15 Kasım 2018

Sanal Deneme Kabinleri, Ürün İadelerinin Önüne Geçebilir mi?

Mağazalarda alışveriş yaparken, en çok zamanı belki de beden ölçülerimize uygun kıyafeti bulup, denemekle harcarız. “Bir beden büyük mü alsam?” veya “üzerimde nasıl durur acaba?” gibi soruların getirdiği kafa karışıklığının ardından en uygun bedeni alıp mağazadan çıkarız nihayetinde.

Online giyim alışverişinde de sıklıkla yaşanan bu karışıklıkları gidermek için geliştirilen yeni nesil uygulamalar ise, kamera karşısına geçen kullanıcının vücut ölçülerini hesaplayıp, ona en uygun bedeni önerme iddiasında.

Özellikle kıyafet konusunda zaten kafaları karışık olan müşteriler, iş online alışverişe geldiği zaman iyice kararsız kalabiliyor. Bu sebeple kendine özel yöntemler geliştiren online alışveriş tutkunları, beğendikleri kıyafetin birkaç farklı bedenini sipariş edip, uymayanları geri iade edebiliyorlar. Müşterilerin bu tutumu da birçok online perakendeciye ciddi oranlarda para ve zaman kaybettiriyor ister istemez.

Online giyim mağazaları cirolarını ve satış rakamlarını her geçen gün artırıyor olsa da, yapılan bir araştırmaya göre birçok e-ticaret sitesi ürün iadelerinden oldukça muzdarip durumda. Online giyim perakendecilerinin yüzde 79’unun beden ölçülerinden kaynaklanan sorunlar yaşadığı belirtiliyor.

İş alışveriş sepetini onaylama noktasına geldiğinde ikilemde kalan müşteri; ya siparişini iptal ediyor, ya da “denerim, olmazsa iade ederim” düşüncesiyle siparişini veriyor. Ürünleri geri iade etmenin kaçınılmaz bir son olduğu bu süreç ise markaya, kargolama ve yeniden paketleme masrafları olarak geri dönüyor.

Bu sorunları çözmek amacıyla geliştirilen Fits.meClothes Horse ve Bodymetrics gibi uygulamalar, online kıyafet alışverişine bambaşka bir boyut kazandırabilir.

Buna göre, özel geliştirilmiş bu yazılımı indiren kullanıcılar, ister webcam’lerinden isterlerse de akıllı telefonlarının kameralarından vücutlarını taratıp, boyları da dahil olmak üzere tüm beden ölçülerini sisteme tanıtma şansına erişiyorlar. Kusursuz ölçüleri hafızasına kaydeden uygulama, müşterinin satın almak istediği tüm ürünleri online ortamda kendi beden ölçülerini taşıyan bir sanal manken üzerinde görebiliyorlar.

Bu şekilde sanal bir deneme kabini görevini gören uygulama, hem müşterinin ölçülerine en uygun bedeni öneriyor, hem de e-ticaret şirketlerinin sıklıkla yaşadığı ürün iadelerinin önüne geçme imkanını doğuruyor. Ayrıca, her sene ürün iadeleri sebebiyle para kaybına uğrayan online perakendeciler uygulama sayesinde satışlarında da ciddi artışlar yakalayabilirler. Uygulama henüz pek kullanılmıyor ancak yakın gelecekte birçok e-ticaret sitesinin bu yazılımı destekleyeceğini tahmin edebiliriz.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Yorumlar

  1. murat der ki:

    ben düşünmüşdüm :d

Fikrini söyle

*