18 Kasım 2018

5 İngilizden 1’i Alışveriş Yaptığı Firmayı Sosyal Medyada Eleştiriyor

Sosyal medya markaların tüketicileri ile iletişime geçebilmesi, aralarındaki bağı güçlendirebilmesi açısından markalar için oldukça büyük bir kaynak.

Hem sevdikleri markalar tarafından sosyal medyada takip edildiklerini bilmek, hem de tek bir dokunuşla yüzlerce kişiye ulaşabilmek, tüketiciler için de sosyal medyayı seslerini duyurabilmek adına oldukça kuvvetli bir platform haline getiriyor.

Peki her iki taraf için de iyi kullanıldığı takdirde gayet olumlu sonuçlar doğurabilecek olan bu mecra, markalar tarafından yeterince iyi kullanılıyor mu?

Sage UK tarafından yapılan bir araştırma, tüketicilerin sosyal medyada mağazalar tarafından pek de o kadar ciddiye alınmadıklarını ortaya koyuyor.

Sage UK’in 2000 İngiliz tüketici ile gerçekleştirdiği araştırmaya göre, tüketicilerin %22’si olumsuz görüş ve şikayetlerini sosyal medyada paylaşıyorlar. Takip ettikleri markaların sosyal medya sayfalarında ve kendi sayfalarında yaşadıkları olumsuz tecrübeleri dile getiren tüketici kısmının şikayetlerinin ise sadece %40’ına markalar tarafından cevap veriliyor.

Sage UK Müşteri İlişkileri Başkanı Gary Young, alışverişlerinden sonra olumsuz duygular içerisinde olan tüketicilerin az bir kısmının görüşlerini sosyal medyada paylaştıklarını, fakat bu kesimin bile sorunlarının markalar tarafından yeterince dinlenmediğini belirtti.

Ortalama bir Twitter kullanıcısının 27 takipçisi olduğuna da değinen Young, bu rakamlar düşünülecek olunursa, markaların aslında şikayetçi olan tüketicileri ciddiye almalarının öneminin apaçık ortada olduğunun altını çizdi.

Young, markaların sosyal medyada bulundukları sürece, müşterileri ile irtibatta olmalarının gerekliliğine değinerek, markaların takipçileri ile kurabilecekleri olumlu ilişkilerin önemini paylaştı.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Fikrini söyle

*