinen OZON için son iki yılın oldukça başarılı geçmekte olduğunu söylemek yanlış olmaz. 2011 yılında bir önceki seneye kıyasla %84’lük bir büyüme göstererek 302.5 milyon dolar ciro elde eden şirket, 2012’in ilk 6 ayında da %78’lik bir büyüme ivmesi yakalayarak 232 milyon dolarlık gelir elde ettiklerini açıkladı.

Thenextweb.com‘un haberine göre, 2011’in tamamında %84’lük büyüme gösteren şirketin bu sene sadece 6 ay içinde %78’lik bir büyüme göstermesi OZON’un hız kesmeden yükselişine devam ettiğinin bir kanıtı adeta. Yaklaşmakta olan tatil sezonunu da düşünürsek 2012’in sonunda OZON’un yarım milyar dolar gibi bir satış rakamına ulaşması bekleniyor. Bu da günde bir milyon doların üzerinde satış yapıldığı anlamına geliyor.

OZON’un CEO’su Maele Gavet, Sapato.ru‘nun satın alınmasından sonra OZON’un pazardaki yerinin daha da güçlendirdiğini ve OZON’u daha güçlü bir hale getirmek için geçen 6 ay içinde çok çalıştıklarını ve bu başarının OZON.ru ve Sapato.ru’nun beraber çalışmasıyla geldiğini söyledi.

Şirket yaptığı açıklamada, OZON.ru’nun 2,2 milyon ürün seçeneğine ulaştıklarını, OZON.travel’ın 500 adet havayolu şirketi ve 160 bin otelle çalıştıklarını ve Sapato.ru’nun 200 bin çeşit ayakkabı ve aksesuar ile hizmet verdiğini de söyledi.

Bunlara ek olarak O-Courier’in de, Rusya Federasyonu ve Kazakistan’da 2100 farklı noktada ürün teslimat merkezlerinin bulunduğunu ve Moskova ve St. Petersburg’taki 70 küçük şirketle beraber çalıştıklarını duyurdu.

OZON her geçen büyümesine devam ediyor ve Rusya pazarındaki yerini daha da sağlamlaştırmak için çalışmalarına devam ediyor. Yıl sonunda şirketin yarım milyar dolarlık bir ciro elde edip edemeyeceğini ise hep beraber ilerleyen günlerde göreceğiz.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Fikrini söyle

*