12 Kasım 2018

Sahte Trafiği Önleyip Reklamlardan Para Kazanmanın En Pratik 3 Yolu

web trafik 4

Sahte trafik reklamverenlerin en büyük sorunu, çünkü reklamverenler Çin’den ve diğer ülkelerden sahte trafik satın alan kurnaz haber siteleri yüzünden gerçek insanlara gösterilmeyen reklamlara her yıl milyarlarca dolar para ödüyor.

Site gösterimlerini artırmak için kalite şart

Oysa e-ticaret siteleri ve reklamverenler gerçek insanlara, hedef kitleye ulaşmak için online reklamlarla mobil reklamlara para ödüyor. Ayrıca reklam vermek yerine reklam yayınlayan sitelerin de kendini sahte trafikten temizlemesi gerekiyor. Böylece sitelerine daha kaliteli reklamlar çekerek gelirlerini artırıyorlar.

İşte size sahte trafiği önleyerek gerçek web trafiğinden para kazanmanın ve gerçek insanlara ulaşarak satışlarınızı artırmanın en pratik 3 yolu.

1. Öncelikle sahte trafiği engelleyin

Evet, hem sahte trafik satın almayın hem de satın almadığınız halde sitenizi ziyaret eden sahte trafiği engelleyin. 33Across CEO’su Eric Wheeler site gösterimlerini artırarak para kazanmak açısından konuyu şöyle açıklıyor:

“Sahte trafik milyarlarca dolarlık bir endüstri olsa da yayıncılar sahte trafiği anında fark ederek sitelerine girmeden engelleyen mekanizmalar kurabilirler.”

“Yayıncıların trafiğin kalitesini korumak için sitelerinin mevcut endüstri standartlarından daha güvenli olmasını sağlamak amacıyla üçüncü taraf sahtecilik önleme şirketleriyle işbirliği yapması gerekiyor. Kısacası yayıncılar reklamları otomatik yazılım kodlarının (botlar) değil de insanlara gösterilmesini sağlayabilirlerse daha kaliteli markaları çekerek web trafiğinden (gösterimler) daha çok para kazanırlar.”

2. Gösterimleri artıran ve kaliteli reklam çeken siteler tasarlayın

“Artık reklam satın alanların mevcut fiyatlandırma modelini yeniden düşünmesinin zamanı geldi. Mevcut sistem ortalama alan adı (web sitesi) görünürlüğünü baz alıyor. Örneğin bazı reklamlar yüzde 100 gösterilirken diğerleri yüzde 50 gösteriliyor ve bu da ortalama gösterimi yüzde 75’e getiriyor.

Ancak bu sistem görsel olarak daha dikkat çekici reklamları ayırt etmiyor veya ödüllendirmiyor. Yalnızca görsel olarak daha az dikkat çekici reklamların site ortalamasını düşürmesine neden oluyor.

Reklam yayıncılarının sitelerine sayfanın altında gösterilen reklamlar yerine görsel olarak dikkat çekici sayfa öğeleri yerleştirmesi reklamverenlerden daha kaliteli reklamlar çekmeyi sağlıyor. Aynı zamanda bu sitelerin görünürlüğünü de yüzde 25 artırıyor (bir sayfadaki 4 reklamdan birinin dikkat çekici reklam olduğu varsayılırsa).

web tarfik 5

3. Mobilde tek seferlik sayfa gösterimlerini azaltın

Mobil ziyaretçi talebinin artması reklam yayıncılarının sitelerini mobile uygun şekilde yeniden tasarlamasını gerektirdi. Ancak, web sitelerinin mobil sayfaya gelen ziyaretçinin ilgisini çekmesi zor oluyor. Kısacası mobil siteye bir gelen bir daha gelmiyor.

“Bu sorunu çözmenin iki yolu var ve bunlardan biri yaratıcı reklamlar tasarlayarak bunların site içeriğiyle görsellere uygun şekilde yerleştirilmesini sağlamak.”

Bu yüzden hedef kitleyle alakalı native reklam yerleştirme revaçta

“Web sitesine A/B testi yapın ve içerikle reklamların sayfada farklı konumlarda nasıl göründüğüne bakın; yani reklamları sabit içerik bloklarına yerleştirmek yerine sola, aşağıya ve yana kaydırarak test edin. Bu sorunu çözmenin ikinci yolu ise trafik kaynağını iyi anlamaktır.”

Mobil trafik nereden geliyor ve nereye gidiyor?

“Son yapılan bir araştırmada Facebook’un Google’dan daha fazla trafik çektiği bulundu. Yayıncılar bu bilgiden yola çıkarak kullanıcıları mobil sitede daha uzun tutacak alakalı içerik sağlayabilir ve daha etkileyici bir web sitesi tasarımı sunabilirler.”

33Across CEO’su Eric Wheeler site gösterimleri ile web trafiğini paraya çevirmek için hem reklamverenin hem de reklam yayınlayan sitelerin reklam / içerik kalitesine odaklanması ve sahte trafiği engellemesi gerektiğini söylüyor.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Fikrini söyle

*