16 Aralık 2018

Sağlık Kazandıran Bir Girişim: Diyetkolik.com [Röportaj]

Sağlıklı yaşamak, tüm insanların arzuladığı bir amaç olduğu için özellikle internet gibi bilgi kirliliğinin çok olduğu bir mecrada, bu durumdan faydalanan ve yalan yanlış bilgiler ile kullanıcıların kandırıp, deyim yerindeyse paralarının üzerine konmaya hazır bir çok site var. Dahası, kötü niyetli olmasalar bile ybanlış bilgi paylaşan ve bu bilgiler ile uygulamaların doğru olduğunu zanneden de çok kişi var. Bu gibi yanlış ve kasıtlı çarptırılmış tavsiyeleri uygulayacak olursanız, bırakın daha sağlıklı yaşamayı, hali hazırdaki sağlığınızdan da olabilirsiniz.

Diyetkolik.com Kurucu Ortağı ve Genel Müdürü Tayfun Sungun, piyasada böyle bir açık görmüş ki, projesini hayata geçirmiş. Kim olduğu ve eğitimi belli uzman diyetisyen ve spor uzmanları tarafından içeriği oluşturulan site, hızla büyümesini sürdürüyor. Tayfun Sungun ile yaptığımız röportajı aşağıda okuyabilirsiniz.

Diyetkolik.com_Kurucu Ortağı&Genel Müdür Tayfun Sungun

Tayfun Sungun

Diyetkolik.com ne kadar süredir hizmet sağlıyor?

Türkiye’nin ilk online diyet ve egzersiz platformu Diyetkolik.com 2010 yılında kuruldu. Türkiye’nin en etkin ve güvenilir sağlıklı yaşam sitesi Diyetkolik.com, sağlıklı ve formda bir yaşamı tercih edenleri, deneyimli diyetisyen, psikolog ve egzersiz uzmanlarıyla bir araya getiriyor. Diyetkolik.com olarak, diyet ve egzersizi eğlenceli bir hale getirip alternatifli beslenme planları sunarak, diyete uzun süre devam edilebilmesini amaçlıyoruz. Kullanıcılarımıza, tecrübeli diyetisyen, psikolog ve egzersiz uzmanlarından oluşan, geniş bir kadroyla online destek veriyoruz.  Kullanıcılar ayrıca diyet ve egzersiz yaparken yaşadıkları deneyimleri, farklı kullanıcılarla paylaşarak motive oluyorlar.

Diyetkolik.com’un dünyadaki tüm rakiplerine göre çok farklı bir yapısı var. Diyetkolik.com, diyet yapmak ve diyet hakkında bilgi edinmek isteyen bireylerle diyetisyenleri bir araya getiren bir platform. Diyetisyenler, makale ve videolarıyla kullanıcıların en çok merak ettiği sorulara cevaplar sunuyor. Bunun yanı sıra sorularını cevaplıyor, ihtiyaç duymaları halinde diyet planlarıyla destekliyorlar. Diyetkolik.com ayrıca diyetisyenlere sunduğu geniş raporlama olanakları ile onların başarı oranlarını da artırmaya aracı oluyor.

Kullanıcılar web sitesini mi yoksa mobil uygulamaları mı kullanmayı tercih ediyor?

Diyetkolik.com’a kullanıcılar web, iPhone, iPad ve Android sistemlerini kullanan telefonlardan ulaşabiliyorlar. Böylece kullanıcılarımız siteye 7/24 erişim sağlayarak sağlıklı yaşama geçiş süreçlerini kolaylaştırıyorlar. Sisteme kayıt olarak kişisel bilgilerini paylaşan kullanıcılarımıza farklı üyelik paketleri sunarak kendileri için bir diyet ve egzersiz planı edinmelerini sağlıyoruz. Kullanıcıların diyet ve egzersiz süreçleri, günlük, haftalık ve aylık raporlar ile Diyetkolik.com sistemi tarafından takip ediliyor.

Başlıksız-1Diyetkolik.com tıbbi bir garanti veriyor mu veya sorumluluk alıyor mu?

Diyetkolik.com’da diyet programlarını oluşturmak için, kullanıcılara çok detaylı sorular yöneltiyor; gerekli olan tüm bilgileri alıyoruz. Diyet ve egzersiz programlarımızı da bu bilgiler ışığında oluşturuyoruz. Eğer kullanıcının özel bir durumu varsa, örneğin beslenmesini etkileyecek bir rahatsızlık ya da hamilelik gibi; bu noktada devreye birebir iletişim kurabileceği bir diyetisyen giriyor. Kullanıcı, online diyet planı hizmeti veren ve Diyetkolik.com sertifikasyon programını tamamlamış olan diyetisyenler listesinden, kendisine yakın hissettiği diyetisyeni seçiyor. Bu aşamada diyetisyen gerekli gördüğü bilgileri topladıktan sonra, özel diyet programını kullanıcının hesabına tanımlıyor. 18 yaş altı bireyler ise henüz reşit sayılmadıkları için onlara internet üzerinden herhangi bir hizmet sunulması yasal olarak mümkün değil. Sitede 18 yaş üstü kullanıcıların beyan ettiği bilgiler doğrultusunda kendilerine farklı öneriler sunabiliyoruz. Sitede yer verdiğimiz içerikleri öneri olarak konumlandırmaya ve kullanıcıları her aşamada kendilerini gözlemlemeleri yönünde uyarmaya özellikle özen gösteriyoruz. Kullanıcılarla yaptığımız sözleşmelerde beyanları doğrultusunda hizmet aldıklarının altını çiziyor ve özel rahatsızlıkları varsa doktora danışmalarının gerekliliğini önemle hatırlatıyoruz.

Diyetkolik.com’un gelir modeli nasıl işliyor?

Diyetkolik.com’da birbirinden farklı hizmet paketleri sunuluyor. ‘Standart Paket’te seçilen diyetisyen, kullanıcıya özel olarak bir aylık diyet listesi hazırlıyor ve kullanıcı bu süreçten sonra sistem tarafından takip edilmeye başlıyor. Günlük, haftalık raporlar gönderiyor; bilgilendirme mailleri atıyor. Kullanıcıya özel olarak önerilen diyet ve egzersiz planlarını içeren “Standart Paket”te, kişiye özel diyet ve egzersiz planlarının tanımlanmasının yanı sıra, uzmanların makale ve video paylaşımları takip edilebiliyor, besin değerlerine erişim sağlanabiliyor ve sitenin sağlıklı yaşam konusunda yol gösterebilecek tüm özelliklerinden faydalanılabiliyor.

Diyetisyen tarafından aylık olarak takip edilmek ve geri bildirimler almak isteyen kullanıcılarımız içinse, ‘Özel Paket’ hizmetini sunuyoruz.  Bu pakette, seçilen diyetisyenden eksiksiz bir diyetisyen hizmeti almak mümkün oluyor. Diyetisyeniniz size haftalık değerlendirmeler gönderiyor, gerekli gördüğünde veya talebiniz doğrultusunda diyetinizde değişiklikler yapıyor ve sorularınızı özel olarak yanıtlıyor.

besinKullanıcı demografiği hakkında bilgi verir misiniz?

Diyetkolik.com’un kullanıcı profilinin yüzde 60’ı, sanılanın aksine, normal kilolu kişilerden oluşuyor. Yüzde 5’i kilo almak isteyenlerden ve geri kalan yüzde 35 ise kilolu ve çok kilolu kişilerden oluşuyor. Kullanıcılarımızın yüzde 80’i kadın ve ağırlıklı olarak 18-45 yaşları arasında bulunuyor.

Diyetkolik.com sosyal ağlarda ne gibi bilgiler paylaşıyor?

Diyetkolik.com’un deneyimli diyetisyen, psikolog ve egzersiz uzmanları diyet sürecinin her alanında danışanlara hizmet veriyorlar. Diyetisyenler kişiye özel diyet listesi hazırlarken, egzersiz uzmanları kişiye özel olarak egzersizi yapabilecekleri mekana uygun seçenekler sunuyor.

Makale ve video paylaşımı, görüşlerine önem verdikleri kişileri Diyetkolik.com üzerinden takip etme ve diyet planı hazırlama gibi hız ve pratiklik kazandıracak pek çok özelliğimiz diyetisyenlerce sık kullanılıyor.

Bunun yanı sıra, sitemizin fark yaratan en önemli özelliğinin “motivasyonu destekleyecek şekilde kurgulanmış olan esprili yapısı” olduğunu düşünüyorum. Mesela “Tüh be!” özelliği ile diyet sırasında yapılan kaçamaklar izleniyor ve kullanıcılar bu konudaki pişmanlıklarını “İspikler” bölümüne yazarak, arkadaşları ve diyetisyenleriyle paylaşıyorlar. Kendilerine “Tüh be!” dedirten bu kaçamağı onlara haber verdiklerinde, diyetisyenlerimizden destek alıyor ve yollarına devam edebilmeleri için gereken motivasyonla beraber yeni alternatif yemek listelerine de ulaşıyorlar. Ya da mesela, diyete başlama sebeplerinin tanımlandığı bir alan var ve “Beni terk eden sevgilimi pişman etmek için” cevabı da sebepler arasında yer alıyor. Sistem, diyetinizi bozacak bir şey yaptığınızda,  size e-posta yoluyla diyet sebebinizi hatırlatıyor. Bir başka deyişle, eğlenceli özellikler arasında yer alan, “Modum, İspik, Tüh Be!” gibi fonksiyonlarla kullanıcıların sosyalleşmesine olanak tanıyor, forum alanında birbirleriyle deneyimlerini paylaşmalarını sağlıyoruz. “Dışarıda Yiyeceğim” özelliği sayesinde, sosyalleşirken iyi beslenmelerine yardımcı oluyoruz.

makaleKullanıcı değil diyetisyen olarak katılmak isteyenlerin ne yapması gerekiyor?

Diyetisyenlerimizin gündemi takip etmelerine ve kullanıcıların ihtiyaçlarına uygun olarak makaleler ve videolar paylaşmalarına önem veriyoruz. Bu sayede kullanıcılarımızın merak ettiği konularda bilgilenmelerini sağlıyoruz. Ayrıca diyetisyenlerimizin yakın zamanda açılacak Diyetklinik’lerde çalışma fırsatları da olacak.

Diyetkolik.com önümüzdeki yıllarda kullanıcı tabanını artırmak haricinde ne gibi büyüme stratejileri izlemeyi planlıyor?

Diyetkolik.com 650 bini aşkın kullanıcı sayısıyla alanında ilk ve lider konumda. Sektördeki bilinirliğimiz arttıkça üye sayımız da bununla doğru orantılı olarak artış gösteriyor. Kullanıcıların motivasyon ve istikrarını artıracak iyileştirmeleri sürekli yapıyoruz. Yeni ürün ve paket seçenekleri sunuyor, uygulamanın kolay erişilebilir olmasına özen gösteriyoruz. Önümüzdeki dönemlerde de daha fazla seçenek sunmaya devam edeceğiz.

İlerleyen zamanlarda yabancı dilde hizmet sunmayı planlıyor musunuz?

Günümüz koşullarında, hayatın temposu giderek artıyor; ev, iş, sosyal hayat derken bazen günün nasıl geçtiğini bile anlamıyoruz. Bu tempoyu yakalamak ve kişisel ihtiyaçlarımızı karşılamaya devam etmek için, çağımız teknolojisini kullanmak işten bile değil artık. Tam da bu sebeple diyet/sağlıklı beslenme konusunda da, sanal bir platform kullanmak önemli ve bizim sistemimizle bu artık mümkün. Diyetisyenlerimizin paylaştığı makaleler ve kendi stüdyomuzda çekimlerini gerçekleştirdiğimiz video serileri sayesinde kullanıcılarımızı bilgilendirmeyi amaçlıyoruz. Youtube’da yer alan içerikler de video serisi ürünümüze ait 1 dakikayı geçmeyen sık sorulan soruların cevaplandırıldığı videolar. Biz diyet ve diyetle ilgili bilinmesi gerekenleri online hale getirerek her yerden ulaşılabilir hale getirmeyi amaçlıyoruz. İçeriklerimizin kolay anlaşılır ve Türkçe olmasına önem veriyoruz. İhtiyaç duyulursa İngilizce içerik de hazırlıyoruz. Diyetkolik.com ailesi olarak kullanıcı ihtiyaçlarına uygun olarak hizmetlerimizi güncellemeye önem veriyoruz.

İçerik yönetimi veya pazarlaması konusunda projeleriniz var mı?

Diyetkolik.com’da içerikleri diyetisyenler hazırlıyor ve bu kullanıcı açısından çok yararlı oluyor. Kullanıcıların değer verdiği ve yararlandığı içerikleri takip ederek bu yönde yeni içerikler oluşturmaya gayret ediyoruz. Kullanıcıların motivasyonunu artıracak şekilde düzenli paylaşımlar yapmaya özen gösteriyoruz. Bunun yanı sıra kullanıcılarımıza sürprizler yaparak diyetin hayatın eğlenceli bir parçası olabileceğini göstermeye çalışıyoruz.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Yorumlar

  1. Haluk Aykul y. der ki:

    Analitik zekaya ve bilimsel dusunceye inanlara muthis dogru bilgiler sunan cok kaliteli bir site ve icerik. Bilgiyi bu kadar dogru ve ozenli paylasan bir grubun diyet paketlerinde de basarılı olacagına neredeyse eminim.

    Tayfun Surgun ve ekibini, ve isini ciddiye alan herkesi kutluyorum

    Haluk Aykul y.

Fikrini söyle

*