19 Kasım 2018

Sanalpazar.com’dan Etkileşimli E-Ticaret Haritası

Üyelerinin ilan açıp satış yaptığı online pazar yeri Sanalpazar.com, 30 milyon ziyaretçisinin verileriyle hazırladığı 2014 e-ticaret haritasını açıkladı. Buna göre e-ticaretin en çok satış yapan illeri İstanbul, Ankara, İzmir, Bursa ve Diyarbakır. Satışların %72,5’u bu beş ilde yaşayan e-tüccarlar tarafından yapılıyor. Alışların sadece 53,74’ü bu illerden. E-tüccarların %72’si bu beş ilde yaşıyor.

sanalpazar e-ticaret haritası

Ege, Akdeniz ve Marmara bölgesinde yaşayanlar internette harcamayı severken iş satmaya gelince bu bölgelerde İstanbul, İzmir, Bursa ve Antalya’nın dışında ciddi satış hacmi yakalayabilen bir il yok. E-ticaretin sürpriz ismiyse Diyarbakır.

Diyarbakırlılar satıyor

İllerin ürün satışlarından aldığı payı gösteren haritaya göre Diyarbakır %3,9 ile Kocaeli, Adana, Antalya, Mersin, Manisa, Kayseri gibi illeri geride bırakarak İstanbul, Ankara, İzmir ve Bursa’nın ardından internetten en çok satış yapan beşinci il olmayı başardı. Listede İstanbul %50 ile birinci, Ankara %7,4 ile ikinci, İzmir %7,2 ile üçüncü, Bursa %4 ile dördüncü sırada yer alıyor.

İstanbullular harcıyor

İllerin yıllık ürün satın almalardaki payını gösteren haritaya göreyse Diyarbakır %1,79 ile; Balıkesir, Kayseri, Samsun, Aydın, Mersin, Gaziantep, Manisa ve Şanlıurfa gibi illeri geride bırakarak, üç büyük ilin, Bursa, Kocaeli, Antalya, Konya ve Adana’nın ardından internetten en çok alışveriş yapan dokuzuncu il olmayı başardı. Listede İstanbul %33 ile birinci, Ankara %7,5 ile ikinci, İzmir %6,5 ile üçüncü, Bursa %4,7 ile dördüncü sırada yer alıyor.

E-ticaret fazlası veren illerin başını Hakkari çekiyor

Sanalpazar.com, dış ticaret dengesi kavramından esinlenerek e-ticaret dengesi endeksi hazırlamış. Sattığı aldığını geçen iller e-ticaret fazlası; aldığı sattığını geçen iller e-ticaret açığı veriyor. Buna göre, e-ticaret fazlası veren illerin başını aldıkları her 100 liralık ürüne karşılık 450 liralık satış yapan Hakkarililer çekiyor. Hakkari’yi %376 e-ticaret fazlasıyla Diyarbakır takip ediyor. Üçüncü sırada %338 ile Şırnak var. İstanbul %262 ile beşinci sırada. İzmir %192, Van %189, Ankara %171, Bursa %149 ve Gaziantep %126 ile dikkat çeken diğer iller.

E-ticaret açığı veren, listenin sonundaki il %6,60 ile Tunceli. Sondan ikinci %13,05 ile Bingöl, üçüncü %18,90 ile Ardahan. Bu üç ilin e-ticaret pastasından aldığı pay da oldukça küçük. Ekonomisinin ve nüfusunun büyüklüğüyle bilinen illerden Nevşehir %41, Şanlıurfa %49, Afyon %53, Çanakkale %60, Malatya %67, Adana yine %67 ile e-ticaret açığı veriyor.

E-tüccarların yarısı İstanbullu

İnternetten satış yapan e-tüccarların dağılımını gösteren haritaya göre e-tüccar sayısında önde olan iller sırasıyla İstanbul (%47,96), Ankara (%10,64) ve İzmir (%8,49). Dördüncü sırada Bursa var. Bursa’yı sırasıyla Antalya (%2,10), Konya (%1,91), Kocaeli (%1,52), Adana (%1,13), Kayseri (%1,09) ve Sakarya (%1,01) takip ediyor.

Sanalpazar.com’un harita hakkındaki açıklaması

“Haritamızın farkı şurada: Bu tür haritalar genellikle “tüketici” ve “üç büyük şehir” odaklı olup nerede, ne satılmış, ne kadar para harcanmıştan öteye gitmiyor. Satıcı (e-tüccar) ve Anadolu odaklı olan bizim haritadaysa illerin e-ticaret dengesini, illerin alış, satış ve e-tüccar sayılarındaki payını bulabilirsiniz. Özellikle, “dış ticaret dengesi” kavramından uyarladığımız “e-ticaret dengesi” kavramı ilginç sonuçlar verdi; bakmadan geçmeyin.

Haritaya genel olarak baktığımızda, Anadolu’da gidecek daha çok yol olduğunu görmek mümkün. Kendince alan – satan, KOBİ olup üreten Anadolu insanını e-ticarete ısındırmak çok önemli: E-ticaret’in onların dinamizmine ve rekabetine ihtiyacı var; onların da e-ticarete.”Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Fikrini söyle

*